Rolety

Jak wyczyścić rolety w kasecie?

Rolety to niezwykle popularny rodzaj osłon okiennych. Dzięki nim można w kontrolowany sposób regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, takie rozwiązanie to również najlepszy sposób na to, aby odpędzić się od ciekawskich spojrzeń przypadkowych osób. Niestety, upływ lat oraz ciągła eksploatacja sprawiają, że rolety okienne, a zwłaszcza te kasetowe mogą się zabrudzić. Plamy oraz zbierający się kurz sprawiają, że wyglądają one nieestetycznie i zaburzają całą aranżację pomieszczenia. Jak wyczyścić rolety w kasecie, aby zrobić to dobrze i ich nie uszkodzić?

Jak czyścić rolety w kasecie?

Rolety, jako że stanowią niezwykle ważny element każdego pomieszczenia, wymagają specjalnego traktowania. Z tego też powodu przynajmniej dwa razy w roku należy je odkurzyć, a także, jeżeli zachodzi taka potrzeba, wyprać. Szczególnie narażone na powstawanie zabrudzeń są rolety wiszące w bardziej eksploatowanych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka. Warto więc wiedzieć, jak zabrać się za czyszczenie tych osłon okiennych.

Osłony, takie jak firanki czy zasłony można bez większego problemu wrzucić do pralki i przywrócić im dawny blask. Problem może jednak pojawić się w przypadku rolet umieszczonych na kasecie. Mimo że dzięki swojej budowie brudzą się wolniej, to jednak co jakiś czas należy je wyczyścić. Mogą pojawić się na nich również plamy, szczególnie na tych, które wiszą w kuchni. Niezależnie od tego, z jakim materiałem ma się do czynienia, do czyszczenia rolety należy zabrać się z dużą dawką ostrożności. Na początku warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Ponadto wiele modeli jest powlekanych specjalnym impregnatem, który znacznie ułatwia czyszczenie.

Czyszczenie rolet w kasecie — od czego zacząć?

Od czego zacząć czyszczenie rolet w kasecie? Pierwszym krokiem jest zdemontowanie osłon z okien. Dzięki temu cały proces będzie znacznie łatwiejszy. Jeżeli ktoś chce jedynie zetrzeć z nich kurz, mogą one pozostać na oknie. Jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie demontaż i następnie rozłożenie osłony okiennej na płaskiej powierzchni, na przykład stole czy podłodze.

Do usunięcia kurzu najlepszym rozwiązaniem będzie sucha ściereczka z mikrofibry, miotełka z piórek czy też odkurzacz z odpowiednią końcówką. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na to ostatnie rozwiązanie, czynność należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić materiału.

Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku, gdy na rolecie będą widoczne plamy. Wtedy też konieczne może okazać się wypranie rolet w kasecie. Przed tym należy jednak sprawdzić, czy według producenta materiał nie jest zbyt wrażliwy na kontakt z wodą. Jeżeli nie, można przystąpić do działania. Najlepszym sposobem jest przygotowanie miski z ciepłą wodą (nie więcej niż 30 stopni), do której należy dodać delikatny detergent. Najlepiej sprawdzi się szare mydło, płyn do delikatnych tkanin lub specjalny środek do prania rolet. Kolejnym krokiem jest nasączenie tak przygotowanym roztworem gąbki lub delikatnej ściereczki z mikrofibry i delikatne przecieranie materiału. Jeżeli ktoś posiada wannę, materiał można namoczyć na nie dłużej niż 2 minuty. Po wykonaniu wszystkich czynności należy spłukać całą tkaninę chłodną wodą i odwiesić do wyschnięcia.

Jak wyczyścić rolety w kasecie — czego unikać?

Materiał wykorzystywany do produkcji rolet jest bardzo delikatny. Z tego też powodu czyszcząc rolety w kasecie, należy wykonywać kolejne czynności z pewną dozą ostrożności. Przede wszystkim nie można szorować materiału w agresywny sposób. W przypadku niezwykle uporczywych plam można zastosować silniejszy detergent. Jednak przed użyciem warto sprawdzić w niewidocznym miejscu jego działanie.

W sytuacji, gdy to nie pomoże, warto oddać zasłony do czyszczenia. Obecnie na rynku istnieje wiele firm zajmujących się czyszczeniem rolet okiennych w kasecie. W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem pozostaje niestety zakup nowego modelu. Decydując się na zakup rolet, warto wybierać więc takie modele, które są łatwe w czyszczeniu i posiadają warstwę specjalnego impregnatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *