Porady

Jak wymienić materiał w rolecie?

Kiedy szukamy idealnych rolet do mieszkania, przeważnie zwracamy uwagę na wysoką jakość tkaniny, dzięki której osłony będą skuteczne i trwałe. Może zdarzyć się jednak tak, że podczas użytkowania materiał przypadkowo ulegnie uszkodzeniu albo po remoncie rolety nie będą komponować się z pozostałymi dekoracjami. W takiej sytuacji, poza zakupem nowej rolety, można rozważyć wymianę materiału. Jak zmienić tkaninę w rolecie i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Kiedy warto wymienić materiał w rolecie?

Rolety zazwyczaj kupujemy z myślą, że przez długi czas będą stanowiły one jeden z elementów wystroju wnętrza. Zależy nam na tym, by dobrze się prezentowały i pozwalały na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Niektórych wydarzeń nie jesteśmy natomiast w stanie przewidzieć. Pojawienie się trudnych do usunięcia plam czy przypadkowe mechaniczne uszkodzenie materiału to sytuacje, w których warto zastanowić się nad wymianą materiału w rolecie. Takie rozwiązanie może sprawdzić się również wtedy, gdy interesuje nas zmiana koloru rolet. Choć często wybieramy je głównie ze względu na potrzebę zmniejszenia ilości światła wpadającego do pomieszczenia, to ich funkcja estetyczna jest równie istotna. Zastosowanie nowego materiału może zatem okazać się rozsądne podczas generalnego remontu wnętrza lub znaczącej zmiany jego wystroju. Bywa i tak, że dotychczasowy wystrój po prostu przestaje się nam podobać i to właśnie wymiana tkaniny w roletach pozwala na stworzenie całkiem innego klimatu bez konieczności przemalowywania ścian czy kupowania nowych mebli.

Wymiana tkaniny w rolecie – jak przebiega?

Na wstępie warto podkreślić, że samodzielna wymiana materiału w rolecie nie należy do najprostszych zadań. Jest to zajęcie czasochłonne, które może okazać się bardzo skomplikowane dla osób, które na co dzień nie zajmują się montowaniem rolet oraz umieszczaniem w nich nowych tkanin. Jeśli posiadamy roletę kasetową, to na początku musimy zdjąć ją z okna. Następnie trzeba zająć się rozebraniem kasety i odczepieniem tkaniny, którą chcemy wymienić. Kolejno należy oczyścić cały mechanizm, po czym założyć nowy, wybrany materiał. Ostatnią czynnością do wykonania jest ponowne zamontowanie rolety w określonym miejscu. Samodzielna wymiana tkaniny wymaga przede wszystkim precyzji, ostrożności oraz wiedzy dotyczącej budowy rolety. Brak delikatności może doprowadzić do zniszczenia osłony. Z tego względu najrozsądniejszym rozwiązaniem jest powierzanie tego zadania specjalistom, którzy nie uszkodzą mechanizmu i we właściwy sposób zamontują roletę. Jeżeli przypadkowo doprowadzimy do złamania jakiejś części, to może się okazać, że zakup całkowicie nowej rolety okaże się konieczny. Jeśli mimo wszystko chcemy na własną rękę wymienić tkaninę, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału. Należy zwrócić uwagę zarówno na to, by spełniał on nasze oczekiwania pod kątem estetyki, jak i ilości światła wpuszczanego do pomieszczenia. W przypadku mini rolet wymiana materiału jest mniej pracochłonną czynnością niż wtedy, gdy posiadamy roletę o bardziej skomplikowanej budowie.

Czy warto wymienić materiał w rolecie?

Wymiana materiału w roletach sprawdza się przede wszystkim w przypadku stosunkowo nowych rolet, których mechanizm funkcjonuje w prawidłowy sposób, ale – przykładowo – tkanina została uszkodzona. Jeśli chcemy, by wymianą materiału w naszej osłonie zajął się specjalista, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że taka usługa wiąże się ze sporym wydatkiem. Biorąc pod uwagę fakt, że poza kosztem zakupu nowego materiału musimy także opłacić pracę fachowca, cena profesjonalnej wymiany tkaniny w rolecie jest zbliżona do kwoty zakupu całkowicie nowej rolety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem porównać koszt nowej osłony z ceną usługi wymiany materiału w rolecie. Dodatkowo, warto mieć na uwadze to, że jeśli osłona zamontowana była w naszym wnętrzu wiele lat temu, zakup nowego produktu zwiększy prawdopodobieństwo, że przez dłuższy czas będziemy cieszyć się prawidłowo funkcjonującą roletą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *