Inspiracje

Jak ozdobić okno w kuchni?

Okno nie tylko zapewnia dostęp światła i świeżego powietrza do kuchni, ale daje również ogromne pole do popisu podczas urządzania pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się, jak udekorować okno w kuchni, to dobrze trafiłeś. W dzisiejszym artykule prezentujemy pomysły na ozdobienie okna oraz podkreślamy, na co zwrócić uwagę podczas procesu jego aranżacji.

Wystrój okien w kuchni – ponadczasowe zasłony i firanki

Jednym z najczęściej stosowanych elementów w kuchennych oknach od wielu lat pozostają zasłony i firanki. Cieszą się one tak dużym powodzeniem ze względu na swój uniwersalny charakter i stosunkową łatwość w utrzymaniu czystości. Co prawda, na materiałach osadza się brud i kurz, ale wystarczy wyprać zasłonę czy firankę, by ponownie nabrała świeżości. Delikatne firanki i zasłony sprawdzą się niemal w każdej aranżacji – dodadzą prywatności i sprawią, że pomieszczenie będzie przytulniejsze. Tak jak w przypadku innych metod dekoracji okien najważniejsze jest, by firanka lub zasłona pasowała do ogólnego wystroju wnętrza. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane oraz kolorystykę. W zależności od stylu, jaki panuje w naszej kuchni, firanki i zasłony można puścić luźno lub upiąć. Pierwsze rozwiązanie polecane jest do nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych pomieszczeń kuchennych. Z kolei fantazyjne upięcia świetnie sprawdzą się w kuchniach w stylu klasycznym, angielskim oraz rustykalnym. 

Modne okno w kuchni – wybierz rolety

Mianem modnego okna kuchni z pewnością możemy nazwać okna z roletami. Rolety stanowią nie tylko stylowy element wystroju okna kuchennego, ale są też niesamowicie praktycznym dodatkiem. Na rynku mamy do wyboru cały wachlarz najróżniejszych modeli rolet dostępnych niemal we wszystkich kolorach i kształtach. Dzięki bogatej ofercie sklepów bez problemu znajdziemy takie, które nie tylko dopasują się do wnętrza naszej kuchni, ale także podkreślą jej wyjątkowy charakter. 

Aby rolety spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dopasowane i zamontowane. Niezwykle ważne jest dokonanie prawidłowych pomiarów okna lub wnęki okiennej. Kolejną kwestią jest decyzja o sposobie montażu rolet. Przy jego wyborze musimy kierować się umiejscowieniem naszego okna – tym, czy mamy nad nim karnisz czy też nie, czy posiada ono wolne miejsce nad ramą czy nie oraz tym jak wygląda wnęka okienna. Sposobów założenia rolet jest sporo – możemy zdecydować się na wiercenie w ramach okiennych, bezinwazyjny montaż za pomocą haczyków lub zamontowanie rolet na ścianie nad wnęką okienną lub do sufitu.  

Główną zaletą rolet jest ich praktyczność. Są łatwe w użyciu i w utrzymaniu. Nie zbierają tak dużej ilości kurzu jak np. żaluzje czy zasłony, więc są polecane dla alergików. Co więcej, z ich pomocą możemy kontrolować ilość naturalnego lub sztucznego światła, które wpada do pomieszczenia oraz wysokość temperatury panującej w pokoju. To szczególnie ważne w przypadku kuchni z oknami położonymi od strony południowej.

Jakie rolety polecane są do kuchni? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim muszą być one dopasowane do potrzeb i wystroju naszego pomieszczenia. Oto modele rolet, które najczęściej wybierane są do kuchni:

  • Rolety dzień – noc – rolety te zbudowane są z pasów z ciemnego i jasnego materiału ułożonych naprzemiennie. Budowa ta umożliwia bardzo precyzyjną kontrolę nad ilością światła, które wpada do pomieszczenia oraz sprawia, że rolety te stanowią ciekawy element dekoracyjny. Rolety dzień – noc polecane są do kuchni o nowoczesnym wystroju.
  • Roleta zaciemniająca Silver  – jest to roleta termoizolacyjna. To, co wyróżnią ją wśród innych rolet, to obecność srebrnej powłoki, która zapobiega przedostawaniu się promieni słonecznych do wewnątrz. Idealnie sprawdzi się w mocno nasłonecznionych kuchniach, które latem bardzo się nagrzewają.
  • Mini rolety – mini rolety to dobry wybór do małych pomieszczeń. Przy odpowiednim wyborze kolorów mogą być dyskretnym dodatkiem chroniącym przed światłem słonecznym, który świetnie komponuje się razem z zasłonami.

Okno w kuchni – inspiracje na parapet

Decydując się na ozdabianie okien, nie można zapominać o parapecie. Jest to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania w obrębie okna, a jej odpowiednie zagospodarowanie dopełni aranżację okna w kuchni i pomoże zyskać więcej miejsca na przechowywanie niektórych przedmiotów, co jest istotne szczególnie w małych mieszkaniach.  Pomysłów na przystrojenie parapetu w kuchni może być wiele, najważniejsze, by nasza dekoracja współgrała z całością wystroju oraz nie przeszkadzała w korzystaniu z okna. Na kuchennych parapetach najczęściej spotkać można doniczki i wazony z kwiatami, donice z ziołami, świeczki, kosze z owocami, a także książki kucharskie lub przybory kuchenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *