Porady

Jak czyścić rolety dzień noc?

jak czyścić rolety dzień noc

Unikalna budowa sprawia, że rolety typu dzień noc oferują dużą swobodę regulacji światła wpadającego do pomieszczenia. Materiały osłon zwykle poddawane są impregnacji, jednak nie jest możliwe stuprocentowe zabezpieczenie ich przed brudem. Podczas czyszczenia warto zachować ostrożność, aby nie uszkodzić tkanin oraz mechanizmu odpowiedzialnego za ich przesuwanie.

Jak czyścić rolety dzień noc z kurzu?

Rolety dzień/noc należy regularnie odkurzać. Każdego dnia zbierają się na nich roztocza i kurz, zewnętrzny smog i pył, a także różne zanieczyszczenia lotne. Odkurzanie warto przeprowadzić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Odkurzacz należy ustawić na niskie obroty i wykorzystać końcówkę wyposażoną w szczotkę. Metodą bezpieczniejszą może się okazać zastosowanie miękkiej ściereczki lub miotełki do kurzu. W ten sposób da się zmniejszyć ryzyko uszkodzenia materiału na skutek zbyt intensywnego ssania. Roletę dzień noc powinno się odkurzać delikatnymi, długimi ruchami z góry na dół. Zanieczyszczenia nie będą dzięki temu roznosić się po materiale i wnikać w jego strukturę. Najlepiej odkurzać w słoneczny dzień, aby zyskać lepszą widoczność warstw kurzu.

Jak wyczyścić rolety dzień noc z poważniejszych zabrudzeń?

Zabrudzenia rolety dzień noc mogą mieć bardziej inwazyjną formę, niż zwykły kurz. Źródłem zanieczyszczeń okazują się przyczyny zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Przez okno mogą przedostawać się różne odpady organiczne, takie jak błoto, roślinność czy owady. Rolety zawieszone w kuchni są dodatkowo narażone na zabrudzenia, np. na skutek kontaktu z żywnością czy roznoszącymi się oparami. Szczególnie kłopotliwe okazują się zabrudzenia powstałe w wyniku dziecięcych zabaw. Rodzice nie zawsze są w stanie upilnować swoje pociechy, które chętnie bazgrzą pisakami i farbkami gdzie popadnie. Zanieczyszczenia o takim charakterze najlepiej usuwać miękką, nasączoną wodą z detergentem ściereczką. Należy korzystać z możliwie delikatnych środków, np. dedykowanych specyfików lub płynu do prania wrażliwych tkanin. Rolet dzień-noc pod żadnym pozorem nie powinno się mocno szorować. Ich konstrukcja jest stosunkowo wrażliwa, zwłaszcza w przypadku materiałów prześwitujących.

Jak często przeprowadzać czyszczenie rolet dzień noc w całości?

Nawet jeżeli roleta dzień-noc nie jest mocno ubrudzona, warto raz na pół roku umyć ją w całości. Najlepiej namoczyć ją na chwilę w wannie wypełnionej wodą z domieszką detergentu. Wskazane jest zachowanie dużej ostrożności podczas czyszczenia, a także unikanie mocniejszego przecierania tkanin. Po odsączeniu roletę dzień-noc wystarczy zawiesić i pozostawić do wyschnięcia. Częstotliwość mycia w dużym stopniu zależy od poziomu zużycia osłon. Nie bez znaczenia pozostaje barwa, ponieważ na jaśniejszych kolorach zabrudzenia są bardziej widoczne. Sporo zależy także od faktu palenia papierosów przez domowników oraz poziomu zanieczyszczeń powietrza za oknem. W mieście z dużą ilością smogu i domu położonym przy ruchliwej ulicy częstotliwość mycia rolet powinna być wyższa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *