Porady

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Rolety okienne można spotkać w większości domów. Ich popularność wynika zarówno z praktyczności, jak i z tego, że stanowią także element dekoracyjny pomieszczenia. Rolety jednak często ulegają zabrudzeniu, a w czasem pojawia się na nich również grzyb. W takim przypadku należy dokładnie je wyczyścić. Warto wiedzieć jak zrobić to skutecznie, zwłaszcza w przypadku rolet materiałowych.

Czyszczenie rolet materiałowych

Zanim odpowie się na pytanie, jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni, należy sobie uświadomić, że utrzymanie w czystości rolet materiałowych nie jest łatwe. W związku tym jak są rozsuwane i zasuwane, często ulegają zabrudzeniu. Na szczęście można je skutecznie wyczyścić! Najlepiej sprawdza się czyszczenie na mokro np. wilgotną ściereczką z mikrofibry. Trzeba jednak pamiętać, aby przed czyszczeniem rolet dokładnie je odkurzyć. Najlepiej zrobić to za pomocą odkurzacza lub suchej szmatki. Dopiero po usunięciu z rolet kurzu można przejść do czyszczenia rolet na mokro. Ściereczkę moczymy czystą wodą lub roztworem wody z octem. Dużym ułatwieniem przy czyszczeniu rolet jest fakt, że nie trzeba ich ściągać z okna. Wystarczy je całkowicie rozwinąć.

Czyszczenie rolet rzymskich

Szczególnie łatwe w czyszczeniu są rolety rzymskie, ponieważ można je uprać w pralce. Ważne jest jednak, aby robić to prawidłowo. Przede wszystkim prane powinny być w temperaturze 30 stopni, bez wirowania. Po upraniu rolety wystarczy rozwiesić na suszarce. Kiedy wyschną, można je znów zamontować na oknie. Piorąc rolety rzymskie w pralce nie można zapomnieć o doborze odpowiedniego preparatu oraz o ustawieniu programu dla tkanin delikatnych.

Czyszczenie rolet materiałowych z pleśni

Powyższe sposoby powinny usunąć wszelkie zabrudzenia na roletach. Może jest zdarzyć się tak, że na roletach pojawi się pleśń i wspomniane metody mogą okazać się niewystarczające. Nie oznacza to jednak, że pleśni z rolet nie można usunąć. Wręcz przeciwnie! Ważne jest, aby wiedzieć jak i czym ją wyczyścić. Do czyszczenia rolet materiałowych z pleśni wykorzystać można gąbkę i roztwór z proszku do prania, płynu do mycia naczyń oraz ciepłej wody. Tak przygotowany roztwór należy nanieść na miejsce, na którym znajduje się pleśń, a następnie wcierać za pomocą gąbki. Wcieranie powinno być zdecydowane, ale delikatne, żeby nie narazić materiału na uszkodzenie. Jeśli jednak okaże się, że pleśń nie została usunięta całkowicie, wówczas trzeba zastosować odpowiednie preparaty, dostosowane do rodzaju materiału, ponieważ zbyt mocne środki mogą spowodować odbarwienie tkaniny.  Specjalistyczne produkty powinny być przeznaczone do usuwania pleśni, ale jednocześnie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Po wyczyszczeniu rolet należy je pozostawić do całkowitego wyschnięcia, najlepiej rozłożone na płaskiej powierzchni.

Zapobieganie powstawaniu pleśni na roletach

Jak widać, pleśń z rolet materiałowych można skutecznie usunąć. Warto jednak zapobiegać jej powstawaniu, dlatego trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w którym zamontowane są rolety. Jest to szczególnie istotne w takich pomieszczeniach jak łazienka i kuchnia. W skrajnym przypadku dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie pochłaniacza wilgoci. Oczywiście, najważniejsze jest regularne czyszczenie rolet. To najskuteczniejszy środek profilaktyczny zapobiegający powstawaniu pleśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *