Rolety

Jak czyścić rolety plisowane? Praktyczne porady

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie rolet plisowanych w swoim domu. Nie ma się co dziwić. Te osłony okienne mają wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają zasłonięcie dowolnej, wybranej części okna. Ponadto są proste w montażu i świetnie się prezentują. Jednak wiele osób zastanawia się, czy są one łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak czyścić plisy i skutecznie dbać o ich czystość, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jak czyścić plisy okienne?

Plisy to osłony okienne, które z łatwością można ściągnąć z okna i wyprać. Należy jednak pamiętać, że nie wolno robić tego w pralce, gdyż można doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Ponadto plis okiennych nie wolno moczyć zbyt długo ani myć w nadmiernie gorącej wodzie, ponieważ może dojść do ich stałego odkształcenia.

Zatem, jak czyścić rolety plisowane, aby ich nie uszkodzić? Otóż najlepiej umieścić je w wannie lub kabinie prysznicowej i wyprać ręcznie. Zaleca się używanie chłodnej wody i niewielkiej ilości mydła lub bardzo delikatnego detergentu np. przeznaczonego do prania tkanin poliestrowych. Rolet plisowanych nie należy moczyć dłużej niż 15 minut. Do usuwania silnych zabrudzeń nie wolno używać gąbek ściernych ani silnych środków, gdyż można nieodwracalnie uszkodzić materiał. Należy również pamiętać, że podczas prania plis nie zaleca się ich ugniatania, szorowania ani intensywnego pocierania.

Jak wyczyścić rolety plisy? Instrukcja krok po kroku

Czyszczenie rolet plisowanych jest dość proste. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami.

  1. Zacznij od demontażu plis z okna – złóż roletę, a następnie wypnij ją z zaczepów lub wyciągnij z przykręcanych uchwytów (w zależności od modelu plisy).
  2. Umieść roletę w wannie lub brodziku, zalej ją chłodną wodą i delikatnym detergentem. Mocz plisę przez maksymalnie 15 minut.
  3. Po upływie kilkunastu minut delikatnie poruszaj tkaniną plisy, aby zastosowany detergent dotarł do każdego jej zakamarka.
  4. Dokładnie wypłucz plisę okienną, aby pozbyć się detergentu. Używaj wyłącznie delikatnego, chłodnego strumienia wody.
  5. Pozostaw rolety do czasu, aż ścieknie z nich woda.
  6. Powieś mokre plisy w oknie i pozostaw je na ok. 12h. Przez ten czas będą mogły całkowicie wyschnąć i odzyskać swoją prawidłową formę.

Czyszczenie rolet plisowanych – cenne wskazówki

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom, wiesz już, jak czyścić plisy okienne. Pamiętaj jednak, że czynności tej nie można powtarzać zbyt często. Oczywiście dbanie o rolety plisowane jest bardzo ważne i wydłuża ich żywotność, lecz należy pamiętać, że zbyt częste pranie może doprowadzić do zmycia impregnatu. W efekcie rolety będą mniej odporne na działanie różnorodnych czynników m.in. oddziaływanie promieni słonecznych. Ponadto, jeśli zmyjemy impregnat, plisy będą silniej narażone na zabrudzenia, gdyż kurz będzie docierał do ich głębszych partii.

Jeśli zauważysz, że na Twojej rolecie osiadły powierzchniowe zanieczyszczenia, możesz z łatwością usunąć je przy pomocy miotełki. W wodzie plisy czyść nie częściej niż raz na dwa lata. Częstsze pranie może być dla nich szkodliwe.

Pamiętaj, aby prać rolety wyłącznie w bardzo delikatnych detergentach. Nawet jeśli na Twojej plisie pojawią się silne zaplamienia, nie sięgaj po odplamiacze i inne, silne środki. Nie dość, że usuną one impregnat, to dodatkowo mogą doprowadzić do odbarwień i zniszczenia materiału. Do czyszczenia plis doskonale sprawdzają się lekkie detergenty np. służące do prania delikatnych tkanin. Polecane jest również klasyczne mydło i delikatny płyn do mycia naczyń.

Pamiętaj także, aby po wypraniu plis nie suszyć ich suszarką ani prasować żelazkiem. Rolety należy powiesić i pozwolić im wyschnąć w sposób naturalny. Używając wymienionych urządzeń, trzeba liczyć się z tym, iż plisy ulegną nieodwracalnym zniszczeniom i nie odzyskają swojej formy. Zatem nie warto eksperymentować.

Należy również pamiętać, że do mycia plis nie wolno pod żadnym pozorem używać wody o wyższej temperaturze niż 30 stopni Celsjusza, gdyż zbyt ciepła ciecz może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan rolet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *