Porady

Optyczne powiększanie wnętrza – porady

optyczne-powiekszanie-wnetrz

Dysponując niewielką przestrzenią, na której pomieścić trzeba określone meble i wydzielić strefy pracy, ciężko jest zaaranżować wnętrze w sposób harmonijny i gustowny. Istnieje jednak kilka pomysłów, które pozwolą pogodzić obie te kwestie i stworzyć pomieszczenie idealne. Spójrz jak optycznie powiększyć wnętrze!

Postaw na jasne barwy

Jak powiększyć wnętrze, które oczekuje na aranżację od podstaw? Jasne barwy ścian mają swego rodzaju zdolność powiększania przestrzeni, gdyż w przeciwieństwie do ciemnych i intensywnych kolorów nie przytłaczają przestrzeni. Podczas remontu warto zatem ograniczyć paletę barw do bieli czy lekko przełamanej szarości albo beżu.

Pokochaj pasy

Aby jednak nie dopuścić do nudy, przydatny okaże się katalog wnętrzarski, w którym znaleźć można pomysły na urozmaicenie jasnych ścian, ale w sposób, który nie naruszy harmonii. Fototapety imitujące deski i lamele z pasiastą fakturą sięgającą sufitu, optycznie podniosą wnętrze, podobnie jak równoległe ułożenie paneli wzdłuż ściany poszerza pomieszczenie – podłużne pasy zmuszają wzrok do podążania za liniami.

Wybierz ulubioną barwę

Pozostając w temacie barw obecnych w pomieszczeniu, warto zdać sobie sprawę, ze ta kwestia dotyczy nie tylko ścian, ale również mebli czy dodatków. Kilkanaście akcentów kolorystycznych stara się przyciągnąć wzrok w tym samym czasie, powodując pozorną dezorganizację. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zestawienie jednego mocnego akcentu kolorystycznego z jasną barwą ścian – na przykład jeden niewielki mebel w ognistej czerwieni oraz czerwona poduszka na kanapie, sprawdzą się lepiej naprzeciw wielobarwnego koca i mebli w różnych odcieniach brązu.

Zrezygnuj z klasycznego oświetlenia

Od zawsze konieczność oświetlenia przestrzeni kojarzona była z oświetleniem górnym. Tymczasem okazuje się, iż zwisający z sufitu żyrandol lepiej dopasuje się do sali balowej, aniżeli w niewielkim wnętrzu. Rozbudowana lampa obniża pomieszczenie i tak jak w przypadku kolorów skupi a wzrok w niekoniecznie atrakcyjnym fragmencie pokoju. Współczesny design sugeruje raczej wykorzystanie kilku źródeł światła, które w dodatku pełnią funkcję dodatkową: kilka lamp wydziela strefy pracy.

Wybierz wysokie meble

Podobną jak wykorzystanie prostopadłych do podłogi tapet funkcję pełnią wysokie meble. Nie dość jednak, że optycznie powiększają pomieszczenie w górę, to jeszcze pozwalają na schowanie wielkiej ilości rzeczy bez konieczności nabywania kolejnych mebli, które niepotrzebnie zajmą przestrzeń. Ta wskazówka dotyczy także oparć krzeseł i innych drobnych mebli, które swą konstrukcją sprawiają wrażenie wyższych, aniżeli szerszych.

Zaufaj modzie na meble w stylu skandynawskim

Kontekst optycznego powiększania przestrzeni pozwolił na umieszczenie tutaj cieszących się popularnością mebli w stylu skandynawskim. Cienkie nóżki, wysokie siedziska, obecność szkła i okrojony design sprawiają, że wzrok sprytnie przemyka po umeblowaniu. Lekkie meble w przeciwieństwie do starodawnych meblościanek i kredensów niejednokrotnie są też mobilne i pozwalają na wielofunkcyjne wykorzystanie ich, co jest równoznaczne z brakiem konieczności nabywania kilku różnych kompletów i zaoszczędzeniem miejsca w pomieszczeniu.

Ogranicz tkaniny i tekstylia

Zaskakujący może być fakt, że obecność koca na kanapie czy narzutek na fotelach mocno zmniejsza przestrzeń. Obecność tekstyliów pozwala na szybką metamorfozę oraz zaakcentowanie koloru w pomieszczeniu, jednak ich nadmiar tworzy złudzenie ”babcinej sypialni”, w której, jak na starodawny dom przystało, nie brakowało przepychu, który tworzyły koce, narzuty, obrusy i serwetki umieszczone tam, gdzie akurat było na nie miejsce. Zamiast powyższych warto pomyśleć o futurystycznej figurze, minimalistycznym naczyniu (szklanym lub drucianym) albo stylowej roślinie.

Doceń rolety okienne

Do tekstyliów wlicza się także elementy, które okalają okno. Ciężkie zasłony a czasem także nieprzepuszczające światła firanki zacieśniają przestrzeń do swojego obszaru, powodując, że osoba przebywająca w pomieszczeniu siłą rzeczy dostrzega okno i ”resztę” przestrzeni. By zapobiec wymuszonej uwadze skupionej na oknie, koniecznie pomyśl o zastosowaniu klasycznych rolet materiałowych, które w łatwy i szybki sposób pozwalają na dowolne zaciemnienie przestrzeni, nie pozbawiając okolicy okna stylowej surowości.

Wypełnij przestrzeń lustrami

Dodanie do wnętrz luster sprawi, że wpadające do pomieszczenia światło odbijając się, rozjaśni pomieszczenie; w pewnym sensie spełni wobec tego funkcję okna. Wysokie (aczkolwiek niemasywne) zwierciadło wydłuży też pomieszczenie, sprawiając złudzenie, iż sufit znajduje się znacznie wyżej, zwłaszcza przy zastosowaniu cienkiej prostej ramy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *