Rolety

Rolety dzień noc na okno balkonowe – jak wybrać?

Drzwi balkonowe ze względu na swoją charakterystyczną budowę są jednym z tych typów okien, do których trudno dopasować osłonę. Jednym z rozwiązań, które można zastosować w ich przypadku są rolety dzień noc. Zobacz, dlaczego.

Okno balkonowe w mieszkaniu

Balkon stanowi dużą wygodę szczególnie w mieszkaniach w blokach, które nie mają dostępu do prywatnego podwórka. Może być miejscem wypoczynku lub dodatkową praktyczną przestrzenią do przechowywania różnych rzeczy czy suszenia prania. Mimo ich bezapelacyjnej przydatności, okna balkonowe potrafią przysporzyć wielu problemów, np. jeśli chodzi o utrzymanie ich czystości czy wybór osłony.

Okna, a raczej drzwi na okna balkonowe posiadają dużą powierzchnię, która składa się głównie z przeszklonej części. Ma to swoje wady, ale również i zalety. Dużo zależy od położenia okna względem stron świata. Istotna jest także pora roku, np. zimą i jesienią duża przeszklona powierzchnia pozwala na wnikanie do pomieszczenia sporej ilości światła, co jest bardzo korzystne w pochmurne dni. Inaczej sprawa wygląda latem. Przez ogromną szybę wpadają promienie słoneczne, które mogą powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia, szczególnie w upalne miesiące. Kłopotliwe mogą być też słoneczne refleksy, które odbijając się od różnych powierzchni oślepiają i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Z tego względu ważne jest posiadanie osłon na oknach balkonowych, np. w postaci rolet.

Jakie funkcje powinny spełniać rolety na okno balkonowe?

Jak już wspominaliśmy, okna balkonowe są wyjątkowe pod względem swojej budowy i znacząco różnią się od tradycyjnych okien. W związku z tym, również ich osłony powinny być wyjątkowe. Idealne rolety na okno balkonowe powinny spełniać szereg funkcji, niezbędnych do wygodnego użytkowania okna:

 • ochrona wnętrza przed promieniami słonecznymi,
 • zapewnienie prywatności poprzez ochronę przed wścibskimi spojrzeniami,
 • ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia,
 • umożliwienie wygodnego otwierania drzwi balkonowych oraz wychodzenia i wchodzenia z mieszkania,
 • zapewnienie swobodnego dostępu do klamki,
 • łatwość montażu i demontażu,
 • możliwość szybkiego całkowitego lub częściowego demontażu, np. podczas mycia okien,
 • łatwość w czyszczeniu,
 • możliwość kontrolowania ilości światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia,
 • brak irytujących dźwięków związanych z wiatrem,
 • łatwość w obsłudze,
 • niezawodność mechanizmu rolet,
 • możliwość dopasowania do aranżacji wnętrza.

Jakie osłony nie sprawdzą się na oknie balkonowym?

Najprościej mówiąc – wszystkie te, które nie spełniają większości z powyższych punktów. Na okno balkonowe nie sprawdzą się długie zwisające na całej długości zasłony lub firanki, ponieważ uniemożliwiają swobodne przemieszczanie się z mieszkania na balkon. Z tego samego powodu złym rozwiązaniem będą również rolety montowane nad wnęką okienną, szczególnie duże, obejmujące swoim zasięgiem i drzwi balkonowe i okno obok. Utrudniają one poruszanie się między mieszkaniem, a balkonem czy uchylanie okien. Kolejnym niezbyt dobrym pomysłem będą też rolety bambusowe. Co prawda, mogą ciekawie prezentować się na oknie, lecz są zbyt delikatne i nie przystosowane do częstego zamykania i otwierania drzwi balkonowych.

Jaka roleta na okno balkonowe będzie najlepsza?

Jakie zatem wybrać rolety? Najlepszym rozwiązaniem wydają się być rolety dzień noc na okno balkonowe. Modele te spełniają niemal wszystkie wymagania stawiane osłonom przystosowanym do okien balkonowych. Są one złożone z naprzemiennie po sobie ułożonych ciemnych (przyciemniających) i jasnych (półtransparentnych) pasów materiału. Taka budowa umożliwia precyzyjną kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Skutecznie chroni też naszą prywatność przed osobami z zewnątrz. Decydując się na rolety dzień noc na okno balkonowe warto wybrać te z montażem bezinwazyjnym. Nie wymagają one ingerencji w stolarkę okienną, a mimo to doskonale trzymają się na oknie i ściśle przylegają do szyby, co eliminuje powstawanie irytującego dźwięku stukania rolety w okno podczas podmuchów wiatru lub otwierania drzwi balkonowych. Dodatkowo, ten rodzaj montażu zapewnia swobodny dostęp do klamki, co umożliwia łatwe zamykanie, otwieranie czy rozszczelnianie drzwi w dowolnym momencie bez konieczności zwijania rolety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *