Porady

Jak czyścić rolety? Poznaj sposoby na tłuste plamy i inne zabrudzenia

Co prawda z czyszczeniem rolet jest nieco więcej „zachodu”, niż w przypadku prania firanek i zasłonek, jednak nie oznacza to wcale, że ten proces jest w jakikolwiek sposób problematyczny. Wystarczy znać kilka trików, by bez trudu utrzymać rolety w swoim mieszkaniu w należytym stanie. Im bardziej będziemy w tej kwestii systematyczni, dokładni i skrupulatni, tym dłuższa będzie żywotność zamontowanych w oknach rolet. Warto się trochę postarać, by móc cieszyć się ich estetycznym wyglądem przez długi czas.

Jak wyczyścić rolety materiałowe? – garść sprawdzonych porad!

Zarówno środki wykorzystywane do czyszczenia rolet, jak i sposób, w jaki to robimy, powinien być dostosowany do materiału, z którego dany model został wykonany. Zawsze, ale to zawsze warto najpierw sięgnąć do instrukcji obsługi dołączonej do produktu, w której powinny znaleźć się szczegółowe informacje od producenta dotyczące zalecanych metod czyszczenia i konserwacji. Jeśli ulotka gdzieś się zapodziała lub trafiła do kosza, można skorzystać z kilku uniwersalnych porad, dzięki którym utrzymanie rolet w czystości nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Jak usunąć tłuste plamy z rolety?

Zdarza się, choć nieczęsto, że zaplamimy rolety jakąś tłustą substancją. Niestety nie można ich ot tak zdjąć, włożyć do pralki, spryskać odplamiaczem i wyprać. Trzeba użyć sposobu. W tym przypadku jest nim zastosowanie wody z bardzo delikatnym detergentem (np. mydłem lub płynem do naczyń) i delikatne przecieranie tym roztworem plamy na rolecie. Należy uważać, by ściereczka była jedynie wilgotna, a nie mokra, ponieważ na wyeksponowanej na słońce rolecie każdy zaciek będzie bardzo widoczny. Gdy skończymy, trzeba roletę wysuszyć, kierując na nią strumień ciepłego powietrza z suszarki. Jeśli plama nie jest zbyt duża, można spróbować wytrzeć ją gumką do mazania.

Jak czyścić rolety materiałowe z codziennych zabrudzeń?

Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku regularność. Jeśli będziemy usuwać zabrudzenia gromadzące się na roletach systematycznie, wtedy uda się uniknąć sytuacji, gdy brud i kurz uniemożliwią ich prawidłową eksploatację. Bardzo dobrze w czyszczeniu rolet z kurzy sprawdza się odkurzacz. Należy stosować specjalną nakładkę do odkurzania delikatnych powierzchni – wtedy na pewno nie uszkodzimy materiału i delikatnie, ale skutecznie i dokładnie usuniemy nagromadzone pyłki. Można także użyć specjalnej szczoteczki do omiatania, ale odkurzacz jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że całkowicie usuwa zanieczyszczenia z pomieszczenia, ponieważ zasysa je do wewnątrz. Ciekawym patentem jest też zastosowanie wałka z warstwą klejącą, przeznaczonego do oczyszczania odzieży z pyłków i sierści. Zaskakująco dobrze sprawdza się on podczas czyszczenia rolet. Zawsze dobry pomysłem jest też użycie delikatnej ściereczki z mikrofibry, nasączonej roztworem wody i delikatnego detergentu. Trzeba jednak uważać, aby nie była ona mokra, szczególnie podczas mycia kasetek i prowadnic zamontowanych na ramie okiennej.

Sprawdź wysokiej jakości rolety okienne i rolety ścienne, które posłużą Ci długie lata!

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Częstym problemem w mieszkaniach i domach, w których jest duża wilgoć i zła wentylacja, jest rozwijająca się na ścianach i oknach pleśń. Łatwo przechodzi ona także na rolety, jeśli takowe znajdują się w danym pomieszczeniu. Do jej usunięcia przydatne będą specjalne, dedykowane preparaty. Trzeba jednak uważnie czytać etykiety, aby nie okazało się, że uszkodzą lub odbarwią materiał. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie wspominanej już wcześniej mieszanki wody z płynem do naczyń albo wody z delikatnym proszkiem do prania (można użyć na przykład płatków mydlanych lub proszków przeznaczonych do prania niemowlęcych ubranek). Zwykła szmatka może nie wystarczyć do usunięcia pleśni. Dobrze zatem w tym przypadku posiłkować się niewielką szczoteczką do rąk lub starą, zużytą szczoteczką do zębów. Gdy skończymy, koniecznie zadbajmy o to, by rolety dokładnie się wysuszyły, zanim je zwiniemy. Możemy użyć suszarki, ale jeśli jest ciepły, słoneczny dzień, wystarczy szeroko otworzyć okna i pozwolić, by natura zrobiła swoje. Aby problemy z pleśnią nie pojawiały się więcej, dokładnie i systematycznie wietrzmy pomieszczenia i nie dopuszczajmy do nadmiernego zawilgocenia mieszkania. Jeśli mamy wątpliwości, czym wyczyścić rolety, zawsze w pierwszej kolejności sięgajmy po delikatniejsze środki, bo wtedy istnieje mniejsze ryzyko, że kolory lub struktura tkaniny zostaną zniszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *