Rolety

Jakie rolety lepsze – jasne czy ciemne?

Wybór odpowiednich rolet do użytkowanych przestrzeni ma ogromne znaczenie. Rolety pozwalają na optymalizację poziomu naświetlenia pomieszczeń za pomocą światła słonecznego, wpływają na termoizolację wnętrz i zapewniają poczucie prywatności wśród mieszkańców domów, mieszkań, czy pracowników firm. Mnogość dostępnych na rynku rodzajów i wzorów rolet pozwala konsumentowi wybierać spośród wielu funkcjonalnych, nowoczesnych rozwiązań. Stając przed zakupem, warto jednak rozważyć aspekt kolorystyki, który ma ogromny wpływ nie tylko na efekt wizualny, ale i poziom przepuszczalności światła do wnętrz budynku. Lepiej postawić na rolety ciemne, czy jasne?

Rolety wewnętrzne – ciemne czy jasne?

Podstawową funkcją rolet jest zapewnienie domownikom możliwości optymalizacji poziomu przenikającego do wnętrz budynku światła słonecznego. Rodzaj i kolor materiału mają w tym obszarze ogromne znaczenie. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania, warto zwrócić szczególną uwagę na metraż pomieszczeń, częstotliwość przebywania w określonych pokojach, oraz rodzaj aktywności, jaki będzie w nich wykonywany. Doskonałym zobrazowaniem istoty tych trzech aspektów jest porównanie funkcji kuchni z funkcją sypialni.

Kuchnia to miejsce, w którym domownicy codziennie spędzają określoną ilość czasu. Korzystanie z przestrzeni kuchennej zazwyczaj wiąże się z gotowaniem, myciem naczyń, czy spożywaniem posiłków. W przypadku takich aktywności wymagana jest zazwyczaj duża ilość światła słonecznego, które zapewni pełną widoczność i komfort użytkowania wnętrza kuchennego. Inną funkcję pełnią natomiast wnętrza sypialniane. W tym przypadku zbyt duża ilość światła może utrudniać zasypianie, czy korzystanie np. z telewizji. Ponadto wysoki poziom naturalnego oświetlenia pomieszczenia sprawia, że wnętrza wydają się optycznie większe. Jeśli dane pomieszczenie charakteryzuje się małym metrażem, warto rozważyć zakup jasnych rolet.

Jakie rolety – ciemne czy jasne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie rolety – ciemne, czy jasne – będą lepszym wyborem. Ciemniejsze odcienie z pewnością ograniczą poziom przepuszczalności światła słonecznego, wyglądając estetycznie i czysto przez długie lata. Jasne kolory są zdecydowanie bardziej podatne na zabrudzenia, ale pozwalają zapewnić wnętrzom większą ilość promieni słonecznych. Wybór odpowiedniej barwy rolet powinien być uwarunkowany także stylistyką wnętrza. Jeśli całe pomieszczenie bazuje na neutralnych, jasnych odcieniach, można zdecydować się na kontrastowe akcesoria i rolety w ciemniejszym kolorze. W przypadku wielobarwnych aranżacji wnętrz, lepiej postawić na stonowane, jasne odcienie, które doskonale dopasują się do stylu tego typu przestrzeni.

Warto także pamiętać, że na rynku dostępne są także tzw. rolety zaciemniające. Występują one w wielu barwach i niezależnie od kolorystyki – zapewniają niemalże 100% ochronę przed wpadającym do wnętrza światłem słonecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *