Rolety

Rolety zaciemniające sposobem na zdrowy sen? Sprawdź ich zalety!

Słońce daje życie, energię i radość, ale – powiedzmy sobie szczerze – bywa także dokuczliwe. Szczególnie dotkliwie odczuwamy jego wpływ, gdy pracujemy, oglądamy telewizję czy po prostu funkcjonujemy w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu. Zbyt mocno operujące słońce oślepia oraz sprawia, że temperatura we wnętrzu staje się trudna do zniesienia. Dlatego właśnie każda osoba, która zmaga się z podobnymi problemami, powinna rozważyć możliwość zamontowania w swoim salonie/ pokoju wypoczynkowym/ pokoju dziennym / sypialni rolet zaciemniających.

Rolety wewnętrzne zaciemniające – najważniejsze zalety

Zmiany klimatu są zauważalne i odczuwalne już chyba niemal przez wszystkich. Latem temperatury osiągają coraz wyższy poziom, powodując, że przebywanie w domu, w którym nie ma klimatyzacji, jest nieprzyjemne i bardzo niekomfortowe. Istnieje jednak skuteczny sposób, by skutecznie ograniczyć, a wręcz całkowicie odciąć drogę promieniowania słonecznego do wnętrz naszego M. Jest nim zastosowanie rolet zaciemniających. Specjalna konstrukcja, w skład której wchodzi m.in. specjalny gumowy materiał zaciemniający, uniemożliwiająca przedostawanie się promieni słonecznych przez okno, jest bardzo skuteczna i funkcjonalna. Dzięki swej grubości i warstwowej budowie, tkanina wykorzystywana do produkcji rolet zaciemniających jest wyjątkowo wytrzymała, a przez to również trwała. Te produkty mogą służyć przez długie lata, pod warunkiem, że będzie się o nie odpowiednio dbało. Użytkownicy rolet zaciemniających oraz liczne badania i doświadczenia przeprowadzone podczas testowania opisywanych produktów potwierdzają, że w pomieszczeniach, w których zostały one zamontowane, temperatura była niższa średnio o kilka stopni Celsjusza niż w tych, gdzie takiej ochrony nie zastosowano. Ponadto dzięki roletom zaciemniającym można się cieszyć pełna prywatnością.

Sprawdź nasze okienne rolety zaciemniające.

Jakie rolety do sypialni – kilka sprawdzonych porad

Są osoby, dla których przedzierające się przez okno promienie porannego słońca stanowią zapowiedź cudownego, przyjemnego dnia. Są też i takie, dla których takie światło jest nie do zniesienia, bo od razu je budzi i nie pozwala w komfortowych warunkach „dospać” do określonej godziny. Ta druga grupa to jedni z ważniejszych odbiorców rolet zaciemniających. Chętnie korzystają z nich również osoby, którym zdarza się spanie w dzień. Zaliczają się do nich na przykład pracownicy, którzy mają prace zmianowa i często kończą pracę nad ranem. Niejednokrotnie rolety w znacznym stopniu ograniczające dostęp światła do pomieszczenia montuje się też w pokoikach dziecięcych. Niemowlęta, które często śpią w ciągu dnia, powinny przebywać podczas drzemek w zaciemnionych pomieszczeniach, aby ich sen przebiegał w niezakłócony sposób.

Spanie przy świetle – dlaczego jest tak szkodliwe?

Zaciemnienie okien jest ważniejsze dla naszego zdrowia, niż moglibyśmy przypuszczać. Żyjemy szybko i nasz rytm dnia jest zaburzony. Często pracujemy do późna, zasypiamy przy włączonym telewizorze, lampce nocnej lub laptopie albo do ostatnich chwil przed zamknięciem oczu przeglądamy jeszcze coś w naszych smartfonach. Ponadto do naszych sypialni dociera często bardzo intensywne uliczne oświetlenie. To wszystko ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy dowiedli, że jeśli w naszej sypialni jest zbyt jasno, to wzrasta ryzyko powstawania różnego rodzaju stanów zapalnych w naszym organizmie. Zauważono też, że spanie w zbyt nasłonecznionym lub naświetlonym pomieszczeniu może wpływać na zmniejszenie gęstości masy kostnej. Kwestią skutków, jakie może wywoływać spanie przy świetle, zajęli się m.in. naukowcy z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że wypoczynek w zbyt jasnej sypialni może wiązać się ze zwiększoną masą ciała. Ustalenia specjalistów od snu z University of Pittsburgh School of Medicine są jeszcze bardziej niepokojące. Dowiedli oni, że spanie w zbyt jasnej sypialni wpływa na organizm podobnie, jak niedostateczna ilość snu. Co za tym idzie, może powodować problemy z sercem, płucami, nerkami, zaburzenia apetytu i metabolizmu oaz pracy układu odpornościowego, złe samopoczucie, a w skrajnych przypadkach – prowadzić do depresji i uzależnień.

Jak widać, musimy bardzo starannie urządzać i planować pomieszczenia, w których śpimy. To przecież od jakości snu zależy to, czy jesteśmy zdrowi i mamy odpowiednio dużo energii do działania. Jeśli odczuwamy jakikolwiek dyskomfort spowodowany tym, że w naszej sypialni jest za jasno, powinniśmy koniecznie coś z tym zrobić. Montaż rolet zaciemniających jest o tyle dobrym pomysłem, że jest relatywnie mało kosztowny, ale też prosty i nie wymagający dużych nakładów czasu czy pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *