Inspiracje

Rolety do salonu – jak wybrać idealny kolor i wzór?

Rolety w salonie to nie tylko funkcjonalny element wystroju, który chroni przed światłem pochodzącym z zewnątrz. To także estetyczna dekoracja, która może sprawić, że okna będą wyglądać nietuzinkowo i intrygująco. Kluczem jest odpowiednie dopasowanie. Zobaczmy zatem, jak dobrać rolety do salonu.

Rolety w salonie

Posiadanie rolet na oknach w salonie wiąże się z wieloma korzyściami. Są one świetnym wyborem, kiedy w ciągu dnia dokucza nam jaskrawe światło słoneczne, a w nocy zbyt intensywne lampy uliczne. Zasłonięte rolety skutecznie pozwalają kontrolować temperaturę w pomieszczeniu w ciągu lata, nie dopuszczają do jego nadmiernego nagrzania się i duchoty. Oprócz swojej funkcjonalności mogą stanowić modne dopełnienie wystroju wnętrza. Rolety mają mnóstwo zalet – są wygodne i łatwe w montażu i nie zbierają dużej ilości kurzu.

Jakie rolety do salonu – przegląd

Na rynku znajdziemy szeroki wybór różnych rodzajów rolet. Do salonu polecane są następujące modele:

  • Mini rolety – mini rolety to jedne z najbardziej uniwersalnych rolet dostępnych na rynku.  Dobrze sprawdzą się one w każdym pomieszczeniu, także w salonie.Mini roleta  z żyłkowym prowadzeniem zapewnia precyzyjne dopasowanie do okna oraz sprawia, że nie uderza ona w ramę okna pod wpływem wiatru. Mini rolety montuje się bezinwazyjnie, dzięki czemu ich założenie nie wiąże się z żadnym wierceniem.
  • Rolety dzień noc – rolety dzień noc zbudowane są z naprzemiennie ułożonych pasów jasnego i ciemnego materiału. Taka struktura materiału umożliwia bardzo szeroki poziom regulacji zaciemnienia. Rolety dzień noc dzięki swojej budowie mogą stanowić ciekawy i przyciągający wzrok element dekoracji wnętrza. Idealnie wpasują się one do nowoczesnych salonów.
  • Rolety rzymskie – ten typ rolet jest szczególnie polecany do salonów ze względu na swoje ogromne walory estetyczne. Charakteryzują się eleganckim designem i kunsztem wykonania. Często spotykanym zabiegiem jest dopasowanie wzoru na materiale rolet do wzoru innego pojedynczego elementu w salonie, np. obrusu czy poszewek na poduszki.

Wybierając rolety do salonu, należy zwrócić uwagę także na sposób montażu. Rolety w salonie możemy zamontować na ścianie nad wnęką okienną, do sufitu, w sposób bezinwazyjny za pomocą haczyków na ramy okienne lub na istniejącym już karniszu.

Rolety do salonu – idealny kolor

Wybierając kolor rolety do salonu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wystrój i kolory ścian.  Istnieje kilka zasad co do wyboru kolorystki rolet, które pozwolą uniknąć efektu tandety. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki kolor rolet będzie pasował do naszego salonu, możemy postawić na neutralne barwy – odcienie bieli, czerni, szarość oraz beże. Rolety w tych barwach będą pasować do większości pomieszczeń, niezależnie od jego wystroju.

Kolory ciepłe, takie jak pomarańcze, żółcie i czerwienie mogą mieć pobudzający wpływ na osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Ożywiają wnętrze i dają poczucie ciepła. Kolory zimne zaś, np. zielony, fioletowy, niebieski dają wrażenie przestronności. Jeżeli natomiast barwy te będą w głębokich odcieniach, to uzyskamy efekt elegancji.

Kolor rolety może mieć również wpływ na wizualną wielkość pomieszczenia – rolety w jasnych barwach powiększają, a w ciemnych pomniejszają wnętrze.

Rolety w salonie – jaki wzór?

Wzory na roletach? Dlaczego nie! Wiele osób sceptycznie podchodzi do rolet z nadrukowanymi na materiale wzorami. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Jeżeli tylko pamiętamy, by nie przesadzić z ilością wzorów – tzn. nie umieszczać ich w dużych ilościach na roletach, zasłonach i wszelkich innych dekoracjach w pokoju, to wszystko będzie wyglądało estetycznie i unikniemy kiczu. Wzorzyste rolety dobrze komponują się z jednolitymi ścianami w neutralnych barwach – bieli, szarościach i beżu. Świetnie pasują do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Czasem wzór, który znajduje się na rolecie nie pochodzi z nadrukowanego malowidła, ale z rodzaju materiału użytego w danym modelu. Na przykład rolety wykonane z delikatnego materiału z tłoczeniem będą stanowiły subtelny, dekoracyjny akcent w modnym wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *