Porady

Nowoczesne okna w salonie – jak je ozdobić?

Modne okna w salonie można osiągnąć na wiele sposobów. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać nowoczesny wystrój okna do nowoczesnego salonu, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Okno w salonie – a może rolety?

Jedną z propozycji ozdobienia okien w salonie są rolety. Dobrze dopasowane rolety mogą być fantastyczną dekoracją wnętrza i stanowić nowoczesny wystrój okien w salonie. Co więcej posiadają one szereg innych funkcji. Pozwalają między innymi kontrolować ilość naturalnego lub sztucznego światła, które wpada do pomieszczenia i kontrolować wysokość temperatury panującej w pokoju. 

Jeżeli zdecydujemy się na rolety w salonie, to musimy je przede wszystkim odpowiednio dobrać do stylu panującego w danym wnętrzu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach i kryteriach, którymi należy się kierować przy wyborze rolet. Do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji pasują neutralne kolory – biel, beż, kość słoniowa, brązy i szarości. Roleta w jednej z tych barw dobrze sprawdzi się w surowych, eleganckich wnętrzach, w których dominują stonowane barwy. Jednak nowoczesny wystrój pokoju wcale nie musi być w neutralnych kolorach. Jeżeli mamy mieszkanie, w którym decydujemy się np. na białe ściany i barwne dodatki w energetycznych, żywych kolorach, to właśnie rolety okienne mogą być jednym z takich dodatków. Na rynku bowiem bez problemu znajdziemy rolety żółte, pomarańczowe czy czerwone. Jak widać, wszystko zależy od dominującego stylu panującego w salonie. To właśnie pod niego dobieramy produkty.

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów rolet okiennych. Oto niektóre z nich najbardziej nadające się do salonu:

  • rolety rzymskie – są polecane do salonów głównie ze względu na swoją wysoką estetykę. Ten typ świetnie nada się zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. W tych drugich dobrze sprawdzą się modele wykonane z lnu lub poliestru.
  • rolety dzień – noc – ten typ zbudowany jest z naprzemiennie ułożonych pasów jasnego i ciemnego materiału. Dzięki takiej budowie stanowią ciekawy i intrygujący element dekoracji wnętrz, który świetnie wpasuje się w nowoczesną aranżacje salonu. Ponadto, rolety te umożliwiają precyzyjną kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia.
  • mini rolety – doskonale wpasują się one do nowoczesnych wnętrz. Będą dobrym wyborem szczególnie w małych pomieszczeniach, w których chcemy zacienienia, ale niekoniecznie zależy nam na mocnym eksponowaniu dekoracji okiennych. Mają małe rozmiary, a jeżeli wybierzemy model w neutralnej barwie, to rolety te będą dobrze spełniały swoją role i jednocześnie nie będą rzucały się w oczy.

Kupując rolety do salonu, warto zastanowić się także nad sposobem ich montażu. Jeśli zależy nam, by uniknąć wiercenia w ramach okiennych, to wybierzmy rolety montowane bezinwazyjnie za pomocą haczyków. Inna opcja to zamontowanie rolet na ścianie nad wnęką okienną lub do sufitu.

Zasłony do salonu

Alternatywą dla rolet mogą być zasłony. Chociaż często kojarzone są ze staroświeckimi wnętrzami to wcale nie musi tak być. Do nowoczesnego salonu wybierzmy zasłony z jednego rodzaju tkaniny o jednolitym kolorze. Kolor powinien dobrze współgrać i komponować się z barwami ścian. Nie jest konieczne zestawianie zasłon z firanami, szczególnie jeżeli nie zależy nam na prywatności, ponieważ okno z salonu wychodzi np. na prywaty, ogrodzony ogród. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zasłony i firanki, to pamiętajmy, by nie tworzyły one z zasłonami przytłaczającej kompozycji.

Dekoracje na parapecie

Nowoczesne okno w salonie nie może obejść się bez stylowych dodatków umieszczonych na parapecie. Szczególnie w przypadku, kiedy posiadamy zasłony upięte po bokach okna, w taki sposób, że parapet jest stale eksponowany. Polecanymi dodatkami są świeczki i świeczniki, ramki ze zdjęciami, żywe kwiaty, wazony, latarenki czy książki. W tej kwestii tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Należy jednak pamiętać, by cała kompozycja złożona z dekoracji na parapecie wyglądała estetycznie i schludnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *