Inspiracje

Kino w domu – jak przystosować pomieszczenie?

Tradycyjne seanse filmowe w kinach często dalece odbiegają od komfortu i najwyższej jakości. Można wyliczać takie wady jak kolejki do kas, niewygodne i niefunkcjonalne fotele, wygórowane ceny biletów… I przede wszystkim ogromna ilość ludzi dookoła, którzy nie zawsze potrafią w ciszy i spokoju obejrzeć film. To wszystko może zmienić wymarzony wieczór dosłownie w horror. Alternatywą, na którą decyduje się coraz większa liczba osób, jest sala kinowa w domu. Perspektywa spokojnego obejrzenia najnowszych produkcji w prywatnym, domowym zaciszu jest kusząca. Jak zrobić kino domowe? 

Prywatna sala kinowa w domu


Oczywiście stworzenie osobistego kina w domu nie należy do najtańszych przedsięwzięć. Choć trzeba liczyć się z nieco większym wydatkiem, warto przekalkulować sobie rachunek strat i zysków. W dłuższej perspektywie taka inwestycja przyniesie wymierne korzyści. Tradycyjne seanse w kinach dla kilkuosobowej rodziny to również wysoki koszt. Biorąc pod uwagę wyjście pary z dwójką dzieci, za same bilety trzeba liczyć sobie już około 100 złotych. Doliczając do tego napoje czy przekąski, cena ta może zwiększyć się nawet dwukrotnie! Weźmy pod uwagę gratisy, jakie oferują największe komercyjne sieci kinowe w postaci innych widzów, którzy kochają głośno komentować akcje, nie zważając przy tym na fakt zakłócania oglądania innym. Prywatna sala kinowa w domu likwiduje problem z wydawaniem dużej sumy pieniędzy na jeden seans i daje możliwość komfortowego obejrzenia filmu. Dodatkowo nie musisz specjalnie przygotowywać się do wyjścia, w każdej chwili możesz odwiedzić swoje kino w wygodnym dresie i kapciach. 

Jakie pomieszczenie wybrać do stworzenia kina domowego?


Idealnym rozwiązaniem jest dom lub mieszkanie o dużym metrażu. Wtedy możemy wygospodarować oddzielne pomieszczenie i stworzyć je od początku do końca z przeznaczeniem do oglądania filmów. Nie zawsze jednak dysponujemy osobnym pokojem, ale to nie oznacza, że musimy porzucić pomysł stworzenia prywatnej sali do seansów. Równie dobrym pomysłem jest kino domowe w salonie. To miejsce, w którym najczęściej oglądamy telewizję na wygodnej kanapie. Kilka trików pozwoli przemienić je na profesjonalny pokój kinowy. 

Jaki sprzęt wybrać do domowej sali kinowej?


Przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na profesjonalny sprzęt do wyświetlania filmów. Staniemy przed wyborem: telewizor czy projektor? Oczywiście w przypadku urządzania kina domowego w salonie, najlepszą opcją będzie telewizor. Jednak kiedy decydujemy się na stworzenie sali kinowej z prawdziwego zdarzenia, warto zdecydować się na zakup projektora, który zapewni większą przekątną wyświetlania. Do zamontowanego projektora wystarczy tylko gładkie tło, aby obraz filmu był jak najbardziej wyraźny. Może być to klasyczna, biała ściana. Pokusić się możemy także o kupno profesjonalnego ekranu.

Aby oddać klimat seansu filmowego, takiego jak w prawdziwym kinie, zadbać musimy także o odpowiednie nagłośnienie. Nie ma nic bardziej irytującego jak ciągłe zmienianie poziomu głośności. Zakup profesjonalnych głośników zapewni dobrą jakość dźwięku, ale należy pamiętać też o optymalnym ich rozmieszczeniu.

Wystrój wnętrza kina domowego


Pokój kinowy w domu to nie tylko profesjonalny sprzęt i dobrze dobrane pomieszczenie. Aby faktycznie zapewnić sobie seans na najwyższym poziomie, musimy zadbać o wystrój wnętrza, które zaaranżowaliśmy na domowe kino.

Nastrój to przede wszystkim oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie podwieszany sufit, w którym zamontowane oświetlenie jak najwierniej odda kinowy klimat. Pamiętać musimy też o odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia. Jeżeli pokój kinowy posiada okno, niezbędny będzie montaż rolet zaciemniających. Dzięki ich zastosowaniu stworzymy najlepszy efekt do oglądania. Ta zasada przekłada się także do kolorów ścian, które powinny być w ciemnej tonacji – tak, aby światło ekranowe nie odbijało się.

Do tak przygotowanej sali kinowej zostało nam jeszcze dokupić wygodną kanapę lub funkcjonalne fotele i możemy cieszyć się już oglądaniem najnowszych produkcji bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *