Inspiracje

Jaki kolor i wzór rolety do wnętrza?

Rolety to nie tylko praktyczny dodatek, który chroni przed światłem pochodzącym z zewnątrz. To także estetyczny element dekoracyjny, który może ożywić wystrój i sprawić, że okna będą wyglądać nietuzinkowo. Sekretem jest odpowiednie dopasowanie. Zobaczmy, jak dobrać kolory rolet do wnętrza.

Kolory rolet, a poziom zaciemnienia

Wybierając kolory rolet do pomieszczenia, warto również wziąć pod uwagę fakt, iż ilość przepuszczanego światła jest zależna nie tylko od grubości materiału rolety, ale także od jej barwy. Zazwyczaj ciemne kolory, np. granat, czerń, brązy, o wiele skuteczniej hamują światło niż ich odpowiedniki w jasnych lub pastelowych barwach.

Rolety z jasnym materiałem warto stosować, gdy zależy nam jedynie na delikatnym przytłumieniu lub rozproszeniu światła słonecznego, a nie jego całkowitym zahamowaniu. Polecane są do pomieszczeń z ekspozycją na północ. Rolety w jasnych barwach są doskonałym wyborem, gdy chcemy by w pomieszczeniu było jasno oraz przytulnie. Rolety z ciemnym materiałem rekomendowane są do pomieszczeń, do których wpada ostre światło słoneczne, szczególnie tych leżących od południowej strony świata. To również świetny wybór do sypialni lub innych miejsc, w których chcemy zapewnić mocne zaciemnienie.

Co w przypadku, kiedy chcemy mieć jednocześnie maksymalne zaciemnienie pomieszczenia i roletę w jasnej barwie? Odpowiedzią mogą być rolety 100% zaciemnienia. Taka roleta na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od wersji klasycznej. Jednak po tylnej stronie materiału znajduje się specjalna podgumowana warstwa, która odpowiada za całkowite zaciemnienie. A co najważniejsze, wersja zaciemniająca dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych od bieli poprzez szarości aż do ciemnych brązów i grafitów.

Jak dobrać kolor rolet do wnętrza?

Wybierając barwę materiału rolety do pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wystrój i kolory ścian. Pomoże to uniknąć efektu kiczu i przesytu. Istnieją ‘”bezpieczne” kolory, które powinny pasować do większości pomieszczeń niezależnie od stylu, w którym są urządzone. Zaliczamy do nich neutralne barwy – odcienie bieli, czerni, szarości oraz beżu.

Kolory mogą mieć wpływ na optyczne postrzeganie wielkości pomieszczenia – zazwyczaj jasne barwy powiększają, a ciemne pomniejszają. Warto mieć to na uwadze, wybierając rolety do małego pokoiku lub wielkiego salonu.

Barwy ogromnie oddziałują na nasze samopoczucie. Ciepłe kolory – pomarańcze, czerwienie, odcienie żółtego mają działanie pobudzające i dodające energii. Zaś kolory ciemne, stonowane, takie jak szlachetna zieleń, głęboki granat czy przydymiony fiolet uspokajają i dają wrażenie elegancji i surowości.

Rolety do pomieszczeń możemy dobierać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Zasada podobieństwa polega na dobraniu rolet do barw panujących w pomieszczeniu. Rolety są wtedy w ciemniejszym lub jaśniejszym odcieniu, jednak wciąż w tym samym kolorze, np. do salonu o błękitnych ścianach dobieramy granatowe rolety. Zasada kontrastu polega zaś na wykorzystywaniu rolet jako elementu kontrastowego w wystroju wnętrza. Najczęściej kontrast ten stanowią żywe, soczyste kolory. Przykładem takiego zestawienia jest sypialnia ze ścianami w odcieniach stonowanej szarości i rolety w kolorze jaskrawej żółci.

Rolety w poszczególnych pomieszczeniach

Jaki kolor rolet wybrać do sypialni, a jaki do salonu? Każde wnętrze ma swoje charakterystyczne cechy i funkcje, które wpływają na wybór rolet do danego pomieszczenia.

  • Salon

W salonie spędza się dużo czasu, więc rolety powinny być funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że muszą być brzydkie. W salonach urządzonych klasycznie świetnie sprawdzą się jednobarwne rolety w ponadczasowych barwach – odcieniach czerni, bieli, brązu lub szarości. Do nowoczesnych i nietuzinkowych aranżacji doskonale wpasują się rolety w intensywnych kolorach lub z geometrycznymi kształtami.

  • Pokój dziecka

Rolety w pokoju dziecka mogą być jednym z elementów aranżacji wnętrza. Np. jeżeli pokój jest wystylizowany na statek piracki to idealnie sprawdzą się rolety w kotwice lub barwne papugi.

  • Sypialnia

Do sypialni najlepsze będą rolety w ciemnych barwach lub 100% zaciemnienia. Stworzą idealny mrok w nocy i zapewnią spokojny sen.

  • Kuchnia

Jaki kolor rolety do kuchni? Najlepiej taki, który stworzy przytulny i ciepły klimat. W końcu kuchnia jest sercem domu! Tutaj świetnie nadadzą się rolety w kratę lub nawet w kwiatowy wzór!

  • Łazienka

Rolety w łazience przydadzą się szczególnie gdy pomieszczenie to znajduje się od strony ulicy. Dzięki roletom w delikatnym, relaksującym odcieniu można bez obaw odprężyć się w długiej kąpieli bez zamartwiania się, że ktoś niepowołany zerka na nas z zewnątrz.

Rolety z zasłonami

Bardzo często zanim w na oknie pojawią się rolety to w domu obecne są zasłony. Czy decydując się na rolety trzeba likwidować zasłony? Niekoniecznie. Paleta kolorów rolet wewnętrznych jest na tyle bogata, że bez problemu można znaleźć model pasujący do zasłon czy firan. Istotne jest umiejętne dobranie kolorów, wzorów oraz materiałów tych dwóch elementów. Pozwoli to na stworzenie ciekawej kompozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *