Rolety

Jak działają rolety zaciemniające?

Nasz dom jest miejscem, w którym pragniemy poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Często chcemy się wtedy odgrodzić od świata zewnętrznego oraz nie czuć na sobie wzroku sąsiadów i przechodniów. Zależy nam też, żeby nasz dom był ładnie urządzonym miejscem, które cieszy oko i w którym możemy przyjemnie spędzać czas, i tym kierujemy się, wybierając wyposażenie domu. Jest pewna rzecz, bez której nie wyobrażamy sobie już naszych czterech kątów, jeśli cenimy sobie wszystkie wymienione wyżej cechy, a są to osłony na okna. Dzięki nim nasze okna nie wyglądają tak surowo i są ładnie ozdobione. Zapewniają nam także tak potrzebną prywatność, a przy okazji stanowią świetne wykończenie naszych wnętrz. Wśród osłon na okna, które zyskały największą popularność oraz są doskonałym połączeniem stylu i wygody, znajdują się rolety. Są wykorzystywane zarówno w mieszkaniach, jak i biurach, i stanowią dobry sposób na kontrolowanie dopływu światła do pokoi. Wśród rolet wyróżniamy kilka ich rodzajów. Rolety klasyczne sprawdzają się w każdym pomieszczeniu: salonie, sypialni, gabinecie czy pokoju dziecięcym. Odgradzają nas przed światem, a dzięki wielu wariantom kolorystycznym można je dopasować do każdej aranżacji. Jednak jeśli potrzebujemy specjalnej ochrony, warto zainwestować w rolety zaciemniające.

Rolety zaciemniające – co to znaczy?

Rolety zaciemniające to rodzaj rolet do zadań specjalnych, które są przeznaczone szczególnie do pomieszczeń, które z racji swojego położenia są zawsze mocno oświetlone przez promienie słoneczne. Dla wielu ciepłe, słoneczne dni są okazją do radości, ale dla właścicieli mieszkań, domów czy biur, których okna wychodzą w kierunku południowym, mogą stanowić nie lada utrapienie. Światło słoneczne wpadające do pokoi z czasem mocno je nagrzewa, podnosząc temperaturę pomieszczeń nawet o kilka stopni i robiąc z pokoju małą saunę. Ponadto ostre promienie słońca utrudniają codzienne funkcjonowanie. Uniemożliwiają nam normalne widzenie i wykonywanie zwyczajnych czynności oraz stanowią przeszkodę nie do pokonania, jeśli chodzi o oglądanie jakiegokolwiek filmu czy serialu. Nie ma także mowy o popołudniowej drzemce. Jaskrawe światło przeszkodzi w zaśnięciu nawet największym śpiochom. Ze względu na wszystkie te problemy, powstały rolety zaciemniające, które zapewniają stuprocentową ochronę przed światłem i wysoką temperaturą. Dodatkowo gwarantują ochronę nie tylko przed światłem słonecznym. Doskonale sprawdzą się też wieczorową porą, odcinając pomieszczenie od świateł bijących z ulicznych latarni i innych sztucznego oświetlenia. Dzięki roletom zaciemniającym w naszej sypialni będzie panowała całkowita ciemność, która przysłuży się szczególnie osobom mającym problemy ze snem na co dzień. Jak wiadomo, brak światła sprzyja wydzielaniu się melatoniny, hormonu, który odpowiada za dobrej jakości sen.

Rolety zaciemniające różnią się od zwykłych rolet strukturą materiału, choć nie jest to widoczne z daleka. Oprócz zwyczajnej tkaniny zawierają specjalną podgumowaną warstwę, która odpowiada za ich nieprzepuszczające światła właściwości. Nie ogranicza to jednak w żadnym razie wyboru kolorów, w których są dostępne. Występują zarówno w stonowanych brązach, beżach oraz szarościach, jak i odcieniach bardziej intensywnych np. żółtym.

Rolety zaciemniające – jakie wybrać?

Jeśli decydujemy się na rolety zaciemniające, pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, jest wybranie miejsca, w którym chcemy je przyczepić. Jeśli zależy nam na prostym i szybkim montażu, który nie wymaga użycia wiertarki i wykonywania dziur w ścianach, najlepszą opcją będą dla nas rolety zaciemniające okienne. Mocuje się je do ram okiennych za pomocą stabilnych i trwałych haczyków. Dzięki bokom napiętym za pomocą żyłki rolety pozostają na miejscu nawet po uchyleniu okna. W przypadku, gdy chcemy, aby rolety zasłaniały całe okna razem z ramami lub ich konstrukcja i umiejscowienie w pokoju nie pozwala na założenie rolet okiennych, pozostaje nam wybór rolet ściennych. Jak sama nazwa wskazuje, przykręca się ją do ściany za pomocą kołków montażowych i wkrętów. Dzięki temu roleta swobodnie wisi, zakrywając całą powierzchnię okna.

Kolejnym krokiem jaki, należy wykonać przy wyborze rolet zaciemniających, jest podjęcie decyzji o kolorze tkaniny i mechanizmu, w który wlicza się haczyki i łańcuszek służący do podnoszenia i opuszczania materiału. Możemy zdecydować się na barwy podobne do pozostałych elementów naszego wystroju lub postawić na kontrastowy kolor, który ożywi nasze wnętrze.

Potem wystarczy już tylko dobrać odpowiedni rozmiar naszych rolet, podając ich szerokość i wysokość. Do tego potrzebne są nam dokładne wymiary okien, na których chcemy je zamontować. Jeśli chodzi o rolety okienne, szerokość tkaniny, z której wykonana jest roleta, powinna wynosić więcej niż szerokość szyby okna o 2 do 6 cm. Wysokość ma mierzyć tyle samo co wysokość skrzydła okiennego. Szerokość rolety ściennej należy wybrać, dodając do szerokości wnęki okiennej  od 4 do 30 cm, a wysokość – dodając do wysokości wnęki przynajmniej 7 cm. Dzięki indywidualnemu dobraniu rozmiaru będziemy mieć pewność, że nasze rolety będą pięknie prezentować się na naszym oknach i bez przeszkód spełniać swoje funkcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *