Rolety

W jakiej temperaturze prać firanki i zasłony?

Pranie rolet i firanek

Pranie firanek w pralce jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie ich estetycznego wyglądu i właściwego koloru. Regularne czyszczenie przekłada się na odświeżenie materiału oraz pozbycie się z jego powierzchni nieprzyjemnych zapachów. Jednak aby nasze firanki mogły nadal zdobić okna w naszym domu, musimy rozważnie dobierać program i temperaturę prania. W innym razie możemy doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jakiej temperaturze prać firanki i zasłony, zapraszamy Cię do przeczytania dalszej części artykułu.

Firanki – w jakiej temperaturze prać, aby zachować jej nieskazitelny kolor?

Wybór odpowiedniego programu oraz właściwej temperatury jest kluczową kwestią w zachowaniu estetycznego wyglądu firanek zdobiących okna w naszym mieszkaniu. Przed przystąpieniem do prania należy upewnić się, czy produkt jest przygotowany do czyszczenia w automacie i czy nie ulegnie w pralce zniszczeniu. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które pomogą nam przygotować firankę do dalszych czynności czyszczących. Jednym z nich jest uprzednie kilkugodzinne moczenie produktu w misce z letnią wodą oraz dodatkiem wybielacza. Dzięki takiemu działaniu zabezpieczymy ją przed niepożądanym wpływem wysokich temperatur i przygotujemy do czyszczenia w pralce. Po upływie ustalonego czasu powinniśmy włożyć produkt w specjalnie przeznaczone do tego woreczki, które zapewnią jej dodatkową ochronę przed powstaniem na jej powierzchni zaciągnięć oraz drobnych dziur. Tak przygotowaną firankę możemy umieścić w automacie i ustawić program na pranie ręczne lub delikatne z temperaturą nieprzekraczającą 40 °C. W taki sposób zadbamy o brak zniszczeń oraz dokładne wypranie firanki z wszelkiego rodzaju zabrudzeń powstałych w wyniku jej długiego użytkowania.

Czy firanki można prać ręcznie?

Wiemy już, w jakiej temperaturze prać firanki, aby zachować ich nieskazitelny wygląd. Jednak czy wykonane z niektórych materiałów produkty nie powinny być przez nas prane ręcznie? Wszystko zależy od ich powierzchni i tak naprawdę od naszego wyboru. Dostępne obecnie na rynku nowoczesne i zaawansowane technologicznie automaty zapewniają nam dużą ochronę i dostosowanie programu do praktycznie każdego materiału. Jeśli jednak nadal obawiamy się o zniszczenie naszej firanki lub zasłony, warto postawić na tradycyjne czyszczenie w misce z wodą i detergentem. Pamiętajmy, aby woda użyta do prania ręcznego nie była także zbyt gorąca, dlatego najlepiej postawmy na jej letnią temperaturę. Po przygotowaniu miski z wodą i dodaniu do niej delikatnych środków czyszczących możemy przystąpić do prania. Warto jednak nie zapominać o delikatnym ugniataniu tkaniny, bez zbędnego jej pocierania czy szarpania, które może doprowadzić do powstania przetarć lub nawet do podarcia produktu. Po zakończeniu czynności możemy pozostawić firanę lub zasłonę w wodzie i wypłukać ją po około godzinie lub dwóch. Na takie działanie można sobie pozwolić jedynie przy użyciu subtelnych preparatów do prania, które nie wpłyną negatywnie na jej stan.

W jakiej temperaturze prać firanki? – czyli najważniejsze zasady ich czyszczenia w automacie

Decydując się na wypranie firanek i zasłon w maszynie, warto pamiętać o kilku punktach, które przyczynią się do zachowania ich dobrego stanu na bardzo długo. Przede wszystkim przed włożeniem firan do pralki należy sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych dodatkowych elementów, które mogłyby przyczynić się do ich zniszczenia. Co więcej, możemy do ich czyszczenia wykorzystać wspomniane już wcześniej specjalne worki z odpowiednich tkanin, które zapobiegną podarciu firan lub zasłon. Ważne jest także wcześniejsze sprawdzenie i dostosowanie sposobu czyszczenia do informacji podanej przez producenta na metce, co pomoże nam dostosować optymalne warunki do ich skutecznego wyprania. Nie możemy zapominać również o korzystaniu z maszyny w określonych partiach, ponieważ może doprowadzić to do jego zepsucia lub niedokładnego wyprania znajdujących się wewnątrz rzeczy. Ostatnią istotną zasadą jest nieustawianie automatu na najwyższe obroty, gdyż może przełożyć się to na uszkodzenie delikatnego materiału, z którego została wykonana firana.

Rolety – alternatywa dla firanek

Jeśli wolimy zrezygnować z firanek, ponieważ ich pranie jest dla nas zbyt czasochłonne, możemy rozważyć zakup rolet, które sprawdzą się równie dobrze jako ochrona przed słońcem i zabezpieczenie naszej prywatności. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwoli nam na uzyskanie zadowalających rezultatów bez konieczności wieszania firan i zasłon. Decydując się na rolety, warto wybrać zaufanego producenta i sklep, w którego ofercie znajdziemy wysokiej jakości produkty wyróżniające się najwyższymi standardami i precyzją wykonania. Ponadto ważne jest, aby dostępne w asortymencie sklepu rolety posiadały wszelkie niezbędne atesty i były zabezpieczane specjalistycznymi środkami chroniącymi je przed zabrudzeniami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć na ich estetyczny wygląd przez kolejne lata użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *