Porady

Jak poprawnie zmierzyć okno pod rolety?

Przed zakupem rolet bezwzględnie należy dokładnie zmierzyć okna. Tylko dobrze dopasowane rolety zapewnią komfort użytkowania i sprawne działanie. Zobaczmy zatem, jak zmierzyć okno do rolet?

Jak zmierzyć okno pod roletę?

Zmierzenie okna pod zakup rolety nie jest trudnym zadaniem. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą i montażem rolet wykonują tę czynność w pakiecie w ramach usługi. Jeżeli jednak kupujemy rolety na własną rękę, musimy zmierzyć okno sami. Nawet jeżeli nie jesteśmy majsterkowiczami, to bez problemu powinniśmy samodzielnie poradzić sobie z tą czynnością. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznej wiedzy ani profesjonalnych narzędzi.

Niezbędny jest podstawowy sprzęt do mierzenia, który na pewno mamy u siebie w domu lub możemy nabyć za „grosze” w każdym sklepie budowlanym czy hipermarkecie. Przyda się zwykła metalowa, kilkumetrowa miara. Okna mierzymy, podając wynik w centymetrach, a dokładność pomiaru musi być co do milimetra. Warto pamiętać, że im bardziej precyzyjne będą pomiary, tym lepiej będzie się sprawowała roleta. Bardzo częstą praktyką jest kupowanie rolet ,,na oko”, bez wcześniejszego mierzenia okna. To złe postępowanie, ponieważ tylko i wyłącznie dokładne i zgodnie z dołączoną do rolety instrukcją oraz wskazówkami pomiary okna, szyby, skrzydła lub wnęki pozwolą na odpowiednie dopasowanie rolety do naszych okien, ram i potrzeb.

Należy mieć na uwadze również fakt, iż sposób mierzenia okien rożni się nieco w zależności od rodzaju rolety, która mamy zamiar zamontować. Poniżej przedstawiamy sposoby pomiarów z podziałem na poszczególne rodzaje rolet okiennych.

Jak mierzyć rolety przed zakupem mini rolety?

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się rolety mini, szczególnie w wersji bezinwazyjnej. Takie rolety są niezwykle łatwe w montażu, przez co poradzimy sobie z tym bez pomocy fachowców. Mocuje się je na ramie okna za pomocą dwóch haczyków. To najlepsze rozwiązanie, jeżeli chcemy cieszyć się zacienionym pomieszczeniem, a nie chcemy lub nie możemy wiercić w ramach okiennych.

Przed zakupem rolet mini musimy przede wszystkim zmierzyć dwa parametry okna – jego długość i szerokość. Jako długość określa się odległość pomiędzy dolną a górną krawędzią ramy okiennej, czyli tak naprawdę mierzymy całe skrzydło okna. Natomiast szerokość to w przypadku rolet mini szerokość szyby wraz z listwami przy szybie, więc zazwyczaj około 2 cm od przeszklenia.

Jak zmierzyć okno do rolet dzień noc?

Rolety dzień noc to rolety, które łączą w sobie funkcje firan i rolet. Dzięki wyjątkowemu, designowi okna z zamontowanymi roletami dzień noc zawsze będą wyglądały stylowo i nowocześnie. Posiadają one bowiem wzór w pasy, który jest niebanalny i przyciąga wzrok. Ten typ rolet idealnie nada się zarówno do sypialni czy pokoju gościnnego, jak i do kuchni.

Przed zakupem rolet dzień noc należy zmierzyć szerokość szyby okiennej, a następnie dodać do niej około 3 -5 cm, tak, aby pasy rolet były nieco szersze niż szyba, ale by nie zasłaniały klamki. Następnie mierzymy wysokość, czyli skrzydło okna, które stanowi całą ruchomą część zamocowaną na zawiasach.

Jak dobrać rozmiar rolety do okna? – rolety wolnowiszące

Rolety wolnowiszące to modele, które zasłaniają całe okno wraz z wnęką, w której się znajduje. Tego typu roleta jest zamontowana do ściany nad oknem. Aby precyzyjnie dobrać roletę wolnowiszacą, musimy zmierzyć szerokość wnęki okiennej, a następnie dodać około 3-5 cm zapasu z każdej ze stron, aby roleta wychodziła poza wnękę. Potem mierzymy wysokość, czyli odległość od punktu, w którym ma być zawieszona roleta nad oknem aż do parapetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *