Inspiracje

Okno bez firanek – inspiracje

Firanka – choć wdzięczna i elegancka – nie jest jedynym sposobem na udekorowanie okna. Coraz więcej osób rezygnuje z nich na rzecz innych rodzajów aranżacji, dzięki którym mogą uzyskać efekt, na jakim im zależy. Sposobów na to, jak udekorować okno bez firanek, jest naprawdę sporo i wcale nie wymagają one dużych nakładów finansowych. Przedstawiamy kilka naszym zdaniem ciekawych metod na wyeksponowanie okien i uatrakcyjnienie ich wyglądu.

Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny

Nic nie wprowadza do wnętrza tyle życia, świeżości i urozmaicenia, co ciekawe rośliny. Okno to dla większości gatunków kwiatów i roślin doniczkowych dobre miejsce, ponieważ tam mają bezproblemowy dostęp do życiodajnego światła słonecznego. Trudno będzie jednak się cieszyć ich urodą, jeśli przesłonimy je firanką bądź zasłoną. Niech będą widoczne! Na szerokim parapecie będzie im naprawdę dobrze, a i powietrze w domu dzięki ich obecności będzie zdrowsze i świeższe. Gatunków, którymi można przyozdobić okno, jest niezliczona ilość. Wszystko zależy zatem od naszych indywidualnych preferencji ale i zdolności oraz wiedzy ogrodniczej. Jeśli hodowla roślin nie jest naszą mocną strona, ale nie chcemy z nich rezygnować, wybierzmy łatwe w pielęgnacji rośliny liściaste, takie jak choćby efektowne Reo meksykańskie, popularną Aglonemę zmienną, Zielistkę Sternberga czy soczysto zielonego Zamiokulkasa. Fajnym pomysłem na ozdobienie okna w kuchni jest ustawienie na nim doniczek z ziołami. Łączymy tym samym przyjemne z pożytecznym – przez cały rok mamy dostęp do świeżych, aromatycznych przypraw a oko cieszą listki o różnych kształtach i kolorach.

Pomysł na okno bez firanek? Książki i dekoracyjne przedmioty!

Niektóre okna aż żal zakrywać – takie są piękne. Dotyczy to w szczególności dużych okien w starych kamienicach, które nie dość, że mają imponujące rozmiary, to jeszcze wieńczą je zazwyczaj stylowe i naprawdę eleganckie łuki. Po co zatem pozbawiać mieszkanie tak efektownej dekoracji? W przypadku takich elementów architektonicznych zupełnie wystarczająca ozdoba wydają się być ustawione na parapecie ciekawe albumy lub inne piękne przedmioty, takie jak rzeźby, ceramika, świeczniki czy też tak popularne teraz lasy w słoiku. Co jednak, jeśli chcemy zapewnić sobie choćby minimum prywatności i osłonić się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów? Dobrym pomysłem mogą być specjalne naklejki na szyby, dające mleczny efekt i doskonale przepuszczające światło.

Okna bez firanek – jak zapewnić sobie prywatność?

Jeśli decydujemy się na okno bez firanki, nie oznacza to wcale, że musimy zrezygnować z prywatności. Tę mogą nam zagwarantować odpowiednio dobrane rolety. To rozwiązanie – niezwykle zresztą popularne – jest ze wszech miar godne polecenia. Nie jest najmniejszym problemem znalezienie rolet w stylu i kolorze spełniającym wszystkie nasze oczekiwania, ponieważ wybór jest naprawdę ogromny. Można przebierać wśród rolet wykonanych z naturalnych tkanin o eleganckim splocie lub takich całkiem gładkich. Popularnością cieszą się też rolety z wzorami. Pasują one m.in. do pokojów dziecięcych, ale też salonów i sypialni. Możliwości jest naprawdę niezliczona ilość, a najlepsze jest to, że kiedy tylko chcemy, możemy je odsłonić, zapewniając promieniom słonecznym nieskrępowany dostęp do naszego mieszkania. Gdy słońce staje się zbyt dokuczliwe i powoduje zbytnie nagrzewanie się powietrza we wnętrzach, wystarczy rolety zaciągnąć i cieszyć się na powrót komfortem. 

Specjalnym rodzajem rolet są rolety zaciemniające. Składają się one zazwyczaj z trzech warstw – poliestrowej tkaniny o gęstym splocie, gumowej powłoki zapewniającej 100% zaciemnienia i warstwy aluminiowej dającej doskonałą izolacje termiczną. Takie rolety łatwo się czyści, bo są pokryte specjalnym impregnatem, który nie tylko zapobiega wnikaniu zabrudzeń w głąb struktury, ale też chroni rolety przez zagnieceniami. Ponieważ rolety montuje się tuż przy szybie, to na parapecie zostaje jeszcze sporo miejsca do wykorzystania. Można zatem tę przestrzeń wykorzystać, by ustawić na niej dekoracyjne figurki lub designerska konewkę lub mini-szklarnię z ziołami.

Jak ozdobić okno bez firanek? Drewniane żaluzje to ciekawa propozycja

Jeśli chcemy udekorować efektownie salon bez firanek, warto rozważyć zamontowania w tym pomieszczeniu stylowych i eleganckich drewnianych żaluzji. Nadają one wnętrzu niepowtarzalny charakter, a przy tym są trwałe i nie ulegają zmiennym modom. W domkach jednorodzinnych fantastycznie prezentują się też montowane od zewnątrz drewniane okiennice. Ten rustykalny element dekoracyjny wraca w wielkim stylu!

To tylko kilka propozycji na dekorację okien bez używania firanek. Pomysłów nie brakuje, a granice stanowi jedynie nasza wyobraźnia. Korzystajmy z niej zatem i eksperymentujmy z różnymi aranżacjami. Efekty mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *