Porady

Jak wybrać idealne rolety do sypialni?

Sypialnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu, np. podczas snu, odpoczynku po pracy czy weekendowego relaksu. Ważne jest, abyśmy czuli się tam komfortowo i dobrze. Pomóc w tym mogą rolety. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, wybierając rolety do sypialni.

Rolety w sypialni – dlaczego warto?

Sypialnia to bardzo ważne miejsce w naszym domu. Chociaż dla niektórych wydawać się może, że to po prostu pokój do spania, to dla wielu ludzi jest on środowiskiem, w którym spędzają swoje popołudnia, relaksując się po ciężkim dniu w pracy. Niemniej jednak, nawet jeżeli traktujemy sypialnie tylko jako pomieszczenie, w którym śpimy, to niezwykle ważna jest atmosfera, jaka w niej panuje. Na poczucie komfortu składać się może wiele czynników – zaczynając od koloru ścian, poprzez wystój i dodatki, aż po odpowiednie oświetlenie. To ostatnie możemy kontrolować w bardzo łatwy sposób – zaopatrując się w rolety okienne.

Zmontowanie rolet w sypialni wiąże się z całym szeregiem korzyści. Oprócz podstawowej funkcji, czyli możliwości kontroli nad ilością i jasnością wpadającego do pomieszczenia światła, rolety pomogą rozwiązać też inne problemy. Na przykład umożliwiają ograniczenie nadmiernego nagrzewania się pokoju w słoneczne i upalne dni. Pomijając kwestie funkcjonalności, odpowiednio dobrane rolety w sypialni są wyjątkowym i intrygującym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu, który pomaga zbudować przytulną atmosferę i klimat. Dodatkowo, rolety są proste i wygodne w obsłudze, w przeciwieństwie do żaluzji nie zbierają tak dużej ilości kurzu, a niektóre modele są łatwe w montażu.

Czym powinny charakteryzować się rolety do sypialni?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór rożnych modeli i rodzajów rolet. Które z nich najlepiej nadają się do sypialni? Aby znaleźć dopasowaną roletę, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących sypialni. Przede wszystkim należy doprecyzować, czego oczekujemy od rolet. Oczekiwania te będą się różnić w zależności od tego, w jakim celu wykorzystujemy naszą sypialnie. Jeżeli jest to miejsce tylko i wyłącznie do spania, to warto zdecydować się na rolety zaciemniające w ciemnym kolorze. Są one wykonane z grubego, „mięsistego” materiału, który skutecznie blokuje dostęp światła do pomieszczenia i zapewnia całkowitą ciemność. Takie warunki sprzyjają spokojnemu zasypianiu. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli sypialnie oprócz miejsca do spania traktujemy też jako miejsce codziennego wypoczynku – oglądamy tam telewizję lub czytamy książki. W takim przypadku roleta zaciemniająca, która powoduje całkowity mrok w pomieszczeniu, nie będzie zbyt dobrym wyborem, ponieważ w sypialni będzie po prostu zbyt ciemno. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem może okazać się roleta w neutralnym, jasnym kolorze, np. beżowym czy kremowym. Stłumi ona ostre promienie słoneczne, ale nie zablokuje całkowicie dostępu światła. Innym rozwiązaniem jest roleta dzień – noc, która pozwala na bardzo precyzyjne kontrolowanie ilości wpadającego do pokoju światła poprzez regulacje rolety za pomocą sznurka.

Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, kupując rolety jest usytuowanie sypialni względem stron świata. Pokój od strony północnej nie wymaga aż tak ciemnych i zaciemniających rolet, ponieważ i tak w pomieszczeniu z reguły panuje mrok. Chłodne wnętrze położone od strony północnej doskonale ocieplą rolety w ciepłych i jasnych barwach. Natomiast w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na południową lub zachodnią stronę świata najlepiej sprawdzą się rolety zaciemniające, które skutecznie ochronią przed promieniami w słonecznych pomieszczeniach.

Roleta do sypialni – idealny kolor i wzór

Wybierając rolety do sypialni, nie należy zapominać, że jest to nie tylko funkcjonalny dodatek, ale także dość spory i widoczny element wystroju wnętrza. Jeżeli dobrze dobierzemy wzór i kolor do reszty pomieszczenia, to roleta może się stać efektowną dekoracją uzupełniającą całą aranżację pokoju. Warto dopasować barwy i wzór rolety do stylu, który panuje w całej sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *