Porady

Jak wyprać rolety?

Rolety są dziś niemal nieodłącznym elementem każdego okna. Dzięki nim mamy możliwość kontrolowania ilości dostającego się do pokoju światła, płynącego na przykład ze stojącej na ulicy lampy lub dostosowanie ilości wpadających promieni słonecznych – a co za tym idzie – w pewnym stopniu regulowanie temperatury pomieszczenia. Pozwalają nam również na odrobinę dyskrecji i intymności, ponieważ uniemożliwiają sąsiadom i przechodniom zerkanie wewnątrz naszego domu czy mieszkania. Rolety są po prostu niezbędnym elementem każdego pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, choć gołym okiem może tego nie widać, że na roletach zbiera się niezwykle dużo kurzu oraz innych drobnych zanieczyszczeń, dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w czystości. Nasuwa się wtedy pytanie: jak to zrobić?

Jak prać rolety?

Każdy z nas choć raz w życiu zapytał siebie to pytanie. Czy istnieją w ogóle rolety, które można prać? Pranie firanek wydaje się normalną czynnością, ale jak wyprać rolety? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Najważniejsze jest oczywiście zapoznanie się z zaleceniami producenta, gdyż sposoby czyszczenia rolet mogą się różnić, na przykład w zależności od materiału, z którego są wykonane. Dzięki stosowaniu się do rad twórcy, możemy uniknąć niepożądanych skutków w postaci, na przykład, zniszczenia tworzywa. Sposób czyszczenia również ma znaczenie. Być może pomyślisz, że pranie rolet to żmudna i nieprzyjemna praca. Najpierw trzeba je z okna zdemontować, następnie wyprać, czekać, aż wyschną, a na koniec, ponownie na to okno zamontować. A nierzadko o montaż prosimy specjalistów, którym oczywiście trzeba zapłacić. Pranie rolet niekoniecznie zawsze musi tak wyglądać. Fakt, na rynku mamy do wyboru również rolety, które wystarczy wrzucić do pralki, ale w wielu przypadkach wygląda to nieco inaczej. Dobrym sposobem jest, oczywiście, zaczerpnięcie informacji ze strony producenta lub z opakowania, ale czyszczenie ściereczką z mikrofibry sprawdzi się prawdopodobnie w każdej sytuacji. Wystarczy zwilżyć szmatkę wodą z niewielką ilością detergentu, a następnie przystąpić do delikatnego przecierania poszczególnych fragmentów rolety. Do usunięcia wierzchniej warstwy zanieczyszczeń sprawdzi się również ustawiony na niewielki poziom ssania odkurzacz ze szczotką na końcu, dzięki któremu cały kurz wyląduje w specjalnym woreczku. W takiej sytuacji, czyszczenie nie wymaga nawet zdejmowania rolet z okna, co zdecydowanie wpływa na komfort pracy. 

A jak prać rolety dzień i noc? Czy ten rodzaj wymaga specjalnego traktowania? Nie. Do wyczyszczenia tego typu rolet, ponownie, bardzo dobrze sprawdzi się odkurzacz z końcówką w postaci szczotki albo ściereczka z mikrofibry nasączona wodą z płynem. 

Jak często czyścić rolety? Opisany wyżej zabieg nie wymaga, oczywiście, codziennego powtarzania. Aby rolety prezentowały się zawsze schludnie, wystarczy robić to regularnie, zgodnie z panującymi w domu lub na zewnątrz warunkami oraz osobistymi preferencjami. Czynność ta nie jest trudna, dlatego nie powinna sprawiać większych problemów, a dzięki takiemu czyszczeniu, unikniemy niepotrzebnego kurzu i roztoczy, które mogą mieć również wpływ na stan naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *