Porady

Jak zdemontować rolety, by ich nie uszkodzić?

Istnieje kilka sytuacji, w których zachodzi konieczność demontażu rolet okiennych. Pierwszą z nich jest uszkodzenie mechanizmu lub innych elementów konstrukcyjnych. Drugą – zabrudzenie rolet, których nie da się usunąć, dopóki wiszą one na oknie oraz zaplanowane mycie okien. Trzecią – wymiana rolet na nowy model, a czwartą – demontaż okna. Najpopularniejsze typy rolet, które montowane są na haczykach i płytkach montażowych, zdejmuje się w bardzo prosty sposób. Nieco więcej wysiłku wymaga demontaż rolet, które są przykręcane do okiennej ramy.

Jak zdjąć rolety w kasecie?

Zdarza się, że nie pamiętamy, w jaki sposób montowane są nasze rolety. W takim wypadku przed przystąpieniem do demontażu powinniśmy dokładnie je obejrzeć i przyjrzeć się obudowie. Jeśli znajdują się w niej śrubki lub zaciskane mocowania, musimy do demontażu użyć specjalnych narzędzi. Jeśli nie zauważymy ani jednego, ani drugiego, najpewniej rolety zostały po prostu przyklejone – na klej lub specjalną dwustronną taśmę.

Jak rozebrać roletę okienną wewnętrzną, jeśli jest ona przykręcana?

To proste – trzeba je po prostu odkręcić. Ważne jest jednak to, by użyć do tego właściwego śrubokrętu. To drobiazg, ale ma kolosalne znaczenie dla sprawnego przebiegu całej operacji. Jeśli wybierzemy zbyt mały śrubokręt, odkręcanie śrubek będzie szło nam z trudnością. Z kolei śrubokrętem o zbyt dużej średnicy łatwo możemy zarysować ramię zostawić wiele nieestetycznych śladów. Zazwyczaj rolety są mocowane na śrubki umieszczone w panelu mocującym. Trzeba uważać, by nie uszkodzić ostrym narzędziem konstrukcji kasety, a odkręcone śrubki należy odłożyć w bezpieczne miejsce, aby się nie zgubiły.

Demontaż rolety w kasecie mocowanej na zaciski

Jeśli rolety nie są przykręcone na wkręty i śruby, istnieje możliwość, że do ich założenia wykorzystano zaciskane mocowania. Działają one podobnie jak imadło, więc aby je zdemontować, należy je odkręcić i zdjąć profil.

Jak zdjąć roletę z okna, jeśli jest ona zamocowana na klej lub taśmę dwustronną?

Ten rodzaj montażu sprawdza się w przypadku mniejszych okien. Taki mechanizm nie waży zbyt wiele, więc klej bądź taśma spokojnie są w stanie go utrzymać. Aby zdemontować taka roletę, trzeba jednak użyć nieco siły. Najprościej jest po prostu po zwinięciu rolety mocno chwycić kasetę i oderwać cały mechanizm rolety. Jeśli siła naszych mięśni okaże się niewystarczająca, należy posiłkować się benzyną ekstrakcyjną bądź innym rozpuszczalnikiem o delikatnym działaniu, których kilka kropel trzeba zaaplikować za kasetą. Przed użyciem podobnej substancji upewnijmy się jednak, że nie uszkodzi ona ramy okiennej. Jeśli i to nie poskutkuje, możemy spróbować podważyć płytkę lub haczyk przy użyciu dłutka lub innego narzędzia o płaskiej końcówce. Po oderwaniu rolety od ramy okiennej z pewnością konieczne będzie usunięcie resztek kleju lub taśmy klejącej z elementu konstrukcyjnego okna.

Demontaż rolety wewnętrznej – kiedy warto wezwać fachowca?

Choć zazwyczaj zdjęcie rolet nie nastręcza większych problemów, to istnieją sytuacje, w których do wykonania tego zadania lepiej zatrudnić wykwalifikowanego fachowca. Z pomocy doświadczonego profesjonalisty warto skorzystać choćby wtedy, gdy rolety, które demontujemy, są ciężkie i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Te droższe modele (np. takie wyprodukowane z użyciem szlachetnego drewna albo drogich metali) wymagają szczególnej uwagi i staranności przy zdejmowaniu. Szkoda by było, gdyby przez nieostrożność lub niewystarczające umiejętności drewniane rolety, które tak bardzo lubimy i które tak pięknie komponują się z wnętrzem w naszej sypialni czy salonie, uległy zniszczeniu. Fachowa porada przyda się także wtedy, gdy nie mamy pewności, jaki jest sposób mocowania rolet w naszych oknach i nie chcemy na własną rękę eksperymentować z ich demontażem. Nie każdy ma przecież żyłkę do wykonywania tego rodzaju prac i naprawdę nie warto ryzykować, jeśli nie czujemy się na siłach, by wykonać to zadanie samodzielnie.

One thought on “Jak zdemontować rolety, by ich nie uszkodzić?

  1. Joanna pisze:

    Demontaż rolet, to nie jest taka banalna sprawa. U mnie potrzebna była pomoc fachowca, bo pan złota rączka niemal okno uszkodził

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *