Porady

Jak wymienić roletę w kasecie?

Roleta okienna w kasecie

Wymiana rolety w kasecie nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, by cały proces przebiegał bez nerwów i nie zakończył się przypadkowym uszkodzeniem czy to rolety, czy okiennej ramy.

Jak prawidłowo zdemontować roletę w kasecie?

Po pierwsze i najważniejsze – do całego zadania trzeba podejść ze spokojem. Nie bierzmy się do demontażu rolety, jeśli jesteśmy zdenerwowani lub zniecierpliwieni, bo to najkrótsza droga do tego, by – dając się ponieść emocjom i używając nadmiernej siły – doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów.

Przed przystąpieniem do prac upewnijmy się, czy kaseta z roletą jest przymocowana na kleju, czy na wkrętach, ponieważ sposób montażu decyduje o kolejnych krokach, które należy podjąć. Jeśli elementem spajającym ramę okienną i obudowę rolety jest klej, do odczepienia jednej części od drugiej możemy wykorzystać na przykład płaskie dłutko lub inne narzędzie, które pozwoli nam w delikatny sposób, bez naruszenia konstrukcji okna, zdemontować kasetę. Z kolei do demontażu rolety przykręconej na wkrętach wystarczy nam odpowiedni śrubokręt. Przy zdejmowaniu kasety należy zachować szczególną ostrożność, bo choć nie jest ona zazwyczaj zbyt ciężka, to może przypadkowo spowodować zranienie.

O czym jeszcze trzeba pamiętać po zdjęciu rolety?

Z pewnością czynnością, która nas nie ominie po zdemontowaniu kasety z roletą, będzie oczyszczenie okiennej ramy. I tu również, w zależności od rodzaju mocowania, konieczne będzie przeprowadzenie innego typu zabiegów. Jeśli kaseta była przykręcona na śrubki, to wystarczy przemycie ramy woda z płynem lub innym, przeznaczonym do mycia okien środkiem.

Jeśli jednak kaseta do rolet była przyklejona na kleju lub dwustronnej taśmie, z pewnością na ramie okiennej po jej usunięciu zostaną ślady. Klej najlepiej usuwa się benzyną ekstrakcyjną lub innymi preparatami o podobnym działaniu, które przy okazji bardzo skutecznie odtłuszczają powierzchnię. Po usunięciu resztek zanieczyszczeń okno warto jeszcze przemyć woda z płynem lub innym środkiem o przyjemnym zapachu i delikatnym działaniu. 

A co w przypadku, jeśli chcę jedynie wymienić tkaninę w rolecie, a nie całą roletę?

Jeśli powodem, dla którego chcemy wymienić rolety jest to, że znudził nam się kolor lub wzór starej, to nie musimy od razu kupować nowego zestawu. W prosty i o wiele tańszy sposób możemy nadać wnętrzu nowy charakter, wymieniając jedynie tkaninę. Ten proces jest mało skomplikowany i nie wymaga interwencji fachowca.

Jeśli mamy rolety w kasecie, należy rozpocząć od usunięcia obu bocznych osłon. Następnie konieczne będzie zdjęcie łańcuszka i wyciągniecie zwiniętej rolety. Jeśli chodzi o standardowe rolety wolnowiszące, to w ich przypadku należy wcisnąć znajdujące się po bokach bolce i wyciągnąć zwinięta tkaninę z uchwytów.

Kolejny krok jest taki sam w przypadku obu typów konstrukcji – rozwinięcie materiału do samego końca i odklejenie go z widocznej rurki nawojowej. Jeśli pozostały na rurce klej jest jeszcze wystarczająco silny, możemy wykorzystać go do przyklejenia nowej rolki materiału. Jeśli nie, najlepiej jest usunąć pozostałości starego kleju przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej i zakupioną tkaninę przymocować na nowy klej lub dwustronną taśmę klejącą.

Nową roletę należy potem starannie i prosto zwinąć, tak aby materiał na rolety podczas opuszczania nie haczył się i nie zacinał w kasecie. Następnie mocujemy rolkę z materiałem na swoim miejscu i odpowiednio zabezpieczamy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *