Rolety

Okna w stylu retro – jak je zaaranżować?

Styl retro

Styl retro nawiązuje do przeszłości, a dokładnie lat 50., 60. i 70. XX wieku. Często nazywany jest również stylem “vintage” i “midcentury”. Wykorzystuje on mocne akcenty kolorystyczne i wzory geometryczne. We wnętrzach retro często można znaleźć meble i dodatki nawiązujące do czasów PRL-u. Niektórzy uważają, iż styl ten jest nieco kiczowaty i jarmarczny, jednak to nieprawda! Wystarczy odpowiednio połączyć wzory i kolory, aby uzyskać efektowny, unikatowy wystrój retro, prezentujący się ze smakiem.

Wystrój okna w stylu retro – jakie osłony okienne?

W internecie można znaleźć wiele porad, jak urządzić wnętrze w stylu retro. Jednak w większość z nich zawiera wyłącznie informacje o doborze mebli, kolorów ścian i dekoracji. Trudno znaleźć artykuł o wystroju okna w stylu retro. Z tego względu my postanowiliśmy się podjąć tego tematu.

Aby zaaranżować okna w stylu retro, należy przede wszystkim pamiętać, czym charakteryzuje się ten styl. Trzeb zwrócić uwagę, iż wykorzystuje on intensywne, żywe barwy i różnorodne, ciekawe wzory. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając rolety lub zasłony. Urządzając okno w stylu retro, bez przeszkód można zaszaleć i postawić na osłony okienne w wyrazistych kolorach np. czerwieni, fiolecie czy żółci. Jeśli jednak we wnętrzu znajduje się już wiele barwnych mebli i dekoracji, warto sięgnąć po nieco bardziej stonowaną roletę np. kremową, aby uniknąć przesytu.

W oknach w stylu retro doskonale sprawdzają się zarówno klasyczne rolety okienne i ścienne, jak i plisy. Modele plisowane nadają oknu wspaniałego charakteru i świetnie wpasowują się w styl retro. Doskonale współgrają one z meblami i dodatkami nawiązującymi do PRL-u. Możesz być pewien, iż obok okna z roletami plisowanymi nikt nie przejdzie obojętnie! Będzie ono wspaniałą dekoracją.

Okna w stylu retro bez zasłon i rolet?

Przeglądając inspiracje wnętrz w stylu retro, można zauważyć, że na wielu z nich okna są puste – bez rolet, zasłon i firan. Czy zatem te osłony okienne nie pasują do tego stylu i mogą zaburzyć aranżację? Absolutnie nie! Wybierając odpowiednie rolety do wystroju okna w stylu retro, mamy szansę stworzyć piękny, efektowny wystrój. Ponadto należy pamiętać, że osłony pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również zasłaniają nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów oraz zabezpieczają wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dlatego nie warto z nich rezygnować, nawet jeśli podobają nam się inspiracje dostępne w internecie czy magazynach. Niestety bez nich nasza wygoda i komfort będą mocno obniżone.

Okna w stylu retro – jakie dekoracje?

Chcąc zaaranżować okna w stylu retro, warto zainwestować w dekoracje. Jeśli w oknie powiesiliśmy efektowne rolety lub zasłony, powinniśmy sięgnąć po subtelne dodatki, które wyłącznie delikatnie podkreślą aranżację. Jeśli jednak wybraliśmy delikatne osłony okienne, możemy nieco zaszaleć.

W oknie w stylu retro warto postawić doniczkę z kwiatem np. paprocią, która świetnie wpisuje się w klimat PRL-u. Doskonałą opcją jest również umieszczenie wazonu z puszystą trawą pampasową utrzymaną w odcieniach natury. W oknie w stylu retro można również postawić figurkę nawiązującą do tego stylu lub ozdobny przedmiot nawiązujący do lat 50.,60. lub 70.

Jeśli masz problem ze znalezieniem idealnej dekoracji pasującej do wystroju okna w stylu retro, przejrzyj oferty sklepów internetowych. Znajdziesz w nich wiele gotowych ozdób retro, które efektownie podkreślą aranżację okienną.

Gdzie kupić osłony do okien w stylu retro?

Szeroki wybór rolet ściennych, okiennych i plisowanych do okien w stylu retro znajduje się w ofercie naszego sklepu. Dysponujemy modelami o różnej budowie i w wielu kolorach. Znajdziesz u nas rolety utrzymane w żywych, wyrazistych kolorach, idealnie wpisujące się w styl rustykalny. Kupisz u nas także nieco bardziej stonowane modele w różnych wymiarach. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *