Rolety

Rolety jako alternatywa dla firanek

Rolety czy firanki? To odwieczne pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto urządza mieszkanie lub dom. Nie wiesz, które rozwiązanie zastosować? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym opowiadamy o zaletach i wadach rolet i firanek.

Tradycyjne firany

Firany od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. W większości polskich gospodarstw to właśnie one stanowią główną aranżację okna. Uwielbiamy wieszać firany i zasłony w oknach, ponieważ daje nam to poczucie prywatności we własnym domu. Ich zwolennicy twierdzą również, że żaden inny element dekoracji nie dodaje takiego ciepła i przytulności do pomieszczenia jak firany. Dodatkowo udaje się pod nimi ukryć nieestetyczne rury lub kaloryfer, a dzięki fantazyjnym upięciom można stworzyć na oknach niemal dzieła sztuki. Trudno się z tym nie zgodzić, jednakże firany oprócz niewątpliwych zalet mają także sporo wad. Przede wszystkim to bardzo tradycyjna dekoracja okna i nie będzie ona pasować we wszystkich wystrojach wnętrz, a także może optycznie zmniejszać pomieszczenia małe i ciasne. Czasem powieszenie firan uniemożliwiają też meble stojące pod oknem. Firany zbierają na swojej powierzchni dużo kurzu i brudu, przez co nie są dobrym wyborem dla osób ze skłonnościami do alergii. Firanki mogą nie sprawdzić się też w domach, gdzie jest dużo zwierząt. Pupile mogą pozostawiać na firance sierść lub rozerwać jej tkaninę podczas zabawy. 

Co zamiast firan?

Alternatywą dla firanek są rolety. Od wielu lat zyskują one coraz większą liczbę zwolenników mogących przedstawić argumenty, że rolety zamiast firanek to słuszny wybór. Rolety pasują do większości aranżacji wnętrz. Doskonale sprawdzą się zarówno w stylu klasycznym, jak i minimalistycznym czy nowoczesnym. Można je stosować jednocześnie z zasłonami. Cały sekret tkwi w odpowiednim dopasowaniu do siebie obu tych elementów. Warto zwrócić uwagę na kolory i materiały, które zostały użyte w produkcji, a także czy wzór rolet i wzór zasłon współgrają ze sobą. Wybierając rolety, powinniśmy starać się jak najlepiej wkomponować je w ogólny wystrój wnętrza panujący w danym pomieszczeniu. 

Rolety zamiast firan to niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ posiadają one szereg funkcji, które znacznie ułatwiają codzienne życie. Są proste w użyciu, ich rozwinięcie czy zwinięcie zajmuje dosłownie chwilę i nie musimy spędzać czasu na układanie ich w różne kształty, tak jak ma to miejsce w przypadku firan. Rolety zapewniają skuteczną ochronę przed nadmiernym wpadaniem światła słonecznego w dzień, a także zapewniają spokojny sen w nocy dzięki blokowaniu źródeł światła sztucznego, np. pochodzącego z latarni ulicznej. Rolety stanowią też skuteczne narzędzie do kontrolowania temperatury panującej w pomieszczeniu.  Są także dobre dla alergików, ponieważ nie zbierają tak dużej ilości kurzu jak zasłony czy żaluzje. Niektórzy za wady rolet przedstawiają trudności w montażu. Na szczęście wiele dostępnych na rynku modeli ma opcję montażu bezinwazyjnego, przez co nie zachodzi konieczność wiercenia dziur w ramach okiennych w celu założenia rolet. 

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy mnóstwo modeli rolet dostępnych w wielu kolorach, kształtach i wykonanych z różnych materiałów. Dzięki czemu każdy jest w stanie idealnie dobrać roletę do stylu panującego w pomieszczeniach w domu czy w mieszkaniu. 

A może i firany, i rolety?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pójście na kompromis i zastosowanie na swoim oknie zarówno rolet, jak i firan. Takie połączenie jest idealnym wyborem, jeżeli zależy nam na zaciemnieniu pomieszczenia tylko w nocy. W takim przypadku roletę rozwijamy tylko na noc, a w dzień zwijamy ją maksymalnie, by była niemal niewidoczna. Jeśli chcemy zamontować jednocześnie firany i rolety, to wybierzmy takie materiały i kolory, które nie gryzą się ze sobą tylko wzajemnie się uzupełniają. To ważne, aby cała kompozycja na oknie nie sprawiała wrażenia ciężkiej i przesadzonej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *