Inspiracje, Porady

Rolety inwazyjne czy bezinwazyjne – jaki sposób montażu jest najlepszy?

Rolety okienne to doskonałe rozwiązanie, które świetnie zastępuje żaluzje czy staroświeckie zasłony. Dzięki nim zyskujemy wiele możliwości, w tym lepszą kontrolę nad światłem wpadającym do pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet – klasyczne minirolety, rolety typu dzień-noc, modele termoizolacyjne czy zaciemniające. Oprócz różnic funkcjonalnych, które są obecne między różnymi rodzajami, mogą się one także różnić sposobem montażu.

Wyróżniamy dwie główne metody mocowania rolet – inwazyjną i bezinwazyjną. W tym artykule przedstawimy obie i wskażemy, która z nich lepiej sprawdzi się w konkretnych przypadkach.

Montaż inwazyjny rolet – na czym polega?

Rolety inwazyjne, a w zasadzie ich montaż,są nieco bardziej skomplikowane od nieinwazyjnych, ponieważ ich zamocowanie wymaga użycia narzędzi. W dużym skrócie – metody inwazyjne to takie, które wymagają od nas naruszenia struktury okna lub ściany w celu przymocowania rolety na stałe. Najczęściej chodzi o wiercenie odpowiednich otworów we właściwych miejscach, na których następnie montujemy konkretne elementy.

Decydując się na metody inwazyjne, należy jednak pamiętać, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac wykonać precyzyjne pomiary. Tylko dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Aby dowiedzieć się, jakie dokładnie odległości między otworami oraz innymi elementami powinny zostać odmierzone, należy skorzystać z poradnika lub instrukcji montażu, które dostarcza producent danej rolety.

Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie? Otóż z montażu inwazyjnego powinny skorzystać wszystkie osoby, które wiedzą, że nie będą zmieniać w niedalekiej przyszłości osłon przeciwsłonecznych ani okien. To także doskonała opcja dla tych, którzy po prostu boją się, że metody bezinwazyjne się nie sprawdzą i chcą mieć pewność, że cały element będzie trwale przytwierdzony do konkretnego miejsca i nie odpadnie.

Rolety bezinwazyjne –jak przebiega ich montaż?

To zdecydowanie częściej wybierane i spotykane rozwiązanie, jeśli chodzi o domowe rolety. Montaż bezinwazyjny jest bowiem dużo prostszy i nie wymaga wykorzystania żadnych narzędzi, ponieważ mocowania rolety zostały zaprojektowane tak, aby nie było potrzeby ingerencji ani w ramę okienną, ani w ścianę.

Na rynku dostępne są także rolety bezinwazyjne, które montuje się na specjalnych haczykowatych uchwytach. Montaż tego typu elementów jest najprostszy, ponieważ wystarczy jedynie otworzyć okno i nałożyć haczyki na jego krawędź. W ten sposób roleta będzie stabilnie zamocowana na szczycie okna, przy czym jednocześnie w razie przeprowadzki bądź zmiany aranżacji znacznie łatwiej będzie ją zdjąć.

Jak więc widać, oba rozwiązania mają swoje zalety i kierowane są do różnych grup klientów. Tak naprawdę to, co będzie dla nas najlepsze, zależy więc od naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *