Porady

Jakie kolory rolet do ochrony przed słońcem?

Przy wyborze rolet najczęściej kierujemy się ich wyglądem. Dbamy o to, by zarówno ich styl, jak i kolor pasowały do wystroju. Co do kolorów, to oprócz względów czysto estetycznych, mogą one także odgrywać dużą rolę, jeśli chodzi o funkcjonalność. Co warto wiedzieć na ten temat? Jaki kolor rolet zapewnia nam najlepszą ochronę przed słońcem? Na jakie modele szczególnie warto zwrócić uwagę? Postaramy się wyjaśnić te kwestie.

Jaki kolor rolet najlepiej chroni przed słońcem?

Kolor oczywiście ma znaczenie, ale równie ważne dla parametrów dotyczących przepuszczalności światła są m.in. rodzaj i grubość materiału, z którego rolety zostały wykonane. Im grubszy i im lepszej jest jakości, tym lepiej. Choć teoretycznie rolety łatwo jest zdjąć i – gdy przestaną nam się podobać – po prostu wymienić je na inne, to praktyka pokazuje, że będziemy je użytkować przeciętnie kilka lat. Warto zatem poświęcić nieco czasu na to, by znaleźć model spełniający wszystkie nasze potrzeby, nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne.

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

Zainteresowanie klientów roletami w jasnych kolorach nie wzięło się znikąd. Są one nie tylko o wiele bardziej przytulne, niż ich ciemniejsze odpowiednik i, ale też optycznie powiększają przestrzeń i czynią ją bardziej przejrzystą i przyjazną. Doskonale komponują się zarówno z wnętrzami utrzymanymi w nowoczesnym i minimalistycznym, jak i klasycznym stylu.

W jasne rolety warto zainwestować również z tego względu, że doskonale odbijają światło. Tak jak my w lecie najchętniej ubieramy się w jasne, przewiewne ubrania, bo w nich czujemy się lepiej i bardziej komfortowo, tak i okna, uzbrojone w rolety o jasnych kolorach, stanowią bardziej skuteczną ochronę przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń. Trudno jest jednak uzyskać dzięki nim efekt zaciemnienia, ponieważ bardzo dobrze przepuszczają światło i dotyczy to zarówno promieni słonecznych, jak i ulicznego oświetlenia czy światła księżycowego.

Decydując się na jasne rolety, trzeba mieć na uwadze to, że wszelkie zanieczyszczenia, plamy i zacieki są na nich bardzo widoczne. Wymagają one zatem częstszego i bardziej skrupulatnego czyszczenia, niż ciemne rolety. Sposób ich pielęgnacji należy dobrać do rodzaju materiału, z którego są wykonane. Te poliestrowe można bez obaw przemywać mokrą ściereczką. Te uszyte z naturalnych tkanin wymagają delikatniejszych środków i nie tolerują zbyt dużej ilości wody, która może tworzyć na nich nieestetyczne zacieki ale też stanowić doskonałe środowisko do rozwoju grzybów  i pleśni.

Rolety chroniące przed upałem

Ciemne rolety posiadają szerokie grono zwolenników. Jeśli są dobrej jakości i starannie wykonane, dodadzą wnętrzu stylowego charakteru. Dużą popularnością cieszą się choćby te w kolorze ciemnego brązu oraz grafitowe i szare – mogą stanowić one doskonały kolorystyczny kontrapunkt w przestrzeni mieszkalnej bądź użytkowej. Co do ich właściwości użytkowych, to bardzo skutecznie pochłaniają one energię słoneczną, dzięki czemu pozwalają ochronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Aby dodatkowo zagwarantować sobie optymalną ochronę przed nagrzewaniem, warto zamówić rolety ze specjalną warstwą odbijającą słońce. Nawet jeśli decydujemy się na ciemne rolety, to dzięki tej dodatkowej powłoce będą one zdolne zapobiegać przegrzewaniu się wnętrz. Rolety, które nie przepuszczają ciepła, to doskonałe rozwiązanie zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i biurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *