Rolety

Jak zamontować rolety na okna dachowe?

Posiadając poddasze użytkowe, warto zadbać o to, aby zapewnić sobie komfort o każdej porze roku. Rolety dachowe chronią pomieszczenia znajdujące się na poddaszach zarówno w letnie upały, kiedy to istnieje ryzyko nagrzewania się wnętrza, jak i podczas zimowej pogody. Zamontowanie tego jednego elementu sprawi, że w bardzo prosty sposób będzie można regulować temperaturę, dzięki czemu skończy się narzekanie na dużą duchotę lub marznięcie.

Rolety na oknach dachowych są najlepszym sposobem do zastosowania na poddaszach, aby całkowicie zapewnić sobie komfort nawet w najbardziej problematycznych pomieszczeniach, do których można zaliczyć właśnie strych. Blokują one promienie słoneczne, zanim dotrą one do okna, dzięki czemu znacznie zmniejszają ilość ciepła, które dostaje się do wnętrza. A dlaczego są one przydatne zimą? Ponieważ poprawiają izolacyjność okna, dzięki czemu do pomieszczenia dostaje się mniej chłodu i w zimowe dni dzięki nim znacznie przyjemniej można spędzać czas na poddaszu. Jednak, jak zamontować rolety na okna dachowe?

Jak zamontować rolety na okna dachowe?

Przed przeprowadzeniem montażu rolet na okna dachowe, należy najpierw zadbać o to, aby były one faktycznie dobrze dopasowane do okien, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Tak naprawdę najważniejsze informacje odnośnie do wymiarów okna znajdzie się na jego tabliczce znamionowej, a następnie podaje się je u sprzedawcy rolet. Pamiętać należy, że okien nie warto mierzyć, ponieważ wartości, na których podstawie określa się wymiary rolety, nie odpowiadają wielkości ani otworu, ani szyby. Z tego powodu cały wysiłek z mierzenia okna poszedłby na marne. Wcześniej wspomnianą tabliczkę znamionową można znaleźć w lewym lub prawym rogu górnego skrzydła, jest to tak naprawdę zależne od modelu okna. Widzi się ją dopiero po otwarciu okna i składa się ono z ciągu cyfr i liter.

Czy rodzaj sterowania ma znaczenie – jak zamontować rolety dachowe?

Przy dokonywaniu zakupu rolet warto zwrócić uwagę na to ich sposób sterowania, ponieważ może to mieć znaczenie w kwestii tego, jak zamontować rolety dachowe. Na rynku do wyboru są rolety sterowane elektrycznie, dlatego ważne jest, aby pamiętać, że okno, na którym będzie miała być zamontowana roleta, wymagać będzie doprowadzonego zasilania. Z tego powodu ich montaż najlepiej jest rozważyć już podczas projektowania domu lub jego budowy. Można również zdecydować się na rolety ze sterowaniem solarnym albo sterowane ręcznie, które są dla osób poszukujących rozwiązań najbardziej ekonomicznych.

Jak zamontować roletę dachową? Instrukcja montażu

Na całe szczęście montaż rolet dachowych nie wymaga żadnej ingerencji w konstrukcję dachu. Można na spokojnie przeprowadzić go z wewnętrznej strony budynku, bez konieczności wychodzenia na dach, także jest to w pełni bezpieczna opcja. Jednakże pomimo tego, że jest jakieś bezpieczeństwo, to z uwagi na występujący wysoki stopień skomplikowania prac, cały montażem powinien zająć się fachowiec.

Wszystko rozpoczyna się od odkręcenia bocznych prowadnic po zewnętrznej stronie okna. Po wykonaniu tego, będzie można przykręcić dłuższe prowadnice boczne, po których to właśnie będzie poruszać się roleta. Samą jej kasetę należy umieścić na górze, po zewnętrznej stronie ramy skrzydła.

W ostatnim etapie należy zamontować dolny panel okna na zewnątrz, jest to działanie, dzięki któremu roleta będzie mogła swobodnie chodzić, nawet gdy okno jest uchylone. Cała szczegółowa instrukcja montażu powinna znajdować się razem w zestawie zakupionych rolet. Rolety wymagają od czasu do czasu prac konserwacyjnych. Warto raz na jakiś czas oczyścić ją wilgotną szmatką, a także regularnie usuwać zanieczyszczenia, jakie naniosły się na prowadnice.

Czy można zamontować na jednym oknie roletę zewnętrzną i wewnętrzną

Decydując się na zakup rolet zewnętrznych, warto również dowiedzieć się informacji, które mogą się w przyszłości wydać istotne. W przypadku chęci instalacji rolet wewnętrznych warto wówczas wiedzieć, czy będzie to możliwe, posiadając już rolety zewnętrzne. Otóż jest to możliwe. Takie połączenie jest dobre, ponieważ zapewnia ochronę przed przegrzewaniem, a także daje cień i prywatność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *