Inspiracje

Nowoczesny wystrój okien w sypialni – inspiracje

Sypialnia to miejsce, które powinno urządzać się ze szczególną starannością. Ta przestrzeń ma służyć odpoczynkowi, relaksowi i być przytulna na tyle, by zapewnić dobry, spokojny sen. Każdy element wyposażenia i dekoracji w sypialni ma zatem niebagatelne znaczenie. Dotyczy to także wystroju okien i aranżacji miejsca wokół nich.

Zasłony czy rolety – co wybrać do sypialni?

Jedną z pierwszych rzeczy, o których należy zdecydować, przymierzając się do urządzania sypialni, jest to, czy w oknach powiesimy zasłony bądź firanki, czy też zdecydujemy się na rolety. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Firanki oraz zasłony stanowią piękną dekorację, szczególnie jeśli są wykonane ze szlachetnych, starannie wykonanych i zdobionych ciekawymi wzorami tkanin. Mogą stanowić bardzo wyrazisty akcent dekoracyjny, który determinować będzie charakter całego wnętrza. Ciężkie, aksamitne zasłony, utrzymane w barokowym stylu i zdobione frędzlami oraz upięciami, doskonale będą prezentować się we wnętrzach typu glamour, naśladujących pałacowy przepych i elegancję. Z kolei lekkie, zwiewne, transparentne firanki nadadzą wnętrzu lekkości i delikatnego, eterycznego charakteru. Ciekawy efekt można osiągnąć dzięki zasłonom z nadrukowanymi wzorami. Motywy roślinne lub zwierzęce ożywią sypialnię i ją odświeżą.

Nowoczesny wystrój okien w sypialni zapewnią również odpowiednio dobrane rolety. Do minimalistycznych wnętrz odpowiednie będą rolety gładkie, w stonowanych kolorach. Chcąc zapewnić sobie bardziej przytulny nastrój, warto postawić na rolety materiałowe, z lekkimi drapowaniami lub innymi dekoracyjnymi upięciami, albo wybrać rolety z drewna. Cechą, którą warto mieć na uwadze podczas wybierania rolet do sypialni, jest stopień zaciemnienia, jaki są one w stanie nam zapewnić. Jak wiadomo, spać powinno się w możliwie jak najciemniejszym pomieszczeniu, bo dzięki temu nasz wypoczynek jest głębszy i zapewnia lepszą regenerację organizmu. Godnym polecenia produktem są w związku z tym rolety gwarantujące 100% zaciemnienia.

Nowoczesna aranżacja okien w sypialni – garść pomysłów

Przestrzeń wokół okna w sypialni naprawdę warto mądrze wykorzystać. Ciekawym pomysłem, który można wcielić w życie w dużych sypialniach, jest stworzenie tam kącika wypoczynkowego. Wystarczy zamiast parapetu zamontować pod oknem szeroki i gruby blat lub tapicerowane siedzisko i wzmocnić od spodu odpowiednią konstrukcją. Można pod siedziskiem zrobić półki na książki, a w samych oknach ułożyć dekoracyjne poduszki. To rozwiązanie szczególnie dekoracyjnie i atrakcyjnie prezentuje się w sypialniach, w których są okna wykuszowe.

Z pewnością dekoracja okien w sypialni urozmaicą także ciekawe, unikatowe przedmioty umieszczone na parapecie. Ważne, by nie stanowiły one przypadkowej zbieraniny, ale starannie przemyślaną kompozycję. Bardzo interesująco będzie prezentować się okno, w którym umieścimy albumy malarskie lub książki o sztuce, modzie i designie. Można je układać pionowo lub poziomo, tworzący tym samym intrygujące konfiguracje.

Innym sposobem na wystrój okien w sypialni jest ustawienie w nich dekoracyjnych doniczek z ulubionymi roślinami. Pełnią one nie tylko rolę dekoracyjną. Rośliny oczyszczają powietrze, dzięki czemu w sypialni, w której ich nie brakuje, przyjemniej się śpi.

Nowoczesna aranżacja okien w sypialni może kojarzyć się także z wykorzystaniem surowych i minimalistycznych w charakterze elementów, takich jak metal i drewno. Wartą rozważenia propozycją jest obudowanie okna po bokach i od góry regałem książkowym, wykonanym z metalowego stelaża i drewnianych półek. Nie jest to konstrukcja, która mogłaby sprawiać przytłaczające wrażenie. Wręcz przeciwnie – jest lekka, a jednocześnie bardzo wytrzymała. Wziąwszy pod uwagę to, że wiele osób wykorzystuje chwile przed zaśnięciem na nadrobienie zaległych lektur, stworzenie w sypialni miejsca na przechowywanie książek wydaje się dobrym pomysłem.

W mniejszych mieszkaniach, gdzie przestrzeni do wykorzystania nie ma zbyt wiele, można pokusić się o rozwiązania, które optycznie ją powiększą. Można na przykład wokół okna przykleić fototapetę z geometrycznym wzorem lub ciekawym krajobrazem. Z pewnością odpowiednio dobrany deseń zrobi piorunujące wrażenie i stworzy intrygującą kompozycję.

Przy tworzeniu dekoracji sypialnianego okna warto kierować się nie tylko tym, co nam się podoba, ale też względami funkcjonalnymi. Ważne, by nic nie zaburzało swobody poruszania się po tym pomieszczeniu i byśmy czuli się w nim naprawdę komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *