Porady

Jak wyczyścić rolety zwijane?

Jak wyczyścić rolety zwijane

Od zarania dziejów stosujemy różnego rodzaju osłony na okna, które umożliwiają nam ograniczenie ilości światła słonecznego, które wpada do naszego domu, a także pozwalają na zwiększenie prywatności. Przez bardzo długi czas jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań tego typu były firany i zasłony, które bywały również ozdobą pomieszczenia, w którym wisiały. Dziś są jednak uznawane za relikt przeszłości i mało kto się na nie decyduje. Zdecydowanie częściej wybierane jest inne rozwiązanie – rolety zwijane, które w porównaniu z zasłonami mają mnóstwo zalet, przy w zasadzie takiej samej ochronie przed światłem i wścibskimi spojrzeniami przechodniów.

Rolety zwijane i zasłony a kurz

Mimo wszystkich swoich plusów rolety mają jednak też swoje minusy. Podobnie jak w przypadku zasłon, zbiera się na nich kurz, który może potem nieestetycznie się prezentować i właśnie dlatego trzeba je regularnie czyścić.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak i czym wyczyścić rolety zwijane oraz jak o nie zadbać, aby zawsze prezentowały się świetnie, to zapraszamy do lektury tego artykułu – przedstawimy Ci kilka praktycznych porad.

Zalety stosowania rolet zwijanych

Popularność rolet wynika z wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście bardzo atrakcyjna cena tych elementów. W porównaniu z żaluzjami czy zasłonami pozostaje ona bardzo niska, a same rolety są dużo bardziej praktyczne niż wszystkie inne typy osłon przeciwsłonecznych. Oprócz tego mają największe możliwości, jeśli chodzi o kontrolę nad ilością wpadającego do pomieszczenia światła – dzięki nim można bardzo precyzyjnie je ograniczyć, co dla wielu osób ma bardzo duże znaczenie.

Rolety w porównaniu z zasłonami i żaluzjami bardzo łatwo się też czyści – wystarczy przetrzeć je od czasu do czasu wilgotną szmatką, aby pozbyć się ewentualnego kurzu, który na nich zalega.

Rodzaje rolet

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów rolet. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Rolety klasyczne – standardowe rolety, które wykonane zostały z częściowo przepuszczającego światło materiału. To najczęściej stosowane i spotykane rozwiązanie,  które jest również najtańsze i najłatwiej dostępne.
  • Rolety zaciemniające 100% – ten rodzaj rolet od zewnętrznej strony posiada specjalną powłokę, która nie przepuszcza żadnego światła do środka.
  • Rolety izolacyjne – kolejny rodzaj rolet z dodatkową warstwą po zewnętrznej stronie – ten typ pomaga jednak utrzymać w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę, odbijając promienie słoneczne.
  • Rolety dzień-noc, czyli unikalny rodzaj rolet, które składają się z poziomych pasów z ułożonych na przemian materiałów – przepuszczalnego i nieprzepuszczalnego. Dają one duże możliwości, jeśli chodzi o manipulację ilością światła, które wpada do danego pomieszczenia.

Jak więc wyraźnie widać, na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów rolet. Jeśli chodzi o ich czyszczenie, to w zasadzie wygląda ono bardzo podobnie dla wszystkich typów, jednak należy uważać przy roletach z dodatkowymi powłokami, aby ich nie naruszyć i nie uszkodzić.

Jak wyczyścić rolety zwijane, by efekt był wyraźnie widoczny?

To, jak czyścić rolety zwijane, zależy tak naprawdę od tego, jak zabrudzone są. Jeżeli zalega na nich cienka warstwa kurzu, można przetrzeć je nawet suchą szmatką (jednak lepsze efekty będą po użyciu lekko zwilżonej).

Jeśli jednak na rolecie pojawi się plama, np. po napoju, to konieczne będzie jej „wypranie”. Do takiego czyszczenia niezbędny będzie nam dobry detergent i delikatna gąbka, przy użyciu której należy wetrzeć preparat w zabrudzone miejsce. Następnie na plamę należy zaaplikować wodę, po czym można dane miejsce osuszyć za pomocą suchej szmatki. Po takim czyszczeniu należy zaczekać, aż materiał rolety wyschnie w pełni i możemy założyć ją na jej miejsce.

Gdy mamy odkurzacz z wężem, rurą i wąską końcówką lub niewielki odkurzacz ręczny, to możemy wykorzystać go do odkurzenia rolet – jest to bardzo dobra i szybka metoda.

O czym warto pamiętać przy czyszczeniu rolet?

Z całą pewnością pierwszą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest dobór odpowiednich detergentów. Stosujemy wyłącznie delikatne, najlepiej naturalne środki czyszczące, które nie zawierają alkoholu ani mocnych chemikaliów. Wynika to z faktu, że materiał rolet jest często bardzo delikatny, a więc ostra chemia może negatywnie wpłynąć na jego wygląd oraz trwałość. Pod żadnym pozorem nie należy też mocno szorować materiału rolety – można go w ten sposób rozerwać lub przetrzeć do tego stopnia, że roleta nie będzie spełniała swojej funkcji, a do tego będzie wyglądać po prostu źle

Odkurzając rolety przy pomocy odkurzacza, warto zmniejszyć moc ssania, dzięki temu będziemy mieli pewność, że żaden element mocowania ani sam materiał nie dostaną się do środka.

Jak widać, czyszczenie rolet nie jest czynnością skomplikowaną i w porównaniu z innymi rodzajami osłon na okna – zajmuje zdecydowanie mniej czasu i wymaga dużo mniej pracy. Właśnie z tego względu bardzo wiele osób decyduje się na to rozwiązanie – ponieważ jest prawdziwym ułatwieniem życia.

One thought on “Jak wyczyścić rolety zwijane?

  1. Basia pisze:

    Najlepiej chyba z ulotki od producenta. jak czyścić rolety dowiedziałam się właśnie z dosłanej instrukcji i wszystko jest ok, w sumie pokrywa sie to z informacjami tutaj, więc można śmiało korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *