Porady

Jak otwierać okno z roletami?

Rolety są coraz bardziej popularne i coraz więcej osób się na nie decyduje. Wybór ten charakteryzuje mnogość korzyści, jak również komfortu i zwiększenia poczucia prywatności. Rolety na oknach wymagają jednak zachowania kilku zasad, które mogą wpłynąć na ich żywotność. Po montażu bardzo szybko można przekonać się, że praktycznie wszystkie usterki z nimi związane nie wynikają z wad produktu, lecz z mało subtelnego z nich korzystania. Co zatem powinieneś wiedzieć, aby prawidłowo z nich korzystać?

Rolety a otwieranie okna

Firmy produkujące rolety, takie jak nasza, posiadają w swoim portfolio produkty, które znacznie ułatwiają komfortowe otwieranie okien bez ryzyka uszkodzenia lub spadnięcia z zaczepu. Przede wszystkim przed zakupem powinieneś zweryfikować, czy Twoje okna mają również funkcję uchylania. Jeżeli tak, to dobrze jest wybrać rolety, które posiadają dolne zaczepy i żyłki. Dolny zaczep za pomocą żyłki łączony jest z górną częścią, przez co podczas uchylania okna roleta nie odstaje. Pozwala to również uniknąć irytującego stukania dolnej krawędzi o ramy np. podczas wiatru. Otwieranie okna z roletami może być ograniczone, jeżeli ścianka wnęki na okno znajduje się tuż przy jego ramie. W tym przypadku nie otworzysz okna na całą szerokość, ponieważ górny zaczep będzie blokował tę możliwość.

Jakie mogą być tego skutki?

Bez względu na to, czy są to rolety tradycyjne, czy tzw. rolety dzień noc, przy otwieraniu okna powinieneś zachować szczególną ostrożność, ponieważ podczas szybkiego i gwałtownego ruchu możesz wyrządzić dwie szkody:

Pierwsza, mniej kłopotliwa – wskutek nacisku zaczepu o ścianę, może on się po prostu wysunąć. Wtedy roleta spadnie z okna. Nie jest to groźne, ale (wiem z doświadczenia) może narobić hałasu na cały dom.

Druga, bardziej kłopotliwa – wskutek nacisku górny zaczep może ulec pęknięciom i się uszkodzić. Tego kłopotu nie będą miały osoby, u których między krawędzią okna a ścianką wnęki będzie ok 3cm zapasu. Nie musisz się jednak obawiać, że wszystkie rolety nagle zaczną Ci spadać. Stosowane materiały na rolety wytrzymują naturalny nacisk, ale należy pamiętać, że z fizyką nigdy się nie wygra i trzeba obchodzić się z nimi z wyczuciem.

Otwieranie okien z roletami nie jest skomplikowane. Tak naprawdę nie różni się niczym od otwierania bez rolet – z tym że w tym pierwszym przypadku musisz robić to po prostu z większą delikatnością. Obecnie standardy stosowane w produkcji rolet sprawiają, że są one idealnie dopasowane do każdego wymiaru szyby i obramowania. Montując roletę, pamiętaj o tym, aby nie nachodziła ona na klamkę. Jeżeli tak będzie, to uzyskasz efekt wybrzuszenia lub wklęśnięcia. Poza tym samo otwieranie będzie dużo bardziej komfortowe, jeżeli klamka nie będzie stykać się z materiałem. Oczywiście, możesz zwinąć roletę, a później otwierać okno, ale to chyba trochę za dużo zachodu. W końcu to produkt, który ma zwiększyć komfort. Tak jak z każdym elementem wyposażenia, trzeba nauczyć się jego obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *