Żaluzje drewniane ostatnimi czasy zyskują coraz większe grono zwolenników. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem takie rozwiązanie prezentuje się niezwykle elegancko i można je łatwo dopasować niemal do każdego wystroju. Co równie istotne, drewniane żaluzje wewnętrzne sprawdzą się nie tylko w domu prywatnym, ale również w biurze czy w budynkach użyteczności publicznej. Czasami może się jednak zdarzyć, że kupując gotowe żaluzje drewniane, okażą się one za długie. Nie oznacza to jednak, że należy szukać kolejnego produktu. Żaluzje drewniane można bowiem łatwo skrócić, warto więc dowiedzieć się, jak zrobić to poprawnie.
Skracanie żaluzji drewnianych — czy można zrobić to samodzielnie?
To, czy żaluzję drewnianą można skrócić samodzielnie, zależy przede wszystkim od tego, o jaki wymiar chodzi. W sytuacji, gdy żaluzja nie mieści się w ramie okiennej, najczęściej pozostaje odesłanie produktu do producenta. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy szerokość się zgadza, jednak długość żaluzji należy poprawić. Takie zadaniem można wykonać samodzielnie i, co ważne, nie jest to zbyt skomplikowany proces.
Na korzyść wpływa przede wszystkim sama konstrukcja tej osłony okiennej. Drewniana żaluzja składa się bowiem z lamel, które po bokach są połączone ze sobą sznurkiem, natomiast pomiędzy nimi znajdują się supełki, które odgradzają elementy. Z tego też powodu skrócenie żaluzji oraz dostosowanie jej do wymagań aranżacyjnych jest prostsze, niż mogłoby się wydawać i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej.
Jak skrócić żaluzje drewniane?
Aby móc odpowiednio skrócić drewniane żaluzje, należy do tego zadania odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim konieczne jest oczywiście dokonanie pomiaru, aby wiedzieć, na jaką długość należy skrócić żaluzję. Warto też zostawić sobie kilka centymetrów zapasu, gdyż może okazać się, że po skróceniu osłona będzie za krótka. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się miarka, jednak w domowych warunkach można wykorzystać nawet centymetr.
Po przeprowadzeniu niezbędnych pomiarów można zabrać się za demontaż żaluzji. Dzięki temu będzie można z dużą łatwością pracować nad jej skróceniem. Warto też zadbać o odpowiednie miejsce do pracy, które umożliwi swobodne wykonanie zadania. W sytuacji, gdy ktoś chce skrócić żaluzję od góry, najpierw należy usunąć ostatnie lamele z listwy końcowej. Do tego zadania można wykorzystać śrubokręt lub inne odpowiednie narzędzie. Następnie lamele należy ostrożnie wyciągnąć z konstrukcji. Warto zwrócić uwagę na ich kolejność, aby później poprawnie je zamontować.
Teraz przyszedł czas na dokonanie cięcia. Aby jednak mieć pewność, że zostanie ono przeprowadzone w odpowiedni sposób, warto zaznaczyć miejsce cięcia za pomocą ołówka lub kawałka taśmy. Dzięki temu będzie można uniknąć ewentualnego błędu. Cięcie “na oko” może sprawić, że całość po złożeniu będzie krzywa. W przypadku skracanie szerokości, proces ten jest bardziej czasochłonny. Należy bowiem po kolei, za pomocą piły lub noża, skrócić wszystkie lamele, a następnie z powrotem zamocować je na sznurku.
Skracając długość żaluzji, wystarczy jedynie rozwiązać supeł pod ostatnią lamelą i następnie sukcesywnie usuwać kolejne deseczki, aż do uzyskania żądanej długości całej konstrukcji. Następnie pod ostatnią lamelą należy zawiązać supeł i, jeżeli to konieczne, skrócić sznurek. Ostatnim krokiem jest ponowny montaż żaluzji drewnianej na oknie. Warto wtedy upewnić się, czy elementy nie są luźne, czy wszystko działa oraz, czy nie trzeba jeszcze bardziej skrócić konstrukcji.
Jak skrócić drewniane żaluzje — o czym warto pamiętać?
Skracanie drewnianych żaluzji nie jest trudnym procesem, należy jednak przy tym pamiętać o precyzyjnych pomiarach. Dzięki temu nie trzeba będzie ściągać kilka razy całej konstrukcji w celu dokonania poprawek. Jak widać, skracanie żaluzji nie jest zbyt skomplikowane, przez co wiele osób sięga po te ozdoby na okno. Ich niezwykle szeroką ofertę można znaleźć w naszym sklepie Minirolety, gdzie z pewnością każdy znajdzie żaluzje odpowiednie do wnętrza swojego domu.