Rolety

Rolety rzymskie – jak je prać i czyścić?

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie zyskują coraz większą popularność. Trudno się dziwić, gdyż zasłony tego typu nawet po całkowitym zasłonięciu okna – przepuszczają wystarczającą ilość światła. Promienie słoneczne będą więc wpadały do mieszkania, ale ograniczone – tym samym pozwalając na stworzenie przyjemnej, kameralnej atmosfery. Dzięki temu pomieszczenie, które wyposażone jest w rolety rzymskie, będzie bezpieczne od niepożądanych spojrzeń, a także ostrego światła odbijającego się od ekranu komputera czy telewizora.

Jeżeli jesteś właścicielem właśnie takich rolet i użytkujesz je od jakiegoś czasu, ale zauważyłeś, że może warto byłoby poddać je jakiemuś procesowi czyszczenia, podpowiadamy, jak bezpiecznie to zrobić. Dzięki naszym wskazówkom będziesz wiedział, jak dbać o swoje rolety tak, by każdego dnia zachwycały solidnym wykonaniem i estetycznym wzornictwem.

Rolety rzymskie – jak prać je w pralce?

Jeżeli na swoich roletach zauważysz jakiś brud – dobrze jest je wyprać. Poza tym powinieneś podejmować się takiego działania regularnie, gdyż to właśnie na roletach i zasłonach osiada najwięcej kurzu. Z kolei nadmiar kurzu może stanowić zagrożenie nie tylko dla Twojego samopoczucia, ale w najgorszym przypadku może negatywnie wpłynąć także na Twój stan zdrowia.

Być może już zastanawiałeś się, czy możesz prać w pralce swoje rolety. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, gdyż wysokiej jakości modele nie powinny ulec żadnej usterce w trakcie prania. Niezależnie od tego, na jaki sposób czyszczenia się zdecydujesz – musisz najpierw zdemontować roletę – tak by oddzielić materiał od mechanizmu rozwijającego. Większość rolet rzymskich wyposażonych jest w specjalny rzep, który pozwala na niezwykle łatwy montaż, a także omawiany demontaż.

Roleta rzymska w swojej konstrukcji posiada specjalne elementy usztywniające, które odpowiadają za właściwe i bezawaryjne działanie. Umieszczane są one w specjalnych tunelach, które szyte są bezpośrednio w materiale rolety. Przed podjęciem się wyprania rolet – pamiętaj o tym, by oprócz demontażu od panelu sterującego pozbyć się również tych elementów usztywniających. Jeżeli o tym zapomnisz, możesz narazić roletę na uszkodzenia, które uniemożliwią późniejsze, prawidłowe funkcjonowanie. W najgorszym przypadku usterce może ulec także Twoja pralka.

Tkanina w roletach rzymskich zazwyczaj składa się z bawełny, ale zdarzają się także modele, które zawierają chociażby poliester. W związku z tym materiał możesz złożyć w kostkę, zanim przystąpisz do prania. Producent rolety na pewno zadbał o to, by na metce serwisowej umieścić wszelkie istotne informacje dotyczące prania, ale jeżeli masz co do tego wątpliwości – ustaw program swojej pralki na zaledwie 30°C. Mając na uwadze dobro rolet – pamiętaj o tym, by nie przesadzić z wirowaniem.

Oczywiście po zakończonym procesie prania należy taką roletę porządnie i dokładnie wyprasować. Dzięki temu będzie wyglądała świeżo i pięknie. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom już wiesz, jak czyścić rolety rzymskie z wykorzystaniem pralki. Poniżej zasugerujemy Ci kilka innych rozwiązań, które pozwolą na codzienne utrzymanie czystości swoich rolet.

Jak czyścić rolety rzymskie? Pozostałe sposoby

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy będziesz umiał właściwie wyprać swoje rolety w pralce, to zawsze możesz skorzystać z usług pralni chemicznej. Dzięki temu będziesz miał gwarancję, że Twoje rolety staną się piękne i świeże, niemal jak pierwszego dnia po ich zamontowaniu.

Rolety rzymskie są właściwie najłatwiejszymi do czyszczenia, gdyż inne modele nie pozwalają na pranie ich na mokro. Jeżeli Twoje mieszkanie bardzo się kurzy, gdyż w jego okolicy odbywa się jakaś budowa – możesz swoją roletę czyścić na co dzień za pomocą szczotki, którą starannie pozbędziesz się niechcianego kurzu.

Do utrzymania higieny należy podejść nieco inaczej, chociażby w przypadku rolet kasetowych i wolnowiszących. Materiału nie można zdemontować z rolki nawojowej, gdyż bez profesjonalnych narzędzi nie jest możliwy ponowny montaż. Takie rolety możesz czyścić za pomocą odkurzacza. Spokojnie możesz skorzystać z takiej metody również w przypadku rolet rzymskich. Pamiętaj jednak o tym, by odkurzacz ustawić na możliwie jak najniższą siłę ssania. W innym wypadku możesz narazić materiał na uszkodzenia mechaniczne.

Rolety rzymskie – jak prać? Podsumowanie

Jeżeli jesteś właścicielem rolet rzymskich, to możesz być szczęśliwy, gdyż są one właściwie najprostsze w utrzymaniu higieny. Jeżeli stoisz dopiero przed zakupem rolet, to zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdyż specjalizujemy się w produkcji tego typu wyrobów.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom już wiesz, jak czyścić rolety rzymskie, a dzięki temu będziesz mógł utrzymać je zawsze w estetycznym i właściwym stanie. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu rolety, gdyż od tego zależy, jak będzie odbierane Twoje mieszkanie, a nadmiar kurzu może mieć negatywne skutki dla stanu Twojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *