Jak mierzyć rolety?

Decydując się na zakup rolet, musimy mieć świadomość, że pierwszym krokiem na drodze do znalezienia właściwego modelu powinno być określenie wymiarów gotowego produktu. Rzadko jest tak, że dostępne w sklepach, standardowe rolety są odpowiednie dla wszystkich rodzajów okien dostępnych na rynku. O wiele częściej zachodzi konieczność zamówienia rolet na konkretny wymiar, z uwzględnieniem zarówno wymiarów skrzydeł okna, jak i tego, czy w danym pomieszczeniu istnieje możliwość zamontowania rolet okiennych, czy w grę wchodzą wyłącznie rolety ścienne. Istnieją sprawdzone metody na to, jak mierzyć rolety. Sposoby dokonywania pomiarów są uzależnione przede wszystkim od typu rolety. Przedstawimy te najbardziej popularne, dotyczące rolet zaciemniających, rolet ściennych i rolet typu dzień noc.

Dokonując pomiaru należy uwzględnić zapas tkaniny – na rurce nawojowej powinny zostać minimum dwa zwoje materiału.

Jak wymierzyć rolety zaciemniające?

Zacznijmy od tego, że szerokość tkaniny roletowej powinna mierzyć tyle, ile szerokość szyby okna + 3 do 6 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by roleta zaciemniająca całkowicie zakrywała boczne krawędzie szyby, ale nie może nachodzić na klamkę, ponieważ wtedy korzystanie z niej stałoby się jeśli nie niemożliwe, to z pewnością bardzo niekomfortowe. Przestrzeń między roletą a klamką okna powinna mieć co najmniej 0,5 cm szerokości. Jeśli chodzi o wysokość tkaniny roletowej, to jej długość powinna być tożsama z wysokością skrzydła okiennego. Standardem są rolety o długości 150 cm i 230 cm. Jeśli okna są niższe od tego drugiego wymiaru, wystarczy rolety nie rozwijać do końca. Specjalny mechanizm multistop zapobiegnie samoczynnemu rozwijaniu się rolety.

Ważne – Całkowita szerokość kompletnej rolety wraz z mechanizmem jest większa od szerokości tkaniny o 2 cm z każdej strony.

Wymiarowanie rolet ściennych – wskazówki

W przypadku rolet ściennych dokonywanie pomiaru już znacząco różni się od dwóch opisanych wcześniej przypadków, a to z uwagi na całkowicie inny sposób montażu – do ściany lub sufitu, a nie do ramy okiennej. Mierząc szerokość rolety ściennej, należy za punkt wyjściowy przyjąć szerokość wnęki okiennej i powiększyć uzyskany wymiar o wartość od 4 do nawet 30 cm. Roleta powinna być nieco szersza od wnęki okiennej. Jeśli chodzi o długość rolety okiennej, to powinna być ona większa od wysokości wnęki okiennej o minimum 7 cm. Nad wnęką okienną należy pozostawić wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie mechanizmu.

Ważne – Całkowita szerokość kompletnej rolety wraz z mechanizmem jest większa od szerokości tkaniny o 2.5 cm z każdej strony.

Jak zmierzyć roletę dzień noc?

Jeśli chodzi o rolety dzień noc i odpowiedź na pytanie, jak je mierzyć, to należy kierować się podobnymi zasadami, jak w przypadku jednolitych rolet zaciemniających. Aby wymierzyć rolety dzień noc w optymalny sposób, należy dodać do szerokości szyby okiennej 3 do 6 cm, z zachowaniem zasady, aby tkaninę roletową od klamki okna dzieliła przerwa o szerokości minimum 0,5 cm. Roleta musi być jednocześnie nieco szersza od szyby, aby jak najlepiej chroniła wnętrze przed dostępem promieniowania słonecznego. Dostępne w standardzie rolety dzień noc są długie albo na 140 albo na 215 cm. Należy zatem zmierzyć wysokość skrzydła okiennego i dopasować na tej podstawie właściwą wersję. Tak jak w przypadku rolet zaciemniających, również rolety dzień noc są wyposażone w mechanizm multistop, dzięki któremu można nie rozwijać rolety do końca i mimo to zostanie ona utrzymana na właściwym miejscu. Ważna wskazówka: koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, że kompletna roleta wraz z mechanizmem i prowadnicami (jeśli takowe są zastosowane) jest szersza o 2 cm z każdej strony od szerokości tkaniny!

Jak zmierzyć plisę?

Jeśli chodzi o rolety plisowane i odpowiedź na pytanie, jak je mierzyć, to należy kierować się podobnymi zasadami, jak w przypadku jednolitych rolet zaciemniających. 

Pomiar plisy:

Szerokość plisy – szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi (A) 

Uwaga!

Jeżeli nie posiadacie Państwo listw przyszybowych należy zmierzyć szerokość szyby i dodać do niej około 2 cm.

Należy pamiętać, że plisa nie może zasłaniać klamki. Zalecany minimalny odstęp tkaniny od klamki to 0,5 cm.

Długość plisy – wysokość całego skrzydła okna (B)

Jak zmierzyć roletę dachową?

Jeśli chodzi o rolety dachowe i odpowiedź na pytanie, jak je mierzyć, to odpowiedź jest prosta – tabliczką znamionową z okna.

Pomiar:

Rozmiar wybierany na stronie nie jest faktycznym rozmiarem rolety. Jest to rozmiar okna widniejący na tabliczce znamionowej oznaczony na zdjęciu obok  czerwoną ramką.

Nasze rolety pasują tylko do okien firmy FAKRO oraz VELUX.