Porady

Jak całkowicie zaciemnić mieszkanie?

Słońce potrafi być bardzo dokuczliwe, szczególnie w lecie, gdy oprócz promieni słonecznych dotkliwa bywa też bardzo wysoka temperatura. Przebywanie w takie dni w domu czy biurze, które nie posiadają klimatyzacji i nie są w żaden sposób chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem, jest niezwykle męczące i powoduje dyskomfort, złe samopoczucie, rozdrażnienie i rozkojarzenie. Nic zatem dziwnego, że producenci osłon okiennych prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowych rozwiązań mających na celu ograniczenie nieprzyjemnych skutków silnie operującego słońca.

Zaciemnienie okien – jak zrobić to dobrze?

Istnieje wiele sposobów na to, aby zaciemnić pomieszczenie, a tym samym odciąć dopływ promieni słonecznych i ograniczyć nagrzewanie się wnętrza. Jednym z najprostszych jest zasłonięcie okien zasłonami wykonanymi z grubej tkaniny. Firanki i zasłony znajdują się w bardzo wielu mieszkaniach. Można je łatwo zdjąć i wyprać, co ma duże znaczenie szczególnie dla osób zmagających się z alergiami. Jeśli chodzi o właściwości zaciemniające, to najlepsze właściwości posiadają zasłony z ciemniejszego materiału, choć oczywiście te jaśniejsze, ale uszyte z grubszej tkaniny, także pomogą nam w zmniejszeniu nasłonecznienia w danym pomieszczeniu.

Całkowite zaciemnienie okien zapewnimy sobie, jeśli zainwestujemy w rolety zewnętrzne. Z ich wykorzystaniem można całkowicie odciąć pomieszczenie od dostępu naturalnego światła, a tym samym utrzymać w nim optymalną temperaturę. To, że o każdej porze dnia i nocy można skutecznie i niemal stuprocentowo zaciemnić pomieszczenie ma znaczenie nie tylko w upalne dni. Wiedzą o tym szczególnie rodzice małych dzieci, które dużo śpią w ciągu dnia,  oraz osoby, które pracują w trybie zmianowym i często zdarza im się, że gdy inni wstają o poranku do pracy, oni z niej wracają i układają się do snu. Spanie w bardzo jasnym  pokoju nie jest zdrowe, a przede wszystkim nie zapewnia spokojnego i wartościowego snu. Dlatego też rolety zewnętrzne są tak polecanym rozwiązaniem. Oprócz doskonałej izolacji termicznej, polegającej nie tylko na zapobieganiu nadmiernemu nagrzewaniu się pokoju latem, ale też jego wychładzaniu w zimie, stanowią też doskonały bufor chroniący przed hałasem napływającym z zewnątrz. Osoby, które mieszkają przy ruchliwych ulicach, szczególnie docenią komfort, jaki dzięki tym roletom mogą sobie zapewnić. Wreszcie rolety zewnętrzne, cechujące się bardzo solidną metalową konstrukcją, stanowią skuteczny odstraszacz dla potencjalnych złodziei i włamywaczy. Po stronie wad należy zapisać wysoką cenę i skomplikowany montaż – bez wątpienia do ich założenia będziemy potrzebowali fachowca. Również ich surowy, nieco toporny wygląd może stanowić przeszkodę do zastosowania ich na przykład w domach o klasycznej bryle. Generalnie jednak ich właściwości i funkcjonalność zasługują na najwyższe uznanie.

Rolety całkowicie zaciemniające – doskonała alternatywa dla zewnętrznych rolet Istnieje kompromis pomiędzy drogimi i bardzo skutecznymi roletami zewnętrznymi a tańszymi, ale nie zapewniającymi równie dobrych rezultatów zwykłymi roletami materiałowymi. Są nim rolety przyciemniające, czy też rolety 100% zaciemnienia. Ten model posiada specjalną warstwową budowę. Izolację od promieni słonecznych i ochronę przed nagrzewaniem zapewnia warstwa gumowa, znajdująca się od strony szyby. Warto polecić je m.in. z uwagi na to, że stanowią one naprawdę skuteczną zaporę dla silnie operującego słońca, a jednocześnie bardzo łatwo się je montuje i są dostępne w bardzo wielu wersjach kolorystycznych. Myli się zatem ten, kto sądzi, że rolety zaciemniające muszą być ciemne. Można bez problemu znaleźć model idealny dla swoich potrzeb i upodobań, który będzie korespondował z charakterem i wystrojem całego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *