Porady

Roleta do kuchni – czym się kierować przy wyborze?

Pod względem doboru odpowiednich rolet, kuchnia stanowi chyba najbardziej kłopotliwe miejsce w całym mieszkaniu. Równie mocno należy się bowiem podczas podejmowania takiej decyzji kierować względami estetycznymi, co funkcjonalnymi. Przeglądając dostępne na rynku modele, można jednak odetchnąć z ulgą – wybór jest spory i dostosowany zarówno do każdego gustu, jak i portfela.

Rolety do kuchni – krótki przewodnik

W kuchni sprawdzają się przede wszystkim praktyczne rozwiązania. Dużo się tam dzieje – jest wilgotno, unosi się para, rozgrzany tłuszcz pryska na wszystkie strony, rozchodzą się zapachy i nietrudno też o plamy z jedzenia. Takie warunki wymagają od sprzętu  i wyposażenia kuchni specjalnych właściwości. Przede wszystkim muszą to być produkty, które łatwo utrzymać w czystości. W przypadku rolet duże znaczenie ma zarówno materiał, z którego są one wykonane, jak i ich konstrukcja oraz wygląd. Eleganckie, drapowane rolety typu rzymskiego lepiej zostawić do innych pomieszczeń. W kuchni byłyby zbyt narażone na zaplamienie i wsiąkanie przeróżnych zapachów, a ich pranie i czyszczenie wcale nie należy do najłatwiejszych. Podobne problemy mogą dotyczyć rolet harmonijkowych i bambusowych. Wilgotne, pełne zapachów kuchenne otoczenie im nie służy. W kuchni im prościej, tym lepiej. Warto zatem zamontować tam rolety o gładkiej strukturze, wykonane na przykład z poliestru. Są higieniczne i bardzo łatwo się je myje – wystarczy przetrzeć je szmatką lub gąbką nasączoną wodą z płynem do mycia, by usunąć kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia.

Jakie rolety do kuchni – przegląd polecanych modeli

Roleta w kuchni to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ często zdarza się, że to pomieszczenie jest mocno nasłonecznione, przez co wykonywanie niektórych obowiązków i długie w nim przebywanie może być mało komfortowe. Dzięki roletom można ograniczyć dostęp promieni słonecznych do wewnątrz, a przy okazji urozmaicić i ożywić wygląd samej kuchni. Z przedstawionych wcześniej powodów, urządzając kuchnię najlepiej jest sięgnąć po wytrzymałe i odporne na kurz, tłuszcz i wilgoć rolety wykonane ze sztucznych materiałów. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny model, który sprawdzi się w tego typu wnętrzach. Rolety dzień noc do kuchni to także świetny pomysł, ale pod warunkiem, że posiadają łatwy w demontażu mechanizm i prostą, umożliwiającą dokładne czyszczenie konstrukcję. Chcąc nie chcąc, na łańcuszkach i innych detalach konstrukcyjnych takich rolet z czasem będzie osadzał się tłuszcz. Ważne jest zatem, by można było bez trudu zdjąć rolety i dokładnie je wyczyścić, kiedy przyjdzie na to czas. W przeciwnym razie odkładające się w zakamarkach zanieczyszczenia mogą skutecznie obniżyć funkcjonalność rolet a w ekstremalnych przypadkach nawet uniemożliwić korzystanie z nich.

Rolety do kuchni – aranżacja bez pudła

Kuchnia kuchni nierówna. Niektórzy wolą, gdy jest ascetyczna i bardzo nowoczesna, a inni cenią sobie ciepły i przytulny jej charakter, który tworzą drewniane blaty i jasne meble oraz naturalne dodatki. Ważne jest, aby rolety, które zamontujemy w kuchni, pozostawały w harmonii z charakterem całego wystroju. Nowoczesne rolety do kuchni wyróżniają się prostą budową i formą. W tym duchu utrzymane są m.in. rolety dzień noc oraz rolety harmonijkowe. Z kolei do tradycyjnych kuchni lepiej będą się nadawać rolety lub żaluzje drewniane. Pamiętajmy jednak, że jeśli decydujemy się na użycie takich szlachetnych i wymagających produktów, musimy zadbać, by nie miały one bezpośredniej styczności ze sprzętem i miejscami, w których powstaje najwięcej zabrudzeń i pary. To mogłoby im bardzo zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *