Porady

Jak rozjaśnić ciemne pomieszczenie? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Chyba nie ma osoby, która dobrze czułaby się przebywając non stop w ponurych, źle oświetlonych pomieszczeniach. Zbyt ciemne mieszkanie potrafi być przygnębiające. O ile jednak na usytuowanie naszego miejsca zamieszkania względem stron świata nie mamy większego wpływu, o tyle na to, jak będzie ono wyglądało w środku i jak będzie urządzone, już jak najbardziej tak.

Jak rozjaśnić mieszkanie? Poznaj triki wykorzystywane przez specjalistów!

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu zbyt ciemnego mieszkania jest dokładne przyjrzenie się mu i określenie, w których miejscach jest najbardziej ponuro i do których dociera najmniej światła słonecznego. Czasem wystarczy wstawienie w taki kąt dodatkowej podłogowej lampy albo pozbycie się zbędnych sprzętów, które mogą być przytłaczające i sprawiać, że pomieszczenie wydaje się mniej świeże i przestronne. W ogóle im mniej mamy mebli i gadżetów w domu, tym lepiej. Zagracone mieszkania same z siebie nie wyglądają zachęcająco, a jeśli doda się do tego nieodpowiednie doświetlenie, to efekt może być tylko jeden – przygnębiający. Innym rozwiązaniem może być przemalowanie ściany w wytypowanym miejscu na jaśniejszy kolor albo położenie na nim ładnej tapety w pastelowych odcieniach.

Ciemne wnętrza – jak sobie z nimi radzić?

Wiele osób lubi ciemne dodatki do wnętrz. Wyglądają stylowo i szlachetnie, ale nie w każdym pomieszczeniu prezentują się dobrze. Mogą bowiem powodować, że pokój, salon, kuchnia czy sypialnia, w których się znajdują, staną się mało przytulne i przytłaczające. Co jednak, jeśli nie chcemy z nich rezygnować? Jak rozjaśnić pokój z ciemnymi meblami i co można zrobić, by nie sprawiał ponurego wrażenia? Warto zadbać o to, by znalazło się w nim dla kontrastu jak najwięcej jasnych elementów. O ile to tylko możliwe i jeśli nie kłóci się to z wystrojem i ogólnym charakterem wnętrza, warto w takim pomieszczeniu położyć jasne panele, deski bądź kafle. Jasna podłoga optycznie powiększa wnętrze i daje wrażenie przestronności i świeżości. Również dodatki do wnętrza, takie jak zasłony, rolety czy poduszki na kanapie, powinny być utrzymane w jasnej tonacji. Dobrze jest tez zadbać o dodatkowe oświetlenie montowane wewnątrz szafek lub pod nimi (sprawdza się to szczególnie w kuchniach – oświetlone witryny oraz blat kuchenny wyglądają bardzo przytulnie i zachęcająco).

Światło przede wszystkim

Skoro już o oświetleniu mowa, to warto zatrzymać się przy tej kwestii na dłużej. Dobrej jakości oświetlenie, które jest usytuowane we właściwych miejscach i rozplanowane w umiejętny sposób, ma naprawdę ogromne znaczenie. Każdy, kto zastanawia się, jak rozjaśnić ciemny pokój, czy też bardziej szczegółowo: jak rozjaśnić ciemny salon, powinien wziąć to pod uwagę. Jeśli mamy wątpliwości, gdzie powinna się znaleźć lampa, ile żyrandoli powiesić na suficie lub w których miejscach postawić mniejsze lampki, to warto skonsultować się z dekoratorem lub architektem wnętrz. Z pewnością zapyta nas o to, gdzie najczęściej przebywamy, w których miejscach najchętniej odpoczywamy i jakie mamy potrzeby, jeśli chodzi o funkcjonowanie w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli na przykład lubimy czytać w fotelu w kącie salonu albo składać modele na stole w jadalni, to warto będzie zastosować tam odpowiednie oświetlenie. Dużo czasu spędzamy w kuchni i lubimy gotować oraz przyjmować gości? W takim razie dodatkowe lampy oświetlające stanowisko pracy oraz kuchenny stół doskonale sprawdzą się w naszym wypadku.

Ciemne mieszkanie – wcale nie takie straszne

Światło słoneczne – co nie jest zbyt odkrywcze – trafia do wnętrz przez okna. Warto zatem skupić swoja uwagę na tych strategicznych miejscach, bo to w dużej mierze od tego, jak są one zagospodarowane, zależy to, czy w naszym mieszkaniu będzie wystarczająco dużo światła. Jeśli usytuowane naszego M względem stron świata nie jest zbyt korzystne i promienie słoneczne nie zalewają naszego salonu, kuchni czy pokoju dzieci, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnych, przezroczystych i lekkich zasłonek do ozdoby okna. Świetnie sprawdzą się także rolety rzymskie, z dekoracyjnymi marszczeniami, uszyte z przezroczystej, naturalnej tkaniny. Kolejna kwestia – ściana z oknem: jasna czy ciemna? Oczywiście w niewielkich mieszkaniach lepiej postawić na jaśniejsze barwy, ponieważ lepiej rozpraszają światło. Jeśli nie lubimy śnieżnej bieli, możemy wybrać jej kremowe, cieplejsze odcienie albo delikatne beże lub inne naturalne kolory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *