Chyba nie ma osoby, która dobrze czułaby się przebywając non stop w ponurych, źle oświetlonych pomieszczeniach. Zbyt ciemne mieszkanie potrafi być przygnębiające. O ile jednak na usytuowanie naszego miejsca zamieszkania względem stron świata nie mamy większego wpływu, o tyle na to, jak będzie ono wyglądało w środku i jak będzie urządzone, już jak najbardziej tak.
Jak rozjaśnić mieszkanie? Poznaj triki wykorzystywane przez specjalistów!
Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu zbyt ciemnego mieszkania jest dokładne przyjrzenie się mu i określenie, w których miejscach jest najbardziej ponuro i do których dociera najmniej światła słonecznego. Czasem wystarczy wstawienie w taki kąt dodatkowej podłogowej lampy albo pozbycie się zbędnych sprzętów, które mogą być przytłaczające i sprawiać, że pomieszczenie wydaje się mniej świeże i przestronne. W ogóle im mniej mamy mebli i gadżetów w domu, tym lepiej. Zagracone mieszkania same z siebie nie wyglądają zachęcająco, a jeśli doda się do tego nieodpowiednie doświetlenie, to efekt może być tylko jeden – przygnębiający. Innym rozwiązaniem może być przemalowanie ściany w wytypowanym miejscu na jaśniejszy kolor albo położenie na nim ładnej tapety w pastelowych odcieniach.
Ciemne wnętrza – jak sobie z nimi radzić?
Wiele osób lubi ciemne dodatki do wnętrz. Wyglądają stylowo i szlachetnie, ale nie w każdym pomieszczeniu prezentują się dobrze. Mogą bowiem powodować, że pokój, salon, kuchnia czy sypialnia, w których się znajdują, staną się mało przytulne i przytłaczające. Co jednak, jeśli nie chcemy z nich rezygnować? Jak rozjaśnić pokój z ciemnymi meblami i co można zrobić, by nie sprawiał ponurego wrażenia? Warto zadbać o to, by znalazło się w nim dla kontrastu jak najwięcej jasnych elementów. O ile to tylko możliwe i jeśli nie kłóci się to z wystrojem i ogólnym charakterem wnętrza, warto w takim pomieszczeniu położyć jasne panele, deski bądź kafle. Jasna podłoga optycznie powiększa wnętrze i daje wrażenie przestronności i świeżości. Również dodatki do wnętrza, takie jak zasłony, rolety czy poduszki na kanapie, powinny być utrzymane w jasnej tonacji. Dobrze jest tez zadbać o dodatkowe oświetlenie montowane wewnątrz szafek lub pod nimi (sprawdza się to szczególnie w kuchniach – oświetlone witryny oraz blat kuchenny wyglądają bardzo przytulnie i zachęcająco).
Światło przede wszystkim
Skoro już o oświetleniu mowa, to warto zatrzymać się przy tej kwestii na dłużej. Dobrej jakości oświetlenie, które jest usytuowane we właściwych miejscach i rozplanowane w umiejętny sposób, ma naprawdę ogromne znaczenie. Każdy, kto zastanawia się, jak rozjaśnić ciemny pokój, czy też bardziej szczegółowo: jak rozjaśnić ciemny salon, powinien wziąć to pod uwagę. Jeśli mamy wątpliwości, gdzie powinna się znaleźć lampa, ile żyrandoli powiesić na suficie lub w których miejscach postawić mniejsze lampki, to warto skonsultować się z dekoratorem lub architektem wnętrz. Z pewnością zapyta nas o to, gdzie najczęściej przebywamy, w których miejscach najchętniej odpoczywamy i jakie mamy potrzeby, jeśli chodzi o funkcjonowanie w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli na przykład lubimy czytać w fotelu w kącie salonu albo składać modele na stole w jadalni, to warto będzie zastosować tam odpowiednie oświetlenie. Dużo czasu spędzamy w kuchni i lubimy gotować oraz przyjmować gości? W takim razie dodatkowe lampy oświetlające stanowisko pracy oraz kuchenny stół doskonale sprawdzą się w naszym wypadku.
Ciemne mieszkanie – wcale nie takie straszne
Światło słoneczne – co nie jest zbyt odkrywcze – trafia do wnętrz przez okna. Warto zatem skupić swoja uwagę na tych strategicznych miejscach, bo to w dużej mierze od tego, jak są one zagospodarowane, zależy to, czy w naszym mieszkaniu będzie wystarczająco dużo światła. Jeśli usytuowane naszego M względem stron świata nie jest zbyt korzystne i promienie słoneczne nie zalewają naszego salonu, kuchni czy pokoju dzieci, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnych, przezroczystych i lekkich zasłonek do ozdoby okna. Świetnie sprawdzą się także rolety rzymskie, z dekoracyjnymi marszczeniami, uszyte z przezroczystej, naturalnej tkaniny. Kolejna kwestia – ściana z oknem: jasna czy ciemna? Oczywiście w niewielkich mieszkaniach lepiej postawić na jaśniejsze barwy, ponieważ lepiej rozpraszają światło. Jeśli nie lubimy śnieżnej bieli, możemy wybrać jej kremowe, cieplejsze odcienie albo delikatne beże lub inne naturalne kolory.