Inspiracje

Jaka roleta do łazienki? Zadbaj o komfort i intymność

Łazienka jest pomieszczeniem, w której spędzamy sporo czasu w ciągu dnia. Lubimy się w niej zrelaksować po ciężkim dniu, biorąc ciepłą kąpiel lub prysznic, a o poranku w pośpiechu odświeżamy się, by nabrać energii i dobrze przygotować się do zadań, które na nas czekają. Nic więc dziwnego, że chcemy się tam czuć komfortowo i zapewnić sobie odpowiedni poziom intymności. Jeśli w naszej łazience jest okno, to niezbędne jest znalezienie odpowiedniej dla niego osłony. Doskonale w tej roli może sprawdzić się roleta.

Rolety do łazienki- czym powinny się charakteryzować?

Bez wątpienia łazienka jest specyficznym pomieszczeniem. Wilgotność i temperatura są w nim zdecydowanie wyższe, niż w pozostałych miejscach domu czy mieszkania. Między innymi z tego względu wyposażenie łazienki powinno być dobierane ze szczególną dbałością. Ważne, by były odporne na wodę i można je było łatwo czyścić. Te kryteria dotyczą zarówno materiałów użytych do wykończenia podłogi czy ścian, jak i pozostałych elementów, takich jak m.in. rolety łazienkowe. Aby nie rozwijała się na nich pleśń i grzyb, muszą być wykonane z możliwie gładkich tkanin, które w razie potrzeby można łatwo wyczyścić, wysuszyć i usunąć z nich nagromadzoną wodę. Najlepiej zainwestować w rolety wykonane ze sztucznych materiałów, takich jak choćby poliester. Bardzo łatwo jest utrzymać je w czystości – wystarczy przetrzeć je szmatką lub przemyć detergentem.

Jakich rolet w łazience unikać?

Jak widać, roleta na okno łazienkowe ma przed sobą niełatwe zadanie do spełnienia. Musi nie tylko dobrze wyglądać i współgrać z wystrojem tego pomieszczenia, ale tez chronić intymność użytkowników i wykazywać się dużymi walorami funkcjonalnymi. Z powodów, o których była mowa już wcześniej, tj. z uwagi na dużą wilgotność panująca w łazience, nie poleca się zakładania w niej rolet wykonanych z naturalnych tkanin i materiałów, takich jak płótno czy drewno. Choć wyglądają one naprawdę elegancko i stylowo, to warto zarezerwować dla nich miejsce w innych pokojach, takich jak salon, jadalnia czy sypialnia. W łazience szybko się zniszczą, a ponadto – z uwagi na łatwość, z jaką mogą zostać zaatakowane przez pleśń i grzyb – nie będą sprzyjały dobremu samopoczuciu i zdrowi u mieszkańców. Szczególnie alergicy powinni unikać takich rozwiązań! 

Pełne zaciemnienie czy subtelna zasłona?

Wiele osób zastanawia się, czym zasłonić okno łazienkowe, aby zapewnić sobie poczucie 100%-owej intymności. Kiedy się kąpiemy, potrzebujemy go szczególnie, ale nie jest tak, że w łazience cały dzień powinna panować ciemność. Kobiety wykonujące makijaż lub innego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, potrzebują dostępu do dziennego światła, które jest najbardziej naturalne, a przez to pozwala wykonać staranny i również naturalnie wyglądający make-up. Jakie rolety do łazienki pozwalają połączyć te dwie funkcje? Odpowiednich do tego celu modeli jest wiele. Można na przykład zdecydować się na rolety plisowane – bardzo elegancko wyglądają, dają dobre zaciemnienie, a kiedy potrzebujemy doświetlić łazienkę – wystarczy je podwinąć. Ważne jednak, by były one wykonane z odpowiedniego, odpornego na wilgoć materiału. Doskonałą izolację od świata zewnętrznego zapewnią także rolety 100% zaciemniające i wbrew pozorom wcale nie muszą być one wykonane z ciemnej tkaniny, by zapewniały taki efekt. Na rynku dostępne są rolety o takich właściwościach, które są jasne i bardzo przytulne. Dobrym pomysłem może także okazać się zamontowanie w łazience rolety typu dzień noc. Jeśli zdecydujemy się na ten model, sprawdźmy, z jakiego materiału jest wykonany. Naturalne tkaniny – z powodów, które zostały opisane wcześniej – należy od razu wykluczyć. Trzeba też wziąć pod uwagę, że opisywany typ rolet jest nieco trudniej utrzymać w czystości niż takie, których struktura jest jednolita. Warto jednak rozpatrzyć ich zakup choćby ze względu na komfort użytkowania oraz ciekawy, nowoczesny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *