Niezwykle ceniony za wygodę, kolorystyczne nawiązania do natury i niezobowiązującą estetykę styl boho wywodzi się z przesyconego barwami i wzorami stylu etno. W połączeniu ze skandynawskim minimalizmem boho tworzy wnętrza przytulne, ciepłe i artystyczne. Boho we wnętrzach – jak urządzić swoją przestrzeń w tej popularnej estetyce?
Aranżacja wnętrz, styl boho – kilka wskazówek na dobry początek
Wnętrza w tym stylu charakteryzują się wyważonym eklektyzmem – łączą elementy nowoczesne z kunsztownymi dodatkami, designerskimi dekoracjami oraz egzotycznymi akcentami. To wszystko sprawia, że każde pomieszczenie nabiera charakteru i głębi, a jednocześnie zyskuje na przytulności.
Jeżeli chodzi o paletę barw, będą to naturalne kolory, na przykład przywodzące na myśl ziemię, rośliny, kamienie. Właśnie z nich powinniśmy korzystać już na etapie planowania podstawowych elementów aranżacji, takich jak kolor ścian, podłogi czy mebli. Często jednak bardziej tradycyjna odmiana tego stylu wykorzystuje barwy mocne i wyraziste – połączenie ich ze stonowanymi pomoże stworzyć niepowtarzalne aranżacje.
Wnętrze w stylu boho ma swój specyficzny, przyjemny klimat. Możemy go podkreślić, dobierając do nich meble rzemieślnicze i sięgając po naturalne materiały. Świetnie sprawdzą się tu na przykład szlachetne gatunki drewna, takie jak palisander, heban czy mahoń, ale również bambus czy wiklina. Wybierając meble, pamiętajmy jednak, żeby nie były ciężkie czy masywne.
Chyba największym atutem tego stylu jest fakt, że pozwala na eksperymentowanie i łączenie ze sobą niekoniecznie na pierwszy rzut oka pasujących elementów, wzorów czy kolorów. Łamanie konwencji i przełamywanie barier to świetny sposób, żeby wyrazić siebie i stworzyć wnętrze, które będzie naprawdę “nasze” – wyjątkowe i niepowtarzalne.
Należy jednak pamiętać, że dzisiejszy styl boho czerpie również ze stylu skandynawskiego, nie znosi więc przepychu i nadmiaru. Umiar chroni nasz projekt przed popadnięciem w kicz, a nas – przed przebodźcowaniem.
Wzory – ważny element boho we wnętrzach
Bogactwo wzorów i ornamentów to to, co wyróżnia boho spośród innych stylów. Warto szukać ich na dywanach, pledach czy poduszkach. Dobrym wyborem będą motywy zwierzęce, ze względu na bliskość z naturą, jak również egzotyczne arabeski, ludowe hafty, orientalne płytki czy ciekawe geometrie.
Ciekawą i silnie kojarzoną z boho dekoracją jest makrama – ona również umożliwia wprowadzenie do wnętrza ciekawe wzory, a jednocześnie stanowi wyważoną i nieprzesadzoną dekorację.
Nieoczywiste wzory mogą stanowić także różnego rodzaju niedoskonałości. Zwłaszcza rzeczy vintage noszą na sobie znamiona czasu, co tylko dodaje im uroku. Rysy, przebarwienia i tym podobne stają się więc pożądanym elementem, który nada naszemu wnętrzu duszę.
Wnętrza boho – inspiracje
Wiele aranżacji boho, które oglądać możemy w internecie, cechuje się dużą ilością roślinności. Często są to rośliny bardziej egzotyczne, jak chociażby palmy czy drzewka bonsai, które stawiamy w dużych, masywnych donicach, tworząc swoiste urban jungle. Roślinność we wnętrzu wpływa nie tylko na estetykę, ale również na nasz nastrój i samopoczucie.
W przypadku wielu aranżacji zauważyć można pewne trendy w dekoracjach. Są to ręcznie zdobione wazy, półmiski czy wazony – przywiezione z odległych zakątków świata, wyszperane na lokalnym pchlim targu czy wykonane samodzielnie. Niezależnie od pochodzenia dekoracji, za ich pomocą stworzymy oryginalne wnętrze w stylu boho.
Świetnie sprawdzają się również różnego rodzaju plecionki. Można je zastosować zarówno w przypadku mebli, jak i dekoracji – pole do popisu jest szerokie. Egzotyczne, intrygujące wzory są często zestawiane z nowoczesnymi dodatkami na przykład w postaci plakatów. Mogą to być reprodukcje znanych dzieł sztuki, plakaty filmowej czy festiwalowe. Każde wniosą do wnętrza akcent indywidualistyczny.
Boho we wnętrzach to niezwykłe połączenie umiaru, egzotyki, unikatowych dekoracji, tradycyjnego rzemiosła w bezpretensjonalnym wydaniu. Z tego powodu tak wiele osób pozwala mu zagościć w swoich domach.