Rolety są jedną z najczęściej wybieranych ozdób okiennych w dzisiejszych czasach. Są one nie tylko ładne i nadają wnętrzu charakter, ale przede wszystkim są niezwykle funkcjonale i stanowią doskonałą ochronę przed słońcem, sztucznym światłem (np. z latarni ulicznych) i wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Odpowiednio dobrane do wnętrza rolety nadają mu elegancji, stylu i nietuzinkowego wyglądu, ale by zawsze prezentowały się nienagannie, należy o nie w prawidłowy sposób zadbać. Utrzymanie ich w czystości pozwoli na długoletnie użytkowanie bez problemów z przykrym zapachem.
Współcześnie na rynku sprzedażowym istnieje mnóstwo produktów służących do aranżacji okien – karnisze, zasłony, żaluzje, plisy i rolety. Te ostatnie zyskały niemałą popularność, która nie słabnie do dziś. Dzięki swojej uniwersalności, prostocie i wygodnym użytkowaniu pokochały je miliony ludzi. Planując zakup rolet, najczęściej kierujemy się aspektami wpływającymi na aranżację i wystrój wnętrza, niż sposób ich konserwacji. Warto jednak pomyśleć o tym przed zrobieniem zakupów, gdyż prawidłowa ich pielęgnacja oraz utrzymanie w czystości pozwoli uniknąć powstawania nieprzyjemnego zapachu z rolet.
Dlaczego rolety “śmierdzą”?
Rolety okienne, pomimo że są praktycznym i funkcjonalnym dodatkiem każdego wnętrza, narażone są na wiele czynników powodujących ich zabrudzenie, zanieczyszczenie i w konsekwencji nieprzyjemny zapach. Roleta brzydko pachnie, gdy dbałość o jej czystość jest zaniechana lub gdy odbywa się ona w nieodpowiedni sposób. Rolety okienne najczęściej wykonane są z różnego rodzaju tkanin, te, kiepskiej jakości chłoną i zatrzymują wszelkie zapachy. W pomieszczeniach gdzie pali się papierosy, gotuje potrawy, czy poziom wilgotności jest znacznie wyższy, naturalnym staje się, że brzydkie zapachy wnikną w głąb materiałów i w przyszłości skumulowane zaowocują nieprzyjemną wonią.
Co zrobić by rolety nie wydzielały brzydkich zapachów?
Utrzymanie w odpowiedniej kondycji rolet nie jest trudnym i wymagającym zadaniem. Aby cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w pomieszczeniu, pozbawionym wszelkich nieprzyjemności pochodzących od nieprzyjemnie pachnących rolet, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Wybierz produkt dobrej jakości – wysoki standard materiału, z jakiego została wykonana roleta okienna, ma ogromne znaczenie odnośnie ich konserwacji oraz pielęgnacji. Utrzymanie w czystości takiego produktu nie jest bardzo trudne i czasochłonne, dlatego nasze rolety cieszą się dużą popularnością.
- Zadbaj o prawidłową pielęgnację oraz konserwację materiału – nieprzyjemny zapach z rolet można zwalczyć odpowiednią pielęgnacją i dbałością o czystość danego produktu. Ważne jest, aby robić to prawidłowo. Idealnie sprawdzą się tutaj suche ściereczki z mikrofibry, które są delikatne i z pewnością nie uszkodzą czyszczonego materiału. Przy większych i trudniejszych zabrudzeniach – doskonale sprawdzi się mokra ścierka nasączona delikatnym płynem. Pamiętaj, że po wyczyszczeniu na mokro rolety, należy pozostawić ją do wyschnięcia, zanim ją odwiesisz. Zapobiegnie to wówczas powstawaniu pleśni i grzybów.
- Pamiętaj, by w pomieszczeniach narażonych na wysoki poziom wilgotności zawsze pozostawiać roletę rozłożoną do całkowitego wyschnięcia. Nie będą się tam gromadziły wówczas bakterie, grzyby i pleśń.
Jak często czyścić rolety?
Proces ten powinien być mocno uzależniony od pomieszczenia, w jakim znajdują się rolety i od rodzaju tkaniny, z której zostały wykonane. Warto je przetrzeć przy każdym myciu okien, a poddać dokładnemu czyszczeniu, nie częściej niż 2 – 3 razy w roku. Najlepiej robić to w ciepłe, słoneczne dni, co sprawi, że szybko wyschną.
“Śmierdzące” rolety stanowią kłopotliwy aspekt w każdym domostwie, biurze czy innym pomieszczeniu, które użytkujemy. Aby uniknąć tego problemu, należy zadbać o dobór odpowiedniego produktu, składającego się z wysokiej jakości materiałów oraz prawidłowo o niego dbać i konserwować, a problem nieprzyjemnego zapachu rolet z pewnością nie będzie nas dotyczył.