Rolety

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne — które wybrać?

rolety zewnętrzne czy wewnętrzne

Gdy pomieszczenie jest szczególnie nastawione na działanie światła słonecznego, najprostszym sposobem, aby uniknąć jego nagrzewania się, są rolety. Obecnie można spotkać wiele ich rodzajów. Producenci prześcigają się także w tworzeniu coraz to bardziej kolorowych rolet, tak, aby każdy mógł znaleźć zasłonę pasującą do wystroju pomieszczenia. Rolety pomagają także w ochronie przed wpadającymi promieniami słonecznymi oraz pomagają spać w komfortowych warunkach. Jest to przydatne zwłaszcza latem, kiedy dni są długie, a duże nasłonecznienie sprawia, że pomieszczenie szybciej się nagrzewa. Obecnie do wyboru są dwa rodzaje rolet — wewnętrzne oraz zewnętrzne. Kiedy w takim razie warto sięgnąć po konkretny rodzaj? Które rolety lepiej poradzą sobie z nasłonecznieniem?

Rolety zewnętrzne czy zewnętrzne? — walory estetyczne

Rolety zewnętrzne na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie ciężkich i niezbyt eleganckich. Jednak w tym przypadku walory estetyczne schodzą na dalszy plan. Podstawowym zadaniem tych rolet jest ochrona przed nagrzewaniem. W przypadku rolet wewnętrznych estetyka ma tutaj dużo większe znaczenie. W marketach budowlanych i w sklepach z roletami, można spotkać wiele kolorowych rolet. Wnętrze każdego pomieszczenia jest inne, z czego doskonale zdają sobie sprawę producenci. Poza tym rolety tworzą także aranżację pomieszczenia i są jego wizytówką. Jednak trzeba pamiętać, że po każdym remoncie czy zmianie wyglądu wnętrza, rolety należy wymienić, aby pasowały do nowej aranżacji.

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne? — ochrona przed słońcem

W kwestii ochrony przed nagrzewaniem pomieszczenia oraz jego zaciemnienia zdecydowanie wygrywają rolety zewnętrzne. Nie oznacza to jednak, że będą one świetne w każdej sytuacji. W przypadku, gdy wokół domu występuje dużo zieleni, która stanowi naturalny cień, lepiej postawić na roletę wewnętrzną. W sklepach można spotkać wersje ze specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne, co daje też niewielką pomoc w walce z nagrzewaniem się pomieszczenia. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z pomieszczeniem wystawionym na działanie dużej ilości światła, lepiej wtedy zastosować rolety zewnętrzne. Nie dość, że będą one stanowiły ochronę przed ciepłem w letnie dni, to zimą, poduszka powietrzna, która powstaje pomiędzy roletą a oknem, będzie skutecznie zatrzymywać ciepło w środku.

Rolety zewnętrzne to także dobry sposób na złodziei. W sklepach można znaleźć specjalne wersje z blokadami, które zniechęcą potencjalnych włamywaczy. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że jest ono po prostu droższe. Kolejną zaletą rolety zewnętrznej jest ochrona przed hałasem. Badania pokazały, że może ona ograniczyć dochodzące z zewnątrz hałasy do poziomu 15 dB. Jednak spójna konstrukcja rolet zewnętrznych powoduje, że przy całkowitym opuszczeniu w mieszkaniu zapada mrok, nawet w słoneczne dni. Jeżeli więc nie chcemy całkowicie odcinać się od światła słonecznego, lepiej zainwestować w roletę wewnętrzną.

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne — sposób montażu

W kwestii montażu zdecydowaną przewagą mają rolety wewnętrzne. Ich działanie opiera się zwykle na zastosowaniu specjalnych prowadnic lub linki, za pomocą której regulujemy jej opuszczanie. Rolety zewnętrzne z kolei ingerują w stolarkę okienną, a ich montaż powinien być wykonywany przez doświadczonego fachowca. Błędy w montażu mogą bowiem sprawić, że do wymiany będzie całe okno.

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne — opinie

Jak widać, wybór pomiędzy roletą zewnętrzną a wewnętrzną na pewno nie jest łatwy i składa się na niego wiele czynników. Dla osób, które lubią ciszę, spokój i całkowite odcięcie się od świata zewnętrznego, z pewnością lepsze będą rolety zewnętrzne. Natomiast dla tych, dla których liczą się także walory estetyczne zdecydowanie, bardziej opłacalnym rozwiązaniem będą rolety zamontowane wewnątrz. Należy też pamiętać, że rolety zewnętrzne są droższe od wewnętrznych, jednak idzie za tym zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Delikatna roleta wewnątrz nie ochroni nas bowiem przed potencjalnym włamywaczem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *