Nie da się komfortowo korzystać z rolet, jeśli nie są one właściwie zamontowane. Choć sam proces jest prosty i nie zajmuje dużo czasu, to jednak wymaga precyzji i staranności, przede wszystkim jeśli chodzi o prawidłowe wypoziomowanie. Zdarza się jednak, że nawet pomimo wzorcowo przeprowadzonego montażu, poszczególne elementy mechanizmu odklejają się od okiennej ramy. Jakie są tego przyczyny i jak temu zaradzić?
Prawidłowe mocowanie rolet
Nawet jeśli ma się doświadczenie w majsterkowaniu i prostych pracach remontowych, zawsze podczas montowania rolet należy zajrzeć do instrukcji dołączonej przez producenta. Zawarte tam wskazówki i zalecenia pomogą uniknąć nam zarówno drobnych, jak i poważniejszych błędów, które mogłyby uniemożliwić komfortowe korzystanie z rolet. Jedną z podstawowych zasad, jeśli chodzi o montaż tego rodzaju dekoracji okiennych, jest dopilnowanie, by powierzchnia, do której będą mocowane, była odpowiednio przygotowana. Użytkownicy rolet chętnie wybierają te modele, które nie wymagają inwazyjnego montażu. Największą popularnością cieszą się rolety montowane na ramie okiennej przy użyciu haczyków montażowych lub specjalnych płytek. Elementem łączącym roletę z ramą okienną jest w tym przypadku specjalna dwustronna taśma piankowa o bardzo dużej wytrzymałości. Aby mogła ona spełnić swoją rolę i wytrzymała wiele lat, przed jej nałożeniem należy bardzo dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię, do której zostanie zamocowana.
Czym przykleić rolety do okna?
Opisywany wyżej sposób montowania rolet jest zarazem najprostszy i wyjątkowo trwały, oczywiście pod warunkiem, że wykona się go w odpowiedni sposób. Piankowe taśmy do rolet nie tylko utrzymują cały mechanizm we właściwej pozycji, ale tez potrafią zniwelować pewne nierówności na powierzchni okiennej ramy, dzięki czemu połączenie jest trwałe. Inną metodą mocowania rolet do okna jest ta, w której główną rolę pełni specjalny klej do rolet. Decydując się na nią trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że te preparaty po związaniu naprawdę bardzo mocno się trzymają, toteż gdy zajdzie potrzeba zdjęcia rolet (do czyszczenia, wymiany lub naprawy), może się to okazać bardzo trudne i wiązać się z możliwością zniszczenia ramy.
Jak naprawić roletę wewnętrzną, gdy odklei się od okna?
Jeśli zauważymy, że mocowanie rolety do okna uległo osłabieniu i taśma lub płytka, na której zostały one przyklejone do ramy, delikatnie zaczyna odchodzić od powierzchni, nie czekajmy do momentu, aż połączenie ulegnie całkowitemu zerwaniu. O wiele łatwiej jest zapobiec zniszczeniu, niż potem zastanawiać się, jak naprawić roletę, która połamała się lub powyginała wskutek upadku z wysokości. Wystarczy oderwać kasetkę ze zwiniętą roletą razem z haczykami lub płytką montażową i dokładnie usunąć resztki taśmy z mechanizmu i ramy okiennej. Kiedy już to zrobimy, oczyśćmy obie powierzchnie, wykorzystując benzynę ekstrakcyjną lub innego typu rozpuszczalnik, a na suchą i oczyszczona powierzchnię możemy ponownie nałożyć odpowiedni rodzaj taśmy dwustronnej.