Inspiracje

Jak łączyć rolety z zasłonami okiennymi?

Zasłony czy rolety? Co wybrać do wnętrza? A może jedno i drugie? Okazuje się, że dzięki bogatym wyborze tkanin, barw i wzorów zasłon i rolet nie musisz już wybierać między stylowym wystrojem a zacienieniem. Dobrze dobrane rolety i zasłony razem mogą tworzyć wspaniały duet.

Odpowiedni dobór kolorów

Kolory rolet i zasłon najlepiej komponować ze sobą na zasadzie podobieństwa. To znaczy, że do brązowych rolet idealnie będą pasowały beżowe zasłony, do granatowych – błękitne, i tak dalej. Rolety i zasłony możemy łączyć również na zasadzie kontrastu. Jednak w takim przypadku należy bardzo uważać żeby nie przesadzić i nie stworzyć zbyt krzykliwej kompozycji.

Zwrócenie uwagi na materiał

Przy wybieraniu rolet i zasłon istotny jest również materiał. Warto trzymać się zasady, że jeśli wybieramy grube zasłony to cienkie rolety, a jeśli grube rolety to cienkie zasłony. Przykładowo do rolet zaciemniających świetnie nadadzą się delikatne tiulowe zasłony, natomiast do cienkich rolet – grube zasłony. Pozwoli to na zachowanie harmonii i unikniecie wrażenia ciężkiego wyglądu.

Wzory – na co zwrócić uwagę?

Wygląd okien i ich oprawy ma ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Połączenie rolety z zasłonami powinno go podkreślić, dlatego przed zakupem tych dwóch elementów należy sprecyzować, jaki styl panuje w danym wnętrzu i jakie wzory będą do niego pasować.  W tradycyjnie, klasycznie urządzonych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się wzory kwiatowe i eleganckie. Natomiast w nowoczesnych aranżacjach świetnie wyglądały będą geometryczne i minimalistyczne wzory. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tego samego wzoru na rożnych elementach wystroju, np. zasłonach, poduszkach i obrusie.

Istotny umiar

Pamiętajmy, że najważniejsze to zachować umiar i zdrowy rozsądek. Na przykład wybierając zasłony w krzykliwy wzór, nie podsycajmy tego efektu poprzez roletę w jaskrawym kolorze, ponieważ kompozycja ta będzie tandetna. Jeżeli mamy wzorzyste zasłony, to kupmy gładką roletę – i odwrotnie. Natomiast kupując grubą roletę, nie zestawiajmy jej z zasłonami z grubego materiału, bo sprawi to wrażenie ciężkości i nie będzie wyglądało atrakcyjnie.

Rolety dzień noc z zasłonami – zasady doboru

Rolety dzień noc to charakterystyczne elementy, które same w sobie stanowią wzór w jasne i ciemne paski. Sprawia to, że komponując je z zasłonami warto zadbać, by nie przesadzić z nadmiarem wzorów. Do tego typu rolet można dobrać zasłony gładkie, i jednolite, w neutralnych barwach – bieli, czerni i szarości.

Jakie firanki do rolet dzień noc wybrać?

Sytuacja wygląda podobnie przy zestawianiu rolet dzień noc z firankami. Tutaj też obowiązuje zasada ,,im mniej tym lepiej”. Białe lub kremowe firanki z delikatnego, półtransparentnego materiału pozbawionego wzorów i koronek świetnie nadadzą się do tego zestawienia.

Rolety z zasłonami

Jak widać połączenie rolety i zasłony razem może być dobrym pomysłem. Dzięki umiejętnemu dobraniu kolorów, wzorów oraz materiałów tych dwóch elementów możemy stworzyć ciekawą kompozycję, która idealnie wpasuje się do wnętrza. Takie zestawienie nie tylko będzie spełniało swoją podstawową funkcję, jaką jest zapewnienie cienia i chłodu w pomieszczeniu, ale także będą stanowić wspaniałą dekorację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *