Porady

Rolety kontra zasłony – co najlepiej wybrać?

Aranżując pomieszczenie, nie możemy zapominać o oknach. Tradycyjnym rozwiązaniem,  powszechnie wybieranym przez wielu Polaków, są zasłony. Jednak coraz więcej ludzi decyduje się na montaż funkcjonalnych rolet. Na pytanie, co lepsze – zasłony czy rolety, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Każde z tych rozwiązań ma bowiem swoje zalety i wady.

Rolety czy zasłony – ochrona przed słońcem

Zadaniem rolet i zasłon jest zapewnienie prywatności oraz ograniczenie ilości promieni słonecznych wpadających do pokoju. Dzięki temu można trochę odetchnąć i odpocząć, zwłaszcza w upalne dni. Zarówno rolety, jak i zasłony mogą być wykonane z różnych materiałów, co wpływa na stopień zaciemniania oraz ochrony przed wścibskimi sąsiadami.

Jeżeli zależy nam na bardzo dużej ochronie przed słońcem, to warto wybrać rolety idealnie przylegające do okna. Dają one duże pole manewru, jeśli chodzi o dozowanie światła. Na rynku dostępne są specjalne modele rolet zaciemniających, które odbijają światło. Takie produkty sprawdzą się w pomieszczeniach znajdujących się po południowej stronie domu czy mieszkania. W szybko nagrzewających się pokojach ciężko jest wytrzymać. Dlatego rolety będą idealnym rozwiązaniem w nasłonecznionych przestrzeniach.

Zasłony również stanowią ochronę przed promieniami słonecznymi, jednak trochę trudniej ułożyć materiał na oknie tak, aby idealnie się dopasował. W związku z tym zawsze z jakiejś strony będą do pokoju wpadały promienie. Jest to niekomfortowe zwłaszcza nad ranem, kiedy staramy się wykorzystać ostatnie chwile relaksu zanim zadzwoni budzik. Dodatkowo nie każdy materiał nadaje się na uszycie zasłon. Jeśli zatem zależy nam na tkaninie pochłaniającej promienie słoneczne, to lepiej wybrać funkcjonalne rolety.

Rolety w mniejszych pomieszczeniach

Zastanawiając się, co wybrać, zasłony czy rolety, można kierować się metrażem pomieszczenia. W małych pokojach lepiej sprawdzą się mini rolety, które nie zajmują wiele miejsca. Dzięki temu zyskamy trochę przestrzeni. Zasłony i firanki mogą przytłaczać małe pokoje. Również karnisz zabiera sporo przestrzeni. Dodatkowo trzeba go zamontować, co zawsze wiąże się z wierceniem dziur w ścianie. Montaż rolet jest znacznie łatwiejszy i nie wymaga używania żadnego ciężkiego sprzętu. Dlatego rolety są obecnie praktyczniejszym rozwiązaniem, o czym świadczy ich rosnąca popularność.

Przy roletach łatwiej jest zachować czystość. Większość produktów wykonana jest ze specjalnych materiałów, które wystarczy przetrzeć szmatką. Dzięki temu rolety przez długi czas wyglądają świeżo i estetycznie. W przypadku zasłon sprawa się trochę komplikuje. Trzeba bowiem ściągnąć materiał z karnisza, wyprać w odpowiedniej temperaturze i po raz kolejny zawieszać. Zajmuje to znacznie więcej czasu. Zasłony na pewno nie są dobrym pomysłem w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Materiały mają bowiem skłonność do absorpcji kurzu. Przez to osoby chore mogą się gorzej czuć.

Wybór rolet lub zasłon do aranżacji pomieszczenia

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na rolety czy na zasłony, musimy pamiętać o tym, aby dobrać je do stylistyki pomieszczenia. Źle dobrane zasłony i rolety mogą zepsuć całą aranżację wnętrza. Obecnie w sklepach stacjonarnych i internetowych mamy całą gamę barw oraz modeli zarówno zasłon, jak i rolet. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Zasłony bardziej pasują do tradycyjnych, klasycznych pomieszczeń. Idealnie sprawdzą się do salonu w rustykalnym bądź romantycznym stylu. Rolety natomiast to dobry wybór, jeżeli cenimy minimalizm oraz nowoczesność. Często są wykorzystywane we wnętrzach urządzonych w tak zwanym skandynawskim, prostym stylu.

Rolety i zasłony szyte na miarę

Osoby, które chcą zamontować w domu rolety, ale mają niewymiarowe okna, nie muszą się martwić, że nie znajdą modelu. Wielu producentów wykonuje rolety dopasowane do wymiarów nietypowych okien. W zasłonach nie jest to problemem, ponieważ wystarczy kupić  odpowiednią ilość materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *