Rolety

Jak i czym wyczyścić rolety z pleśni?

Jak czyścić rolety z pleśni

Plamy z pleśni są mało estetycznym i niechcianym “dodatkiem” na elemencie wyposażenia wnętrza. Pojawienie się tych swego rodzaju zabrudzeń może mieć różne źródła, jednak nie wpływa to na sposób ich czyszczenia.

Jak usunąć pleśń z rolet okiennych?

Pleśń na roletach może być niezwykle uciążliwym problemem, który bardzo niekorzystnie wpływa na ogólny wygląd zarówno samej rolety, okna, które zdobi, a nawet wpływ ma na ogólny wygląd całego pomieszczenia. Podchodząc jednak do czyszczenia rolet, należy pamiętać, aby nie używać zbyt silnych detergentów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na strukturę materiały. Dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak: jeszcze większe plamy w postaci przebarwień, przetarć czy nawet dziur. Dlatego do tej czynności podchodzić należy z niesamowitą rozwagą, pamiętając, że czyszczenie w nieodpowiedni sposób może mieć nieodwracalny wpływ na tkaninę, z której wykonana została roleta.

Jak wyczyścić rolety z pleśni?

Pleśń stanowi nie tylko estetyczny problem, jest to również aspekt, mający bezpośrednio negatywny wpływ na zdrowie. Warto zatem zająć się tym problemem, od razu jak się go spostrzeże. Jednym ze sposobów, który jest łatwy i nieinwazyjny, to wypranie rolet. Należy jednak przeprowadzić to zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż jeden modele są do tego przystosowane, natomiast innych nie powinno się prać. Sposób ten jest proponowany jako jedno z rozwiązań, pomagających utrzymać świetność rolet na dłużej. Może się to także okazać niezwykle skutecznym sposobem w przypadku zwalczania pleśni. Należy wziąć pod uwagę grubość materiału. Cienkie tkaniny nie będą mogły zostać wyprane w pralce, nawet przy zastosowaniu programu ręcznego. Czasem jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności będzie to możliwe. Kluczowe jest postępowanie zgodnie z zaleceniami dla produktu, w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zaniechać tego typu działanie.

Bezpośrednim zagrożeniem dla struktury rolety są silne detergenty, w tym także wszelkie środki odplamiające. Mogą one bardzo negatywnie wpłynąć na tkaninę, od tworzenia nieodwracalnych odbarwień, po całkowite zaburzenie struktury produktu.

Domowy sposób na walkę z pleśnią na roletach

Zdecydowanie lepszym sposobem okaże się zastosowanie ciepłej wody w połączeniu z delikatnym detergentem, takim jak łagodny płyn do mycia naczyń czy proszek do prania. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się pleśni, przy jednoczesnym dbaniu o tkaninę. Plamy najlepiej usuwać za pomocą delikatnej szmatki bądź gąbki. Nie należy zbyt intensywnie pocierać tkaniny, gdyż może to mieć negatywny wpływ na jej późniejszy wygląd. Najistotniejszą kwestią będzie tutaj cierpliwość, gdyż zbyt energiczne ruchy mogą spowodować skutki w postaci częściowego zniszczenia materiału. Może być to zarówno zniekształcenie, odbarwienie czy nawet przetarcie. Delikatne ruchy i stosowanie bezpiecznych dla tkaniny środków sprawi, że możliwe będzie wyczyszczenie pleśni z rolet.

Co w przypadku dużych zabrudzeń?

Domowe sposoby powinny okazać się skuteczne w większości przypadków, jednak czasem są niestety niewystarczające. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad sięgnięciem po specjalistyczne środki, które do tego celu zostały stworzone. W tej sytuacji dobrym pomysłem okaże się zastosowanie preparatu w mało widocznym miejscu, w celu wypróbowania jego sposobu działania. Warto to uczynić, aby mieć pewność, że tkanina nie jest zbyt delikatna. Jak specyfik przejdzie ten test pozytywnie, śmiało można zastosować go na przestrzeni, która jest bardziej widoczna.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jak uniknąć pleśni na roletach?

Najlepszym sposobem na rolety wolne od pleśni jest niedopuszczenie do ich powstania. Istotne jest, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie. Szczególnie dotyczy to przestrzeni, w których występuje dużo wilgoci. Mowa tu przede wszystkim o łazience czy kuchni. Dla pomieszczeń bez okien doskonałym rozwiązaniem będzie wentylacja czy pochłaniacz wilgoci.

Jeśli obecne rolety nie są satysfakcjonujące, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *