Rolety

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

czyszczenie rolet

Rolety towarzyszą nam na co dzień. Dzięki nim pomieszczenie, które jest w nie wyposażone, wolniej się nagrzewa. Jest to też swego rodzaju ochrona termoizolacyjna, dzięki czemu, szczególnie latem, domownicy czują się dużo bardziej komfortowo. Natomiast w nocy rolety pozwalają dłużej spać, nie wpuszczając do pomieszczenia promieni słonecznych. Jednak jak każda rzecz wykonana z materiału, rolety są narażone na działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci. Powoduje to tworzenie się na ich powierzchni nieprzyjemnej pleśni, która, na dłuższą metę, może być szkodliwa dla zdrowia domowników. Ważne jest więc, aby odpowiednio je pielęgnować i konserwować. Jak jednak skutecznie to zrobić? Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się pleśni z rolet materiałowych? O tym przeczytają Państwo w poniższym artykule.

Jak wyczyścić rolety z pleśni?

W przypadku rolet dobrym rozwiązaniem jest zapobieganie problemowi pojawiającej się pleśni. Trzeba więc pamiętać, aby rolety regularnie czyścić i pielęgnować. Pozwoli to nie tylko na zapobiegnięcie pojawienia się niechcianej pleśni czy grzyba, ale także na zachowanie wizualnych walorów estetycznych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj zwykła ściereczka z mikrofibry, dzięki której usuną Państwo kurz oraz inne niechciane zabrudzenia. Warto także co jakiś czas przetrzeć roletę letnią wodą i detergentem. Powoduje to jednak ryzyko pojawienia się brzydkich zacieków, które obniżają walory estetyczne materiału.

Czym wyczyścić pleśń z rolety?

Co jednak w sytuacji, gdy pleśń już pojawi się na materiale rolety? Dużo osób w takiej sytuacji zadaje sobie pytanie, czym wyczyścić rolety z pleśni. Przede wszystkim trzeba zapomnieć o praniu rolet. Są one zwykle wykonywane z delikatnych materiałów, które po kontakcie z pralką mogą wyblaknąć, pognieść się, a w najgorszym razie podrzeć. Najlepszym i najprostszym sposobem na usunięcie pleśni jest przemycie rolety wodą zmieszaną z płynem do naczyń lub proszkiem. Trzeba jednak pamiętać, aby cały proces wykonywać delikatnie. W przeciwnym razie materiał może się zagnieść, co spowoduje konieczność jego delikatnego przyprasowania. Do całej operacji najlepiej użyć delikatnej ściereczki z mikrofibry, gąbeczki lub szczoteczki z miękkim włosiem.

Jak wyczyścić pleśń z rolety?

Gdy czyszczenie rolet z pleśni zwykłymi detergentami nie przynosi zadowalających rezultatów, trzeba wtedy sięgnąć po mocniejsze środki. Silne detergenty, przeznaczone konkretnie do usuwania pleśni, warto nałożyć najpierw w niewidocznym miejscu. Dzięki temu będzie można zobaczyć, w jaki sposób wchodzi on w reakcję z materiałem rolety. Ważne też, aby przed jego użyciem, zapoznać się dokładnie z instrukcją. Wybór niewłaściwego detergentu może bowiem spowodować odbarwienie się rolety. Sprawi to, że będzie ona nadawała się już praktycznie do wyrzucenia.

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Usuwanie pleśni z rolet nie kończy się jednak na samym użyciu detergentu. Bardzo ważne jest, aby po całym zabiegu odpowiednio ją wysuszyć. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny krok, przy którym popełnia się wiele błędów. Wszystko zależy od tego, z jakim typem rolety mamy do czynienia. W przypadku rolety rzymskiej trzeba pamiętać, aby nie zawieszać jej z powrotem na oknie. Najlepszym sposobem jest rozwieszenie jej na suszarce. Dopiero wtedy można zamontować ją z powrotem. Z kolei w przypadku rolety kasetowej, nie można jej zwijać od razu po wyczyszczeniu. Spowoduje to wygniecenie się materiału, przez co trzeba ją będzie wyprasować.

Jak zapobiec pojawieniu się pleśni na rolecie?

Jak mówi stare przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie sprawa ma się z roletami. W pomieszczeniach, w których szczególnie szybko zbiera się wilgoć, takich jak łazienka czy kuchnia, najlepiej zastosować regularne wietrzenie. Jeżeli mają Państwo problem z pleśnią, warto pomyśleć o zakupie klimatyzatora lub wentylatora. Dobrym sposobem jest także zaopatrzenie się w pochłaniacz wilgoci. Wszystkie te czynności zapobiegną pojawianiu się pleśni na rolecie i oszczędzą długiej, żmudnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *