Rolety to powszechnie stosowane elementy wyposażenia wnętrz. Ich główne zadanie to ograniczanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Obecnie producenci starają się wzbogacić rolety o wiele nowych funkcji. Żadna z nich nie będzie jednak przydatna, jeśli wypadł łańcuszek z rolety. Jest to swego rodzaju sznurek z koralikami. W takiej sytuacji możemy bardzo szybko i prosto naprawić urządzenie, bez konieczności kupowania nowych kompletów. Jak zatem naprawić roletę?
Najczęstsze uszkodzenia rolet
Rolety to przedmioty, z których korzystamy kilka razy dziennie. Zasłaniamy je i odsłaniamy, chociaż czasem robimy to automatycznie i zdajemy sobie z tego sprawy. Korzystanie z nich umożliwia nam specjalny łańcuszek. Najczęściej jest to koralikowy sznurek do rolet. Prawdopodobnie nie zwracamy uwagi na ten wydawać by się mogło mało znaczący element. Jednak jeśli ta część zerwie się, to rolety nie są zdatne do użytku. To właśnie łańcuszek do rolety sprawia, że możemy regulować jej położenie w płaszczyźnie góra-dół. Łańcuszek wykonany jest ze sznurka oraz specjalnych małych koralików. Na jego końcu znajduje się specjalna zatyczka.
Niestety w trakcie użytkowania łańcuszek może się po prostu zerwać. Uszkodzenie tego elementu nie oznacza jeszcze, że trzeba wymieniać całą roletę. Możemy samodzielnie wymienić sznurek z koralikami, dzięki czemu roleta znowu będzie poprawnie funkcjonowała. Jak naprawić sznurek od rolety? Oto krótka instrukcja.
Rozpięcie łańcuszka (sznurka) od rolety
Czasami łańcuszki od rolety się rozpinają. Naprawa takiej usterki jest bardzo prosta. Wystarczy ponownie połączyć rozdzielone części sznurka. Cała ta procedura trwa dosłownie kilka sekund. Jeśli uszkodzenie wystąpiło około 2-3 cm od miejsca spięcia łańcuszek, to możemy skrócić go o ten fragment i połączyć złączką. W przypadku, gdy uszkodzenie jest wyżej, nie pozostaje nic innego, jak wymienić sznurek w rolecie.
Wymiana łańcuszka w rolecie wewnętrznej bez kasety
Zacznijmy od tego, jak naprawić łańcuszek od rolety w modelu bez kasety. Oczywiście naprawę tej usterki można zlecić specjaliście, jednak w większości przypadków poradzimy sobie z tym samodzielnie. Na początku należy kupić w sklepie z akcesoriami budowlanymi odpowiednią długość sznurka do rolet. Nie jest to duży wydatek. Potrzeba będą także złączka oraz śrubokręt. Pierwszy krok to demontaż całej rolety. Należy odłączyć mechanizm sterujący, otworzyć jego obudowę i wyjąć zerwany łańcuszek ze specjalnego kółka zębatego. Stary sznurek można wyrzucić. Następnie przystępujemy do końcowej fazy naprawy, czyli założenia nowego łańcuszka na zębatkę. Nie zapominajmy o zainstalowaniu złączki, inaczej sznurek wypadnie z mechanizmu i trzeba będzie powtórzyć całą procedurę. Na koniec zamykamy obudowę rolety i ponownie montujemy ją na oknie. Jak widać założenie zerwanego łańcuszka to nic trudnego.
Naprawa rolety w kasecie
Trochę inaczej wygląda naprawa łańcuszka w rolecie, która umieszczona jest w specjalnej kasecie. Jak założyć sznurek do rolety w kasecie? Nie jest to trudne, jednak wymaga od nas zdemontowania całej kasety. Demontaż mechanizmu może sprawiać pewne trudności, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli już udało nam się zdjąć roletę z okna, to musimy odkręcić jej bok. Delikatnie wyjmujemy cały mechanizm wprawiający roletę w ruch wraz z tkaniną. Uważajmy przy tym, żeby nie uszkodzić materiału ani go nie pobrudzić. Dalej postępujemy podobnie jak w przypadku rolet bez kaset. Wyciągamy stary łańcuszek. Możemy delikatnie poruszać zębatką, co ułatwi nam usuwanie uszkodzonego łańcuszka. Wsadzamy w mechanizm nowy sznurek. Kolejny krok to przykręcenie wcześniej zdemontowanego boku rolety. Na koniec musimy zamontować całą roletę w oknie.
Jak widać zakładanie łańcuszka nie jest trudne. W przypadku materiałowych rolet w kasecie trzeba wykazać się trochę większą cierpliwością oraz precyzją. Nie jest to jednak naprawa, z którą radzą sobie tylko nieliczne “złote rączki”. Pamiętajmy o tym, że bez sznurka rolety nie funkcjonują. Nie można ich podnosić i opuszczać, a tym samym przestają wypełniać swoje podstawowe zadania.